Gergin bekleyiş

banner37

Hükümete ilettikleri ‘6 maddelik’ taleplerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle önceki gün başlattıkları eylemlerine dün de devam eden hayvan üreticileri gözlerini maliye ve tarım bakanlarıyla bugün saat 16.00’da yapılacak toplantıya çevirdi

Gergin bekleyiş
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

“DAHA DEĞİŞİK EYLEMLER YAPACAĞIZ”… Hayvan üreticileri, Cumhuriyet Meclisi önünde başlattıkları eylemin ikinci gününde Şehitler Abidesi’nden sonra Özgürlük Anıtı’nı da traktörlerle trafiğe kapatmak istedi. Ancak polis, Özgürlük Anıtı’nın önünü ekip araçlarıyla kapatınca yaya olarak anıta giden üreticiler, orada kısa süreli oturma eylemi yaptı, ardından tekrar meclis önüne döndü. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eylemlerinin çözüm bulununcaya dek süresiz bir şekilde devam edeceğini söyledi. Bugün Maliye Bakanı ve Tarım Bakanı’yla saat 16.00’da yeniden görüşeceklerini kaydeden Naimoğulları, “Bu görüşme de sonuçsuz kalırsa, daha değişik eylemler yapacağız” dedi.

“BOŞ LAFLARA KARNIMIZ TOK”… Mustafa Naimoğulları, “Bu zamlarla bu yol yürümez. Üreticilere bu sıcakta daha fazla çile çektirmeyin. Görüşmeye hazırız ancak boş laflara karnımız tok” dedi. “Bu eylem yolun sonudur. Üretici artık yolun sonuna geldi. Koronavirüs’e rağmen her türlü özveriyi gösterdik. Hükümetin amacı Korona’yı bahane ederek üreticiyi dövmektir” diyen Naimoğulları, “Biz yarınki (bugün) görüşmede sorunlarımızın geçici olarak çözülmesini ve iki ay sonra yine aynı sorunlardan ötürü eylem yapmak istemiyoruz. Biz her gün eylem yapacak durumda değiliz” diye konuştu. Doğancı-Elye Üreticileri Birliği eski Başkanı Mehmet Bicen de “Hiçbir sorunumuzu çözemediler, bizi bitirdiler” serzenişinde bulundu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin sektördeki sıkıntılara yönelik hükümete ilettikleri 6 maddelik taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle başlattığı araçlı eylem dün de devam etti.

Traktörler ve iş araçlarıyla iki gündür Cumhuriyet Meclisi’nin önünde devam eden eylemde üreticiler seslerini duyurabilmek için çeşitli yollar denedi.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylemde, polis meclisin önünde adeta etten duvar ördü.

Üreticiler eylemin ikinci gününde “Direne direne kazanacağız”, “Hakkımızı söke söke alacağız” şeklinde slogan attı.

Öte yandan hayvan üreticilerinin eylemi yüzünden başkent trafiği de kilitlenme noktasına geldi.

Eylem nedeniyle birçok noktanın trafiğe kapatılmasına sinirlenen trafikteki araç sürücüleri ise, araçlarının kornalarını çalarak eylemcileri protesto etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise Lefkoşa trafiğinin eylemden dolayı sıkıştığını ancak bunun geçici bir eylem olduğunu, rahatsızlık verildiyse polisten de vatandaştan da özür dilediklerini ifade etti.

Oturma eylemi yaptılar

Hükümetten, sorunlarına kalıcı çözüm bulunmasını isteyen üreticiler ise hükümetle bir sonuç elde edemeyince eylemin şeklini değiştirmeye başladı.

Eylemcilerin, önceki gün Şehitler Abidesi’ni trafiğe kapatmalarının ardından dün de Özgürlük Anıtı’nı traktörlerle trafiğe kapatmak istemesi üzerine eylemciler polisle birçok kez karşı karşıya geldi.

Polisin Özgürlük Anıtı’nın önünü ekip araçlarıyla kapatması üzerine yaya olarak Özgürlük Anıtı’na yürüyen eylemciler, orada oturma eylemi yaparak trafiği bir süreliğine kapattı. Ancak eylemciler oturma eylemini kısa bir süre sonra sonlandırdı ve eylemlerine meclis önünde devam etti.

Eylem sırasında Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, traktöre binerek meclisin kapısına dayandı.

Meclise girmeyi deneyen bir eylemci ise meclis kapısından içeriye atladı.

Polis, eylemciyi dışarıya çıkarttı.

Naimoğulları: Eylemimiz çözüm bulunana dek süresiz devam edecek

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, önceki günden beridir sürdürülen eylemin çözüm bulununcaya dek süresiz bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Naimoğulları, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile önceki gün yaptıkları görüşmede uzlaşıya varamadıklarını belirterek, üreticinin artık sıkıntılardan bıktığını, bazı üreticilerin ise hayvanlarını “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” kaydettirdiğini dile getirdi.

banner134
Bugün Maliye Bakanı ve Tarım Bakanı’yla saat 16.00’da yeniden görüşeceklerini kaydeden Naimoğulları, “Bu görüşme de sonuçsuz kalırsa, daha değişik eylemler yapacağız” dedi.

“Üretici yolun sonuna geldi”

“Bu eylem yolun sonudur. Üretici artık yolun sonuna geldi. Koronavirüs’e rağmen her türlü özveriyi gösterdik. Ama Korona bahane, beceriksizlik en büyük şahane… Hükümetin amacı Korona’yı bahane ederek üreticiyi dövmektir” diyen Naimoğulları, “Biz yarınki (bugün) görüşmede sorunlarımızın geçici olarak çözülmesini ve iki ay sonra yine aynı sorunlardan ötürü eylem yapmak istemiyoruz. Biz her gün eylem yapacak durumda değiliz. Kimimiz tarlasını biçiyor, kimisi hayvanını sağmaya gidiyor. Bu yüzden biz sorunlarımıza kalıcı bir çözüm getirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hükümet hayvancıyı oyalamaya çalışıyor”

Naimoğulları, hükümetin ısrarla ‘param yok’ dediğini belirterek, “Bu hükümet hayvancıyı oyalamaya çalışıyor. Ancak hayvancıyı oylayarak bir yere varamazlar. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Yarın (bugün) yine burada olacağız” şeklinde konuştu.

“Bu üreticiye bu sıcakta daha fazla çile çektirmeyin, bunun bedelini ağır ödersiniz” diyen Naimoğulları, “Bu eylem sonuna kadar, üreticinin sesi duyulana kadar devam edecektir, yaptığımız gelecek mücadelesidir, burada bir kişi kalacak olsa da eylem sonuç alana kadar devam edecek. Görüşmeye hazırız ancak boş laflara karnımız tok. Bu zamlarla bu yol yürümez” dedi.

Naimoğulları, bugünkü eyleme nasıl devam edeceklerine de yönetim kurulu ile karar vereceklerini sözlerine ekledi.

Bicen: Sorunlarımız çözülmezse, sütümüzü de etimizi de Güney Kıbrıs’a satacağız

Doğancı-Elye Üreticiler Birliği eski Başkanı Mehmet Bicen, ülkenin gerek iyi yönetilememesi, gerekse tarımla ilgili üretim politikalarının olmamasından dolayı birçok sektörde üretimin batma noktasına geldiğini söyledi.

“Bu ülkede ne patatesçi, ne karpuzcu, ne arıcı, ne de hayvancı kaldı” diyen Bicen, “Hiçbir sorunumuzu çözemediler, üreticiyi bitirdiler” dedi.

Hayvan üreticilerinin zararına iş yapmak zorunda kaldığını belirten Bicen, her sene eylem yapmaktan usandıklarını ve kendi çözüm yollarını bulduklarını ifade etti.

Doğancı-Elye Üreticiler Birliği ve Barış Ateşi Komitesi olarak yeni bir karar aldıklarının altını çizen Bicen, “Eğer mecliste bizleri temsil ettiklerini iddia eden vekillerimiz sorunlarımızı çözemeze bu son eylemimiz olacak. Ya sorunlarımızı çözerler, ya da hayvanlarımızı Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı’na kayıt edip sütümüzü de etimizi de oyanı satacağız, desteğimizi de oyandan alacağız. Bu konuda imza kampanyası da başlattık ve şu anda 40 kişi bu çözüme imza attı. Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarımızı talep etmekten başka çaremiz kalmadı” ifadelerini kullandı.

Bengihan: Hükümet emekçinin ekmeğini büyük patronlara veriyor

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, hayvancıların önceki günden beridir sürdürdüğü eylemin ‘ekmek kavgası’ olduğunu ifade ederek üreticilerin eylemine destek verdiklerini söyledi.

Bengihan, hükümetin aldığı kararlarda adaletsizliğin olduğunu, kamu kaynaklarının eşit ve adil kullanılmadığını belirterek üreticilerin mağdur edildiğini dile getirdi.

Hükümetin pandemi yüzünden kaynak olmadığını söylediğini, ancak makam, sandalye, koltuk ve odaları değiştirmekten geri kalmadığını söyleyen Bengihan, “Bir taraftan kaynak yok diyorsunuz, diğer taraftan da müdür müsteşar atıyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

“Ülkede belli bir kesime kaynak bulunurken, bu ülkenin gerçek üreticileri ve emekçilerine haklarını vermiyorsunuz” diyen Bengihan, hükümetin sermayenin önünü açarak emekçinin ekmeğini büyük patronlara verdiğini ve onların ‘servetine servet kattığını’ savundu.

Talepler

Hayvancılar Birliği’nin 6 maddelik talepleri şu şekilde:
1. Üreticinin Sütek’ten günü geçmiş alacağı olan % 55’lik kısmın karşılığı olan 14 milyon civarındaki alacağının ödenmesi,
2. Arpa fiyatının 2021 yılı sonuna kadar artırılmaması,
3. Koyun, keçi ve inek sütüne artış yapılması,
4. 2,35 krş/lt’den borsadan satılan inek sütünün derhal taban fiyatının yükseltilmesi,
5. Keçi sütüne kesinlikle alım garantisi verilmesi,
6. Bakan Çavuşoğlu’nun belirttiği gündemdeki paket açılımında, küçükbaş hayvancıya verilecek desteğin miktarının açıklanması ve yem desteği yapılması.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75