Geri dönüşüm, çevreyi korur, ekonomiye katkı sağlar

banner37

Çevreye atılan atıklar hem doğayı, hem insan sağlığını, hem de ekonomimizi ciddi anlamda olumsuz etkilerken, atık geri dönüşümüyle ilgilenenler, geri dönüşümle tüm bunların tersine çevrilebileceğini vurguladı

Geri dönüşüm, çevreyi korur, ekonomiye katkı sağlar
banner90
banner8

“SİSTEM İNSANLARI GERİ DÖNÜŞTÜRMEMEYE ZORLUYOR”… Çevre Aktivisti Jules Hall, “20 yıl önce İngiltere’de de burada olduğu gibi insanlar bu konu hakkında pek bir şey yapmıyorlardı. Ancak çevremiz kirlendikçe insanlar hükümete ve şirketlere bu konu hakkında baskı uyguladı ve yasaların çıkması sağlandı. Bu noktada bir suçlu aranıyorsa bu kesinlikle halk olamaz. Kuzey Kıbrıs’ta bir insan geri dönüşüme önem verse de bunu yapabileceği bir ortam pek yok. Sistem insanları tüketmeye ve geri dönüştürmemeye zorluyor. Bizim amacımız ise bir farkındalık oluşturarak bu cennet adayı daha temiz bir yer haline getirmek” dedi.

“EKONOMİYE KATKI SAĞLAYABİLİR”… Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım

ve Bertaraf Tesisi İşletme Müdürü Cihangir Bütün, Kuzey Kıbrıs’ta maden, petrol sanayisi gibi kuruluşların

olmadığını belirterek, plastik ürünlerin tüketildikten sonra atıldığını ve ardından yeniden para verilerek yeni

plastikler alındığını kaydetti. Bütün, atıkların bu şekilde yok olması yerine geri dönüşümle kazandırılabileceğini

dile getirerek, böylece ekonomiye de fayda sağlanabileceğini vurguladı.

“İNŞAAT ATIKLARI DA SÖZ KONUSU”… Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım

ve Bertaraf Tesisi Direktör Yardımcısı Ahmet Ersözlü de, atık denilince akla ambalaj, plastik, kağıt geldiğini dile getirerek, ancak ülkemizde hafriyat, inşaat atıklarının da söz konusu olduğuna vurgu yaptı. Bu atıkların çevreye dökülmesinin yasak olduğunu ve tesis olarak bunları geri dönüştürebildiklerini kaydeden Ersözlü, buna rağmen insanların bu kirliliği avantaja çevirmek, çevre kirliliğini önlemek için adım atmadığını söyledi.

Ahmet UÇAR

Ülkenin en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliğinin önüne geri dönüşümle geçilebileceği, hatta bu sayede ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlanabileceği bildirildi.


Çevreye atılan atıklar hem doğayı, hem insan sağlığını, hem de ekonomimizi ciddi anlamda olumsuz etkilerken, atık geri dönüşümü işi yapan Cihangir Bütün ve Ahmet Ersözlü, geri dönüşümle tüm bunların tersine çevrilebileceğini vurguladı.


Çevre Aktivisti Jules Hall, Kuzey Kıbrıs’ta Avrupa ile karşılaştırıldığında geri dönüşüm adına neredeyse hiçbir şey yapılmadığını belirterek, sistemin insanları tüketmeye ve geri dönüştürmemeye zorladığını kaydetti.


Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi İşletme Müdürü Cihangir Bütün, geri dönüşüm noktasında verim elde edilebilmesi için öncelikle yerel yönetimler ve yetkili kuruluşlar aracılığıyla bir altyapının oluşturulması gerektiğine dikkati çekti.


Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi Direktör Yardımcısı Ahmet Ersözlü ise “Geri dönüşüm sistemini yaratmadan atıkları ayrı ayrı toplamamız hiçbir şey ifade etmez. Çünkü biz ayrı atsak da toplayanlar bu atıkları Güngör Çöplüğü’ne toplu olarak döküyor ve orada bunları ayıracak bir sistem yok” dedi.


 Hall: Sistem insanları tüketmeye ve geri dönüştürmemeye zorluyor


Çevre Aktivisti Jules Hall, Karmi/ Kahraman köyünde köylülerle birlikte sokaklardaki geri dönüştürülebilir atıkları topladıklarını belirterek, toplanan bu atıkların Lefkoşa’da bir şirket tarafından alınacağını kaydetti.


Söz konusu atıkların yüzde 40’ının yeni ürünler olarak dönüştürüleceğini dile getiren Hall, bu projedeki amaçlarının sadece atık toplamak değil köylüleri de bilgilendirmek olduğunu ifade etti.


Hall, Batı Avrupa’da insanların geri dönüşüm hakkında daha çok bilgi sahibi olduğuna işaret ederek,  ülkemizdeki halkın da kendi doğal zenginliğine sahip çıkması için geri dönüşüm hakkında bilgi alması gerektiğine dikkat çekti.


Hall, “Bizim köyümüzde birçok kişi bu konuda bilgili. Ama yine de bizler diğer köylülere de bunu anlatmak istiyoruz. Biz bu projeyi gönüllülük esasıyla yapıyoruz. Planlarımızda bu projenin sadece Karmi ile sınırlı kalmayıp diğer köylere hatta şehirlere de yayılması var. Benim uzmanlık alanlarımdan biri geri dönüşüm. Bu projenin büyümesi beni kesinlikle mutlu eder” şeklinde konuştu.


Kuzey Kıbrıs’ın Avrupa ile karşılaştırıldığında geri dönüşüm adına neredeyse hiçbir şey yapılmadığını belirten Hall, Batı ve Kuzey Avrupa’da nereye gidilirse gidilsin insanların geri dönüşüm konusunda bilgili ve hassasiyet sahibi olduğunu vurguladı.


Hall, “Kuzey Kıbrıs’ta da bu hassasiyetlerin gelişmesi gerekiyor. 20 yıl önce İngiltere’de de burada olduğu gibi insanlar bu konu hakkında pek bir şey yapmıyorlardı. Ancak çevremiz kirlendikçe insanlar hükümete ve şirketlere bu konu hakkında baskı uyguladı ve yasaların çıkması sağlandı. Bu noktada bir suçlu aranıyorsa bu kesinlikle halk olamaz. Kuzey Kıbrıs’ta bir insan geri dönüşüme önem verse de bunu yapabileceği bir ortam pek yok. Sistem insanları tüketmeye ve geri dönüştürmemeye zorluyor. Bizim amacımız ise bir farkındalık oluşturarak bu cennet adayı daha temiz bir yer haline getirmek” dedi.

Bütün: Geri dönüşüm alt yapısı oluşturulmalı

Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi İşletme Müdürü Cihangir Bütün, sadece geri dönüşüm yapmadıklarını belirterek, tesis olarak geri dönüşüm, geri kazanım ve bertaraf ile uğraştıklarını, ağırlıklı olarak ise işin bertaraf kısmıyla ilgilendiklerini dile getirdi.


Güngör çöplüğüne atılması tehlikeli olan atıkların giderilmesi gerektiğini dile getiren Bütün, bu atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili çok kafa yorduklarını ifade etti.


Bütün, atık yakma tesislerinin bulunduğuna işaret ederek, bu tesisin denetlenme sürecinin de birkaç gün içerisinde tamamlanmasıyla adadaki bertaraf etme işine yöneleceklerini bildirdi.


Ülkede bulunan atık lastikleri topladıklarını belirten Bütün, “Adadaki atık lastik toplayan tek kuruluş şu an biziz. Adanın her yerinden araçlardan çıkmış ikinci el lastikleri toplayıp bunu ekonomiye geri kazandırmak için uğraşıyoruz. Bu hem geri dönüşüm hem geri kazanım. 3 yıl önce yol kenarlarında sayısız lastik görürken, şimdi alıcı gözle baktığımızda ortalıkta lastik atığı kalmamış görünüyor” şekline konuştu.


Bütün, geri dönüşümle ilgili atıkların bir kısmının ambalaj atıkları ve diğer atıklar olduğunu dile getirerek,  ambalaj atıklarının toplanmasıyla ilgili bir sürecin, Çevre Dairesi’nin yayımladığı bir tüzüğünü söz konusu olduğunu ve bu tüzük kapsamında bir yetkilendirilmiş kuruluş kurulma aşamasında olduğunu açıkladı.


Söz konusu kuruluşun bir şekilde atıkları toplayacağını veya toplattıracağını söyleyen Bütün, bu toplayıcılardan ya da toplattırıcılardan birisinin de kendileri olduğunu anlattı.


banner134
Bütün, geri dönüşümün ülkemizde çok geri seviyelerde olduğuna işaret ederek, “Nasıl ki naylon poşet kullanımı aniden yüzde 10’a düşmüşken şimdi aynı seyre geri dönmüş durumda. Poşetlerin ücretsiz satılmama kararı verildiği durumda insanların poşet satın alması gerektiğinden kullanım düşmüşken, denetimlerin olmaması nedeniyle eskiye geri dönüldü” dedi.


Geri dönüşümün devlet eliyle özendirilmesi, teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapan Bütün, kendilerinin azami bir çaba sarf ettiklerini ancak bunun korunması durumda sonuca ulaşılacağını söyledi.


Bütün, geri dönüşüm noktasında gereken denetimlerin yapıldığına tanık olmadığını ifade ederek, “Ben böyle bir denetimi görmedim, belki bu benim cahilliğimdir, ben görmemişimdir. Ancak herhangi bir denetim görülmüyor” dedi.


Geri dönüşüm noktası verim elde edilebilmesi için öncelikle yerel yönetimler ve yetkili kuruluşlar aracılığıyla bir altyapının oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Bütün, “Siz şimdi 6 kutu yerleştirip vatandaşlara plastiği bir kutuya, kağıdı bir kutuya, diğerini başka bir koltuğa atabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu memleketteki insanlar eğitimli kişiler olduğu için bunu eksiksiz de yaparlar ancak siz bu atıkları belediyenin aracında toplar Güngör çöplüğüne götürürseniz ve vatandaşlar da bunu görürse geri dönüşüme güveni kalmaz ve bir daha da buna göre adım atmaz. Bu yüzden öncelikle sistem kurulmalıdır” dedi.


Bütün, geri dönüşümün önemi hakkında da görüş vererek, “İktisatta, işletmede derler ya kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları karşılama becerisi. Adadasınız, kaynak kıtlığı had safhada, bir kaynağınız, madeniniz yok, petrolünüz, plastik üretecek sanayiniz de yok. Parasını bir şekilde ödeyip plastiği dışarıdan ithal ettiniz, daha sonra bunu hurda hale getirdiniz gömmek zorundasınız ya da toplayıp cüzi bir miktara satmak zorundasınız. Sattıktan sonra ise tekrar almak zorundasınız. Sürekli cebinizden para ödüyorsunuz. Bunu yapmak yerine ülkeye getirdiğim kaynağı sonuna kadar döndürüp döndürüp kullanmalıyım. Çöpe atmada, geri göndermede bu ülkede bir işlem hacmi yaratmam lazım. Geri dönüşümün önemi bu kadar büyüktür” şeklinde konuştu.


Atıkların çevreye ve insana verdiği zararın artı farkına varılması gerektiğine dikkat çeken Bütün, atıkların yağmurlarla yer altı kaynaklarına ulaşarak suları kirlettiğini, böylece suyu kullanan canlıların da tehlikeye girdiğini anlattı.


Bütün, geri dönüşümden önce kirletmemenin önemli olduğuna işaret ederek, çevreyi temizlemek için eylem oluşturan grupların az miktardaki çöpleri temizlemek için arabalarının egzozları nedeniyle havayı kirlettiklerini, insanların çevre kirliliğine yol açanlara göz yumduğunu anımsattı.


Özellikle içinde bulunulan pandemi sürecinde otellerdeki müşterilerin kullandıkları kullan-at maskelerin, plastik şişelerin nereye gittiğinin sorulması gerektiğine dikkati çeken Bütün, bu atıkların Güngör çöplüğüne atılamayacağını, yakılarak imha edilmesi gerektiğini ifade etti.


Bütün, geri dönüşüm noktasında bazı içeceklerin şişelerinin depozitolu olduğunu hatırlatarak, şişelerin parasının az olmasının vatandaşlara ilgi çekici olmadığını bu yüzden sokağa atıldığını söyledi.

Ersözlü: Geri dönüşüm, bir insanlık adımıdır

Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi Direktör Yardımcısı Ahmet Ersözlü, geri dönüşümün ekonomik öneminin Kuzey Kıbrıs gibi bir ülke için en önemli unsurlardan birisi olduğunu belirterek, öte yandan geri dönüşümün çevresel öneminin de söz konusu olduğunu kaydetti.  


Ersözlü, insanın doğası gereği kirlettiğini dile getirerek, geri dönüşüm noktasında dünya ülkelerine bakıldığında belli başlı örneklerin bulunduğunu ifade etti.


Ersözlü, “İş, enerji konusuna geliyor. Enerji noktasında bilinçli ülkelere baktığım zaman eğer biz şimdiye kadar kirlettiğimiz şeyleri, bir şekilde başarıp, hem temizleyip hem bundan bir enerjiyi katma değer şeklinde alabiliyorsak bu bizim avantajımızadır. Böylece sadece kirlettiğimiz çevreyi temizlemekle kalmaz bunun yanında bundan bir şey de kazanmış oluruz” şeklinde konuştu.


Olması gereken hedefin sadece geri dönüşümün amaçlanmaması olduğunun altını çizen Ersözlü, geri dönüşümün şu anki aşamada Kuzey Kıbrıs gibi şimdiye kadar geri dönüşüme çok fazla önem vermemiş ülkelerde hedef olabileceğini anlattı.


Ersözlü, şu anki hedefin şimdiye kadar yapılan kirletmeleri temizlemek ve temizlerken de bir şey kazanmak olduğunu bildirerek, eğer geri dönüştürülmüş bir şey kullanırsak o zaman daha az kirletmiş oluruz. Bu kirlenme oranı gittikçe düşer. Bir yerden sonra kullandığımız enerjileri daha az kirleten enerjilere harcarsak küresel ısınmaya kadar giden durumda insanlık adına bir adım atılmış olur. Baktığımız zaman bu adımı hepimizin atması gerekir” dedi.


Kuzey Kıbrıs’ı diğer dünya ülkeleriyle kıyaslayan Ersözlü, Kuzey Kıbrıs’ın geriden geldiğini savundu. Ersözlü, Almanya’nın bazı şehirlerinin yüzde 50’sinin yenilenebilir enerjiye sahip olduğunu bildirerek, geri dönüşümün bir insanlık adımı olduğunu vurguladı.


Ersözlü, kişilerin atıklarını ayrı ayrı kutuları atması durumunda bu atıkları ayrı ayrı toplayan bir sistemin yaratılmadığını söyleyerek, “Bu sistemi yaratmadan atıkları ayrı ayrı toplamamız hiçbir şey ifade etmez. Çünkü biz ayrı atsak da toplayanlar bu atıkları Güngör çöplüğüne toplu olarak döküyor ve orada bunları ayıracak bir sistem yok” şeklinde konuştu.


Geri dönüşüm denilince akla ambalaj, poşet gibi materyaller geldiğini dile getiren Ersözlü, bir inşaat ülkesi de olan Kuzey Kıbrıs’ta hafriyat, inşaat atıklarının da söz konusu olduğuna vurgu yaptı.


Ersözlü, inşaat atıklarının ve hafriyatlarının çevreye dökülmesinin yasak olduğunu ve tesis olarak bunları geri dönüştürebildiklerini kaydederek, buna rağmen insanların bu kirliliği avantaja çevirmek, çevre kirliliğini önlemek için adım atmadığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75