Geri ödenecek ama ne zaman?

banner37

Hayat pahalılığından yüzde 2’lik kesintinin Anayasa Mahkemesi’nden dönmesinin ardından tüm gözler, hükümetin, emeklilerin maaşından yaptığı kesintiyi ne zaman geri ödeyeceğine çevrildi. Yıllar önce maaşlarından vergi kesintisi yapılıp 7 yıl sürüncemede bekletilen emekliler, aynı akıbeti yeniden yaşamak istemiyor

Geri ödenecek ama ne zaman?
banner90

TARİH YOK… Anayasa Mahkemesi, yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 kesinti yapılması kararını önceki gün durdurdu. Ancak aynı gün maaş alan emekliler, yüzde 2 eksik ödendi. Maliye Bakanlığı yetkilileri bu farkın emeklilere geri ödeneceğini söyledi ancak tarih vermedi. Emekliler ise bu konuda tarih bekliyor

2010’DAKİ FİLM TEKRARLANMASIN…2010 yılında yaşanan benzer bir olayı hiç unutmayan emekliler, aynı akıbetin yaşanma ihtimalinden endişe ediyor. Hatırlanacağı gibi 2010 yılında emekli maaşlarından vergi kesintisi yapılmış ve konu mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme de 2011’de emeklilerin maaşından vergi kesintisi yapılmasını haksız bulmuştu ve geri ödenmesini emretmişti. Bu konuda mahkemede yemin ederek geri ödeme sözü veren yetkililer, bu yeminlerine sadık kalmayarak haksız yere emeklilerin maaşından kesilen vergi ödemesini yıllarca yapmamıştı. Ardından geçen 7 yıl gibi uzun bir süreden sonra Haziran 2017’de emeklilere peyder pey bu ödeme yapılmıştı

MALİYE BAKANLIĞI: ÇALIŞMA BAŞLATILDI… Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, bu konuda çalışma başlattıklarını ve çalışmaların tamamlanmasının ardından mahkemenin kararı doğrultusunda geri ödemelerin yapılacağını açıkladı. Ancak Kalkanlı, geri ödemeyle ilgili tarih vermedi

KTAMS: MAZERET KABUL ETMİYORUZ… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, geri ödemenin bir ya da iki hafta içinde yapılması gerektiğini söyledi ve konunun takipçisi olacaklarının altını çizdi. Bengihan ayrıca 2019 yılının ilk 6 aylık hayat pahalılığının yüzde 8.40 olarak öngörüldüğüne dikkat çekerek, bu nedenle de “bütçede yüzde 7.57’yi ödeyecek para yok” mazeretini kabul etmeyeceklerini söyledi

Ceren ÖZBİL

   Anayasa Mahkemesi’nin, hükümetin, yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 kesinti yapılması kararını durdurmasının ardından şimdi tüm gözler, emeklilerin maaşından yapılan yüzde 2 kesintinin ne zaman geri ödeneceğine çevrildi.

   Emeklilere ödemenin yapılacağı önceki gün Anayasa Mahkemesi yüzde 2’lik kesinti kararını durdurmuş ancak maaşları çıkan emekliler yüzde 2 eksik ödenmişti.

   Binlerce devlet ve sigorta emeklisi, maaşlarından kesilen yüzde 2’lik hayat pahalılığı kesintisinin hemen ödenmesi için hükümetin gerekli çalışmaları derhal yapmasını bekliyor.

   2010 yılında yaşanan benzer bir olayı hiç unutmayan emekliler, aynı akıbetin yaşanma ihtimalinden endişe ediyor.

   Hatırlanacağı gibi 2010 yılında emekli maaşlarından vergi kesintisi yapılmış ve konu mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme, 2011 yılında emeklilerin maaşından vergi kesintisi yapılmasını haksız bulmuştu ve geri ödenmesini emretmişti. Bu konuda mahkemede yemin ederek geri ödeme sözü veren yetkililer, bu yeminlerine sadık kalmayarak haksız yere emeklilerin maaşından kesilen vergi ödemesini yıllarca yapmamıştı. İktidar değişikliğinin ardından geçen 7 yıl gibi uzun bir süreden sonra Haziran 2017’de emeklilere peyder pey bu ödeme yapılmıştı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, bu konuda çalışma başlattıklarını ve çalışmaların tamamlanmasının ardından mahkemenin kararı doğrultusunda geri ödemelerin yapılacağını söyledi ancak ödeme tarihiyle ilgili bilgi vermedi.

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise geri ödemenin bir ya da iki hafta içinde yapılması gerektiğini söyledi ve konunun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

banner9
Bengihan: Yüzde 2 eksik ödenen emeklilere bu para geri ödenecek

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sendikal Platform olarak hükümetin hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması yönünde çıkardığı yasa gücünde kararnamenin durdurulması için Yüksel İdari Mahkemesi’ne başvurduklarını ve mahkemenin de bu kararı durdurduğunu hatırlattı.

   Bunun, büyük bir ihtimalle, mahkemenin, hükümetin çıkardığı bu yasa gücünde kararnameyi Anayasa’ya aykırı bulduğu anlamı taşıdığını kaydeden Bengihan, önceki gün ödenen ve hayat pahalılığını da yüzde 2 eksik alan emeklilere bu yüzde 2’nin geri ödenmesi gerektiğini ifade etti.

“Bir ya da iki hafta içinde ödenmesi gerekiyor”

   Bengihan, hayat pahalılığı ödeneğini yüzde 2 kesintili alan emeklilere bu farkın bir ya da iki hafta içinde geri ödenmesi gerektiğinin altını çizerek, önümüzdeki ayda bu oranın yüzde 7.57 olarak tüm maaşlara yansıtılması gerektiğini vurguladı.

   Normalde maaş alma gününün ayın 30’u ya da 31’i olduğunu ifade eden Bengihan, mahkemenin bu kararı da 29 Temmuz’da verdiğini anımsattı.

   Bengihan, bu nedenle bu yüzde 2’lik farkın bir- iki hafta içerisinde emeklilere geri ödenmesi gerektiğini kaydetti.

“Bütçede zaten yüzde 8.40 öngörülüyordu”

   Bengihan, bu farkın geri ödenmesi için bütçede para yok gibi bahaneler söylenmemesi gerektiğini, zaten 2019 yılının ilk 6 aylık bütçe öngörüsünde hayat pahalılığının yüzde 8.40 olarak yer aldığını hatırlattı.

   Güven Bengihan, “Bütçe oluşturulurken DPÖ’den görüş alınır ve DPÖ’nün de öngördüğü 6 aylık hayat pahalılığı oranı yüzde 8.40’tı” dedi.

Kalkanlı: Ne zaman ödeneceğine karar verilmedi

   Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı da hayat pahalılığıyla ilgili yeniden hesaplama yapılıp, mahkemenin kararı doğrultusunda emeklilere önceki gün aldıkları maaştan kesilen yüzde 2’lik farkın geri ödeneceğini söyledi.

   Kalkanlı, bu konuda çalışma başlattıklarını ifade ederek ancak ne zaman ödeneceği konusunda henüz bir karar verilmediğini belirtti.

   Özdemir Kalkanlı, “Önce çalışmalar tamamlansın, bütçe olanaklarına bakılsın, ardından ne zaman ödeneceğine karar verilecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rengin Goksu
Rengin Goksu - 5 ay Önce

Almaya çalışırlar ödemeye değil. Taktilar o paraya

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108