banner6

Geriye dönük maaşlarını hâlâ alamadılar

banner37

Geriye dönük maaşlarını hâlâ alamadılar
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Eğitim Bakanlığı’nın taşeron işçi olarak işe aldığı 230 kişinin Kamu-İş çatısı altında Başbakanlık önünde başlattığı çadır eyleminde 14 gün tamamlandı.

   Ancak sorunlar hâlâ çözülmedi. Başbakan’ın yaklaşık bir hafta önce bu işçilerin geriye dönük iki aylık maaşının ödeneceğinin sözünü vermesine rağmen, işçilere sadece bir aylık maaşı ödendi.

   Ayrıca işçilere imzalatılmak istenen işsizlik belgesi sorunu da çözülmüş değil. “Bizim işimiz var ve yıllardır bu işleri biz yapıyoruz” diyen işçiler bu belgeleri imzalamamakta kararlı…

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kamu-İş Eğitim Sekreteri Lale Biçim, 14 gündür Başbakanlık önünde eylem yapmalarına rağmen Başbakan’ın kendilerini görmezden geldiğini söyledi.

“Sorunlar henüz çözülmedi”

   Kamu-İş Eğitim Sekreteri Lale Biçim, çadır eylemini başlatmalarının üzerinden 14 gün geçtiğini ifade etti ve Başbakan’ın verdiği geriye dönük iki maaşın ödeneceği sözünün bile tutulmadığını belirtti.

   Geriye dönük sadece bir maaşın ödendiğini söyleyen Biçim, “Başbakan yaptığımız tüm protestolara duyarsız kalıyor. Yarın Bakanlar Kurulu var. Umarım bu duyarsızlığı devam etmez” dedi.

   Biçim, sorunlara henüz bir çözüm bulunmadığını kaydetti.

“Asgari ücret maaşı bile gününde ödeyemeyen bir sistem var”

   İşsizlik belgesi imzalamayı da kesinlikle kabul etmeyeceklerini kaydeden Lale Biçim, “Bizim işimiz var ve yıllardır bu işleri bizler yapıyoruz. Bu kadar kaygısız kalınması çok üzücü bir durumdur. Her şey açık ve ortadadır. İnsanların emeği sömürülüyor. Asgari ücret maaşı bile gününde ödeyemeyen bir sistem yürütülebilir bir sistem değildir. Derhal bu konuya çözüm getirilmesi düşüncesindeyim. Burada bir emek mücadelesi var ve Başbakan hâlâ bizi görmezden geliyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104