Getirip satan cezaevine gitti, satın alanlar serbest kaldı

banner37

Güney Kıbrıs’tan ithal edilen yaklaşık 87 gram uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan üç genç hakkındaki soruşturma tamamlandı ve zanlılar ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

Getirip satan cezaevine gitti, satın alanlar serbest kaldı
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin 26 Haziran’da Lefkoşa’da ele geçirdiği uyuşturucu maddelerle ilgili yürüttüğü soruşturma tamamlandı ve meseleyle ilgili tutuklanan üç genç ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı. Uyuşturucuyu 87 gram olarak Güney Kıbrıs’tan satın alarak KKTC’ye getirip, bir kısmını başkalarına vermekle suçlanan O.J.S.A. hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, tasarrufunda 38.18 gram hintkeneviri bulunan M.A. 15 bin TL, tasarrufunda 920 miligram hintkeneviri bulunan M.R.B. ise 10 bin TL nakdi teminata bağlanarak yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Murat Döşenci’yi dinletti.

 

“Uyuşturucuyu balkondan aşağıya attı”

Mahkemede yeminli şahadet veren Döşenci, 26.06.2018 tarihinde, 18.40-19.00 saatleri arasında, Lefkoşa’da M.R.B.’nin kalmakta olduğu ikametgahta polis tarafından yapılan aramada yaklaşık 920 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu söyledi.

Döşenci, M.R.B.’nin söz konusu uyuşturucuyu 25 Haziran tarihinde 200 TL karşılığında O.J.S.A.’dan aldığını itiraf ettiğini belirtti.

banner134
Polis memuru Döşenci, aramanın yapıldığı sırada konu ikametgaha misafir olarak gelen O.J.S.A.’nın polisleri görmesi üzerine tasarrufunda bulunan yaklaşık 780 miligram gram ağırlığındaki hintkeneviri türü maddeyi ikametgahın balkonundan aşağıya attığının tespit edildiğini kaydetti.

 

 “M.A.’nın çantasında 38 gram bulundu”

Murat Döşenci, O.J.S.A.’nın olay mahalline geldiği araçta beklemekte olan M.A.’ya ait siyah çantada yaklaşık 38 gram 18 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu söyledi.

Döşenci, mahkeme kararıyla O.J.S.A.’nın kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada ise yaklaşık 44 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığına dikkat çekti.

Zanlı O.J.S.A’nın 87 gram uyuşturucu maddeyi Güney Kıbrıs’ta yaşayan bir şahıstan temin ettiğinin tespit edildiğini, ancak KKTC’de söz konusu uyuşturucu maddenin satıldığı bazı şahısların tespit edilmediğini söyledi.

Tahkikatın tamamlandığını belirten Döşenci, her üçü de KKTC’de öğrenci statüsüyle bulunan zanlılardan O.J.S.A.’nın yargılamadan kaçma olasılığının kuvvetle muhtemel olması nedeniyle hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini, diğer zanlıların ise mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Cenkay İnan, O.J.S.D.’nin her halükarda üç ayı geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine, yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarını yasaklayıp, haftada 2 kez de polise ispat-ı vücutta bulunmalarının yanı sıra zanlı M.R.B.’yi 10 bin TL, zanlı M.A.’yı ise 15 bin TL nakdi teminata bağlanarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75