banner6

Gıda analizleri durdu

banner37

Gıda analizleri durdu
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Devlet Laboratuvarı’nın elinde kit kalmaması nedeniyle yerli ve ithal gıda ürünlerine yaptığı analizler durdu.

   Analizlerde kullanılan “kit”lerin tedarik edilememesi nedeniyle bir süredir ülkemizde gıda analizleri yapılamıyor.

   Pestisit testlerinin yapılamamasından dolayı da yediğimiz sebze ve meyvenin ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor.

   KIBRIS’a konuşan Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, pestisit kalıntı analizlerinden Devlet Laboratuvarı Dairesi’nin sorumlu olduğunu belirterek, ithal ürünlerin güvenliğini sağlamak için Kıbrıs Türk Sebze ve Meyve Toptancılar Birliği ile iletişime geçtiklerini ve ithal edilecek ürünlerin analizlerinin ülkemize gelmeden yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

   Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam ise “Analizleri yapılarak getirilen ürünlerin laboratuvara numunesi verilen ürünle aynı olup olmadığını kendi ülkemizde de analiz etmeden bilemeyiz” dedi. Uluçam,

ilaç kalıntısı olan ürünün yıkamayla, ya da karbonatlı, sirkeli suda bekletilerek kalıntıdan arınamayacağını vurguladı ve analizi yapılmayan ürünlerin, vatandaşın mutfağına geçtiği andan sonra sonunun ‘Allaha emanet’ olduğunu kaydetti.

Değirmenci: “Gıda güvenliği tespiti için analizler çok önemli”

   Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, ülkemizde gıda analizlerinde kullanılan kitin bittiğini geçen hafta öğrendiklerini ifade ederek, bu konudaki sorumluluğun Devlet Laboratuvarı Dairesi’ne ait olduğunu belirtti. 

   Yerli ürünlerin yanı sıra ithal ürünlerin de pestisit (zirai ilaç kalıntısı) analizlerinin kontrolünden Tarım Dairesi’nin sorumlu olduğunu anımsatan Değirmenci, gıda güvenliği tespiti açısından bu analizlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

   Değirmenci, analiz kontrolü yapıldıktan sonra sadece güvenli olan gıdaların satışına izin verdiklerini söyledi.

   Gıda analizlerinde kullanılan kitin ‘352 adet standart madde’den oluştuğunu ifade eden Değirmenci, şöyle devam etti:

  “Ürün analizlerinde 352 tane madde analiz edilir. Analiz sonucu orana bakılır ve yüksek çıkarsa hasat durdurularak ürünler imha edilir. Şu an ülkemizde bu saf maddeler eksik, o yüzden analiz yapılamıyor”.

   Değirmenci, ithal edilen ürünlerin ülkeye girişinden önce analizlerinin yapıldığını, yurtdışına ihraç edilen ürünlerin de bu analizlerden geçtiğini kaydetti.

   Bu analizlerin yapılmadığı durumlarda ürün ihraç edilemeyeceğine dikkat çeken Değirmenci, ülkemizdeki yerli ürünlerin de analizinin yapıldığını bildirdi.

   Değirmenci, ithal ve yerli üretim gıda denetim sonuçlarının Tarım Dairesi tarafından her cuma günü açıklandığını anımsattı.

“Analizi yapılmayan ürünlerin ithalatına izin verilmeyecek”

   Kıbrıs Türk Sebze ve Meyve Toptancılar Birliği'ne yazı yazdıklarını ifade eden Değirmenci, Türkiye’den ithal edilecek ürün analizlerinin ülkemize gelmeden yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.

   Değirmenci, analizi yapılmayan ürünlerin ithalatına izin vermeyeceklerini vurgulayarak, ‘ithal ürünlerin güvenliğini’ bu şekilde sağlayacaklarını belirtti.

   Sorumlulukları dışında olmasına rağmen Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptıklarını anlatan Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, “Geçici bir süre için olsa da standart madde desteği sağlanması konusunda çalışma yürütüyoruz” dedi.

Uluçam: “Kitlerin mayıs ayında tedarik edileceği açıklandı”

   Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, ülkemizde gıda analizlerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Laboratuvarı’nda yapıldığını belirtti.

   Uluçam, gıda analizi için ihtiyaç duyulan kit sayısının önceden tespit edilmesi ve şu anda kitlerin neden olmadığının soruşturulması gerektiğini ifade etti.

   Devlet Laboratuvarı Dairesi tarafından kitlerin mayıs ayında tedarik edileceğinin açıklandığını söyleyen ZMO Başkanı Uluçam, “Türkiye’den bu kitlerin tedarik edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı hızlıca bir girişim başlatmalı” şeklinde konuştu.

   Uluçam, en son 2016 yılında Devlet Laboratuvarı’nda yangın çıktığı için bir süre gıda analizlerinin yapılamadığını hatırlatarak, şimdi de “kit bittiği için” aynı durumun yaşandığına dikkat çekti.

“Test kitlerinin acilen tedarik edilmesi gerekiyor”

   İlaç kalıntısı olan ürünün yıkamayla, ya da karbonatlı, sirkeli suda bekletilerek kalıntıdan arınamayacağının altını çizen Uluçam, analizi yapılmayan ürünlerin vatandaşın mutfağına geçtiği andan sonra sonunun ‘allaha emanet’ olduğunu kaydetti.

   Erkut Uluçam, şunları kaydetti:

   “İthal edilen ürünlerin analizleri yapılarak getirilmiş olsa da ülkemize getirilen ürünle, laboratuvara numunesi verilen ürünün aynı olup olmadığını biz de kendi ülkemizde analiz etmeden bilemeyiz.

   Bu noktada suiistimaller yaşanabilir. Daha önce ülkemize getireceği ürünün testini yapan ithalatçının Türkiye’de yaptırdığı test olumlu çıktığı halde burada yapılan testlerde ürün kalıntılı çıkmıştı. Bu nedenle test kitlerinin acilen tedarik edilmesi gerekiyor”. 

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110