Gıda güvenliği en nihayet masada

KTTB As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, yeni hükümetin, Genel Gıda Güvenliği ve Yem Yasası olarak geçen yasa ve tüzükleri masaya yatırdığını açıkladı

Gıda güvenliği en nihayet masada
  • 08 Mayıs 2018, Salı 9:37

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Dt. Teksen Köroğlu, yeni hükümet ve Başbakanlığın, Genel Gıda Güvenliği ve Yem Yasası olarak geçen ve halk sağlığının olmazsa olmazı olan yasa ve tüzükleri en nihayet masaya yatırdığını açıkladı.

KIBRIS’a konuşan Teksen Köroğlu, yıllardır söylemekten usandıkları ve ezberledikleri bu sorunlara, sundukları çözüm önerilerine olumlu yanıt veren hükümetin, Gıda Güvenliği Risk Değerlendirme Kurulu’nun toplanmasını sağladığını ve ivedilikle yapılması gerekenlerin yapılması için çalışmalara başlamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Yeni hükümetin, eski hükümetler gibi “Sadece laf üreten” değil, iş yaptıklarını görmeyi arzu ettiklerini kaydeden Köroğlu, KTTB olarak, halk ve çevre sağlığı konularında hükümet ile her konuda doğruların yapılması için birlikte çalışmaktan kaçınmayacaklarını ifade etti.

“Hedef sürdürülebilir bir gıda güvenliği kurulması”

Köroğlu, “Amacımız, kapsamlı, risk analizi, kriz yönetimi, izlenebilirlik, işyeri sorumluluğu, sağlığın

korunması, tüketici haklarının korunması, kontrol ve sertifikasyon” gibi ana başlıkları ve diğer hükümleri itibariyle üreticinin, tüketicinin ve devletin, yerel yönetimlerin sorumlulukları doğrultusunda sürdürülebilir bir gıda güvenliği sistemi kurulması olduğunu belirtti.

Genel şartları ortaya koyup artık bir sonuca ulaşılması gerektiğine dikkat çeken Köroğlu, bunun için artık tüm yetkililerin bunu anlamasını istediklerini de kaydetti.

Köroğlu, gıda güvenliği risk değerlendirme kurulunun toplanması sonrası gazetemize yaptığı açıklamada, yurttaşların en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimlerini engelleyen, sağlığı kötüye götüren kim olursa olsun suç işlemekte olduğunu dile getirdi. Bunu yıllardır söylediklerini kaydeden Köroğlu, bunca senedir gıda güvenliği ile ilgili yasaları ve tüzükleri tam olarak çıkarmayan, uygulamaya koyamayan gelmiş geçmiş hükümetlerin Sağlık ve Tarım bakanlıklarının suç işlediğini söyledi.

“Halkın sağlığı ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur”

“Halkımızın sağlığı ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur” diyen Köroğlu, devletin bunu yapanlara toplum yararına hesap sorması gerektiğini ve bu gerçek devletlerin görevi ve sorumluluğu olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve bakanlıkların bünyesindeki Tarım Dairesi, Hayvancılık Dairesi,

Veteriner Dairesi ve ilgili diğer kurumların yıllardır vatandaşların genel gıda güvenliği açısından çıkarılıp uygulamaya konması gereken yasa ve tüzükleri çıkarıp uygulamaya koyamadıklarına dikkat çeken Dr. Teksen Köroğlu, bu eksiklikler yüzünden genel gıda güvenliğinin “tarladan sofraya” veya bir başka deyişle “imalattan çatala” kadar kontrol altına alınamadığını ifade etti.

Köroğlu, “Zaman içinde ihtiyaçlara cevap veremeyen her şeyin yenilenmesi gerektiği gibi, gıda mevzuatında ve gıda güvenliğine ilişkin politikalarda da yeniliğe ve değişikliğe gidilmesi ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur ve umarım yeni hükümetimiz bunu yapacaktır” dedi.

“Gıda güvenliğinde üç kavram önemli”

“Gıda güvenliği nedir?” sorusuna detaylı bir açıklama yapan Teksen Köroğlu şöyle devam etti:

“Gıda güvenliği kavramının açıklanması için üç temel kavramın tanımlanmasına ihtiyaç duyulur. Birinci temel kavram olan toksisite; bir maddenin çeşitli koşullarda zarar verme durumudur. Bu zararlı etkilerden bazıları; gelişmekte olan fetüsün etkilenmesi (teratojenik etki), kanser oluşumu (kanserojenik etki), genetik materyalin bozulması (mutajenik etki), tüm hücrelerin veya dokuların bozulmasına yol açan yaygın etki, veya belirli organ doku veya hücrelere olan spesifik etkiler olarak özetlenebilir.

İkinci temel kavram ise tehlikedir. Tehlike; toksik etki yapması söz konusu olan maddelerdir. Üçüncü terim güvenliktir ve güvenlik; normal kullanımla zarar vermeme durumu olarak açıklanır. Buna göre; Güvenli Gıda Normal kullanımı ile tüketicinin sağlığına zarar vermeyecek olan gıda maddeleridir.”

Avrupa Birliği’nde gıda güvenliğine ilişkin mevzuat, sistemler ve politikalar yeni entegre yaklaşım çerçevesinde sürekli değişim ve gelişim içersinde olduğuna dikkat çeken Köroğlu, şöyle devam etti:

“KKTC de bu dinamik sürece uyum sağlamak için hem dünyada hem de AB’de uygulanmaya başlanan yeni gıda güvenliği yaklaşımının benimsenmesi ve uluslararası standartlarda üretim yapılması için gerekli sistemlerin oluşturulması gerekmektedir. Bu, hem tüketicimizin sağlığının korunması hem de uluslararası ticarette, özellikle de AB ile olan gıda ticaretimizde, yaşanan sorunlar en aza inmiş olacaktır.”

“Gıda güvenliği bir bütün olarak ele alınmalı”

“Gıda güvenliği bir bütün olarak ele alınmalıdır” diyen Teksen Köroğlu, “Gıda maddelerinin yapısal özelliklerine bağlı olarak gıda hammaddeleri üretimi, gıda işleme teknolojileri ve uygulamaları, taşımacılık, depolama, perakendecilik, gıdaları hazırlama ve tüketme gibi pek çok aşamada gıdalar çeşitli kirletici unsurlarla kirlenmekte, dünya genelinde milyonlarca insan kontamine gıda ve su tüketimi nedeniyle hastalanmaktadır” dedi.

Köroğlu, gıda kaynaklı hastalıkların başında gelen ‘diyareye’nin en çok çocuklarda rastlanmakta olduğunu ve bu olgunun gelişmekte olan ülkelerde önemli düzeyde çocuk ölümlerine sebep olduğunu belirtti.

Günümüzde gıdalarda insan sağlığını etkileyebilecek yeni kimyasal tehlikeler ortaya çıktığını ve gıdalara katılımlarına geçmişte izin verilen bazı kimyasal maddelerin toksik etki yapabileceklerinin günümüzde saptanabildiğini söyledi.

Köroğlu şöyle devam etti:

“Yukarıda da söylediğim gibi anne karnında bile etkilemesi mümkün olan kanser oluşumu, genetik materyalin bozulması, tüm hücrelerin veya dokuların bozulmasına yol açan yaygın etki veya belirli organ doku veya hücrelere olan spesifik etkiler yapabilen gıdalarımızdaki bu genel ve büyük tehlikenin bir an önce önüne geçilmesini İstiyoruz.

Bizim amacımız; gıda güvenliği sisteminin bileşenleri ile sistemde yer alan üretici, tüketici ve devletin yasal

çerçevedeki sorumluluklarının belirlenmesi ve sürdürülebilir bir gıda güvenliği için şartları artık tartışmaktan vazgeçip uygulamaya koymamızdır ve bu kurulun bunların yapılması için gereğini yapacağından eminim.

Geçmiş hükümetlerin yıllardır yapmadığı, yapamadığı güvenli gıdayı halkına ulaştırması devletin öncelikli görevlerindendir. Yapılması gereken, gıda maddelerinin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve halkın gereği gibi beslenmesini sağlamaktır.

Üretici tüketici menfaatleri ile halk sağlığını korumak üzere gıda maddelerinin üretiminde kullanılan her türlü

ham ve yardımcı maddeler ve yarı mamul gıda maddeleri ile yan ürünlerinin gıda kodeksine uygunluğunun kontrol ve denetimini, sürdürülebilirliğini sağlamak böylece tüketiciye güvenilir gıda talebini tüketicinin daha iyi bilgilendirilmesini gıda endüstrisinin geliştirilmesini, kaliteli ve güvenli gıda üretimini artırmak gerekir.”

“Üretimden tüketime gıda güvenliği şart”

Köroğlu, “Üretı̇mden tüketı̇me gıda güvenlı̇ğini sağlamak, gıda ticaretinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak, gıda sektörünün milli ekonomiye olan katkısını artırmak amacıyla sektörün sorunlarının belirlenmesi gerekir” dedi.

Bunlara çözümler üretilmesi amacı ile ilgili kamu kuruluşları, bilimsel kuruluşlar, esnaf ve sanatkâr örgütleri,

sanayiciler ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle tüm bunların çözümlerin bulunarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Köroğlu, “Hükümetin bu kurulu toplama ile bunun başlangıcını yaptığını düşünüyorum. Ve bunları yapabilecek her türlü imkânın, elamanın da elimizde olduğunu görmekteyiz” dedi.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 17 7 4 6 8 25
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 17 4 2 11 -15 14
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık