Gıda güvenliğinde sınıfta kaldık!

banner37

Ülkemizde, hayvansal gıdaları, ‘üretimden sofraya’ her aşamada denetleyecek bir birim yok. Bu yüzden halk, yumurtadan ete, sütten balığa kadar her türlü hayvansal ürünü gönül rahatlığı ile tüketemiyor

Gıda güvenliğinde sınıfta kaldık!
banner90
banner99

“SİYASİ İRADE ELZEM”… KTVHB Başkanı Gökmen Coşan, “Öncelikle siyasi irade konusunda çok eksiğiz. Bunun yanı sıra, veteriner hekim sayımız da az. Bir diğer eksikliğimiz de organizasyon hususundaki yetersizliğimiz” dedi. Coşan, “Yumurtadan tutun ete, sütten balığa kadar hayvansal ürünlerin üretiminden paketlenmesine, dağıtımından satımına her aşama, uzman veterinerlerin gözetiminde yapılmalı” şeklinde konuştu. Gökmen Coşan, Kuzey Kıbrıs’ta, hayvansal gıdaların denetim sürecinin ‘olması gerekenin çok uzağında’ olduğunu söyledi

“STANDARTLARIN GERİSİNDEYİZ”… Veteriner Dairesi eski Müdürü Hüda Hüdaoğlu hayvansal ürünlerin ‘üretimden sofraya’ denetlenmesinin şart olduğunu vurguladı. Hüdaoğlu, “Bu konudaki çalışmalar sürse de Avrupa Birliği standartlarının çok gerisinde olduğumuzu kabul etmeliyiz. AB ülkelerine hayvansal gıda satamamamızdan da bu alanda ‘ne seviyede’ olduğumuzu anlamak mümkün” ifadelerini kullandı

Ali ÇATAL

Ülkemizde halkın tükettiği hayvansal gıdaların denetiminde büyük eksiklerin olduğu bildiriliyor.

KKTC’de, hayvansal gıdaları, ‘üretimden sofraya’ her aşamada denetleyecek bir birim yok.

Bu yüzden halk, yumurtadan tutun ete, sütten balığa kadar her türlü hayvansal ürünü gönül rahatlığı ile tüketemiyor.

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği (KTVHB) Başkanı Gökmen Coşan, halk sağlığı konusunda veteriner hizmetlerinin çok önemli bir rol oynadığını, bu sürecin baş aktörünün de veteriner hekim olduğunu söyledi.

Veteriner hekimin yaptığı çalışmalarla halk sağlığı üzerinde olumlu veya olumsuz etkide bulunabileceğini aktaran Coşan, ülkemizdeki veteriner hizmetlerinin arzu edilenin çok gerisinde olduğunu savundu.

“Avrupa Birliği standartlarına uygun hazırlanan pek çok yasa, halen hazırlanmayan tüzükler nedeniyle işler hale getirilemiyor” diyen Coşan, ‘bitmek bilmeyen’ ve bir türlü hayata geçirilemeyen tüzükler nedeniyle işler kılınamayan yasaların faturasını da halkın ödediğini iddia etti.

Coşan, “Bu tüzüklerin yürürlüğe girmesi elzemdir çünkü denetim eksikliği kaynaklı ciddi bir zafiyet söz konusu” ifadeleriyle durumun vahametine dikkat çekti.

Veteriner Dairesi eski Müdürü Hüda Hüdaoğlu da hayvansal ürünlerin ‘üretimden sofraya’ denetlenmesinin şart olduğunu vurgularken, “Bu konudaki çalışmalar sürse de Avrupa Birliği standartlarının çok gerisinde olduğumuzu kabul etmeliyiz. AB ülkelerine hayvansal gıda satamamamızdan da bu alanda ‘ne seviyede’ olduğumuzu anlamak mümkün” ifadelerini kullandı.

“Yetersiz denetim en ciddi tehlike”

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan KTVHB Başkanı Coşan, “En ciddi tehlike, yetersiz denetimdir. Özellikle hayvan sağlığı hususunda bu gibi faaliyetler çok önemlidir ve eksiksiz yerine getirilmelidir” dedi.

Gökmen Coşan, Veteriner Hizmetleri Yasası, Gıda ve Hijyen Yasası ve Veteriner Tıbbî Ürünler Yasası dahilinde, denetim çalışmalarına dair herhangi bir şeyi bulmanın mümkün olmadığı bilgisini paylaştı.

Coşan, bu durumun birincil nedeninin ise ‘siyasî irade eksikliği’ olduğunu vurgularken, “Öncelikle siyasi irade konusunda çok eksiğiz. Bunun yanı sıra, veteriner hekim sayımız da az. Bir diğer eksikliğimiz de organizasyon hususundaki yetersizliğimiz” ifadeleriyle, öncelikle ülkede hükümet eden siyasi erkin, bu sorunu çözmek gibi bir derdi ve gayreti olması gerektiği gerçeğine parmak bastı.

“İstişareye açık ve hazırız”

Coşan, halk sağlığını yakından ilgilendiren bu problemin çözümü için her türlü yardıma hazır olduklarını da söyledi ve “Birliğimiz, yasayla korunmuş bir kamu kurumudur ve hem kamu, hem de özel sektörde hizmet veren veterinerlerin örgütüdür. Bu sorunun çözümünde siyasi iradeyle her türlü istişareye ve ‘elimizi taşın altına koymaya’ hazırız” dedi.

Hayvansal gıdaların, soframıza gelene kadar yaşadığı ‘üretimden satışa’ her safhada ‘ayrı ayrı’ denetlenmesinin şart olduğunu söyleyen Coşan, “Yumurtadan tutun ete, sütten balığa kadar hayvansal ürünlerin üretiminden paketlenmesine, dağıtımından satımına, her aşama, uzman veterinerlerin gözetiminde yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“Denetlemeye dair hiçbir bilgi yok”

Söz konusu denetimlerin ‘tamamen şeffaf’ yapılmasının şart olduğunu aktaran Coşan, “Bu gibi faaliyetlerin yapıldığına yönelik hiçbir bilgi kamuoyuyla paylaşılmıyor. Bu çalışmalar yapılıyor ve gizleniyorsa hata. Hiç yapılmıyorsa ‘daha büyük’ hata” sözleriyle, gıda güvenliği merkezli, halk sağlığı çalışmalarının formatının ‘hangi temelde’ olması gerektiğini de aktardı.

Coşan, “Veteriner Dairesi teşkilat yasası, dairenin müdürüne ‘istediği birimi açma’ yetkisi de vermektedir ve bu esneklik de mevcut yönetim tarafından ‘denetim birimi’ açılmak suretiyle değerlendirilmelidir” diyerek, Veteriner Dairesi’nin, hayvansal gıdaları denetleme işini yapan ayrı bir birimi faaliyete geçirmesi gerektiği önerisini de dikkatlere getirdi.

Hüdaoğlu: Tek sıkıntı tüzükler değil

Veteriner Dairesi eski Müdürü Hüda Hüdaoğlu, hayvansal ürünlerin ‘üretimden sofraya’ denetlenmesinin şart olduğunu vurgularken, “Bu konudaki çalışmalar sürse de Avrupa Birliği standartlarının çok gerisinde olduğumuzu kabul etmeliyiz. AB ülkelerine hayvansal gıda satamamamızdan da bu alanda ‘ne seviyede’ olduğumuzu anlamak mümkün” ifadelerini kullandı.

“Bu konudaki en büyük sıkıntının tüzük olduğu da ancak ‘kısmen’ doğru olabilir” diyen Hüdaoğlu, bütün tüzükler hazır olsa dahi bahse konu denetim sürecini işletecek personelin olmadığını söyledi.

“Veteriner Dairesi, teşkilat yapısını, AB ile süreç başladığı andan itibaren kapsamı genişleyen ‘veteriner hizmetleri’ne uyar mahiyette güncellemelidir” diyen Hüdaoğlu, dairenin, günümüz koşullarına ve taleplerine yanıt verecek şekilde revize edilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75