banner6

Gıda güvenliğini ilgilendiren bir konuda bu şekilde karar alınmamalı

banner37

Levent – Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu, ülkede tavuk ithalatını serbest bırakılması kararının üreticilere danışılmadan alındığını belirterek, hükümeti eleştirdi:

Gıda güvenliğini ilgilendiren bir  konuda bu şekilde karar alınmamalı
banner99

Ceren ÖZBİL

Hükümetin tavuk ithalatını serbest bırakmasıyla başlayan tartışmalar devam ediyor. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin açıklamalarının ardından dün de yeni bir açıklama ülkede tavuk üretimi yapan firmalardan biri olan Levent – Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu’ndan geldi.

KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Levent – Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu CEO’su Afif Say, böylesine gıda güvenliğini etkileyen bir konuda hükümetlerin sektöre danışmadan, uyarısız hemen uygulamalı kararlar almasını doğru bulmadığını ve bu tür alınan kararların en azından yatırım bağlantıları yapmış veya yapmakta olan üreticiyi zor duruma sokacağını anlattı.

 

Say: Sektör ciddi bir maliyet baskısı altında

Levent – Üretim, Tarım ve İnşaat Grubu CEO’su Afif Say bilindiği gibi Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı ve Bakanlar Kurulu’nun onayladığı karara göre 21 Eylül 2018 tarihinden itibaren tavuk ürünleri ithalatındaki kısıtlamanın kaldırıldığını söyledi.

Say, tavukçuluk sektöründe maliyetin yüzde yetmişini dışarıdan gelen yem ve yem hammaddelerin oluşturduğuna dikkati çekerek, bunların içinde gerek iç piyasadan, gerekse de Türkiye ve diğer ülkelerden döviz bazında fiyatlarla alındığını vurguladı.

Say, son dönemdeki döviz kurlarındaki yükselmeler ve bazı temel yem girdilerinde dünyada gelişen olaylara bağlı olarak döviz üzerinden fiyat yükselmeleri göz önüne alındığında sektörün nasıl bir maliyet baskısı altında olduğunun rahatlıkla anlaşılabileceğinin altını çizdi.

 

“Maliyet artışının yarısını bile tüketiciye yansıtmadık”

Afif Say, bu sektördeki diğer ana maliyet unsurları olan enerji, su maliyetlerinde de ciddi artışların söz konusu olduğunu ifade etti ve iç piyasada TL olarak satılan ürünlerin fiyatlarını da 2 yıldır ilk kez geçtiğimiz günlerde artırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Ancak bu artışın, bu maliyet artışının yarısını bile karşılamayacak oranda olduğuna dikkati çeken Say, “grubumuz bunu tüketiciye toptan yansıtmayarak bir maliyet paylaşımı yoluna gitmiştir” dedi.

 

“Türkiye’de maliyetler daha ucuz”

Türkiye üreticilerinin yem ana maddelerine erişim maliyetleri bir ada ülkesi olan KKTC’nin üreticilerinin erişim maliyetinin çok altında olduğunu vurgulayan Say, aynı zamanda Türkiye’de enerji, su ve işgücü maliyetleri önemli ölçüde düşük olduğunu belirtti.

Gıda, su, enerji gibi bir ülkenin temel stratejik ihtiyaçları söz konusu olduğunda devletlerin bu ürünlerin iç üreticilerine farklı davranmayı tercih ettiğini söyleyen Say, bunu koruma veya üretim maliyetini düşürücü teşviklerle yapacaklarını belirtti.

 

“Üretici sayısı artırılmalı”

Say, Levent Grubu’nun esas olarak serbest piyasa kurallarının eşitlik ilkeleri içinde geçerliliğini savunduğunu ve koruma ve üretimi doğrudan desteklemeyen teşviklerin en azda tutulmasını önerdiğini söyledi. Say şu şekilde konuştu:

“Ancak yukarıdaki temel stratejik ürünlerin üretiminde maliyet düşürücü önlem ve çabalar yönetimlerin gündeminde olmalıdır. Böylesine gıda güvenliğini etkileyen bir konuda hükümetlerin sektöre danışmadan, uyarısız hemen uygulamalı kararlar almasını doğru bulmuyoruz. Bu tür alınan kararlar en azından yatırım bağlantıları yapmış veya yapmakta olan üreticiyi zor duruma sokar, ileride bu tür yatırımlara girmesini teşvik etmez. Özetle, Levent Grubu olarak hükümetin tavuk ürünlerinde üretim maliyetlerini düşürmek için üreticilerle işbirliği halinde çalışıp çözümler üretmesini, daha fazla üreticinin çıkmasının teşvik edilmesini tercih ettiğimizi ve bu tür kararların sektörden izole, darbe mantığıyla alınmasının doğru olmadığı görüşünde olduğumuzu belirtiriz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104