Gıdadaki katkı maddeleri ve pestisit, hastalık nedeni

banner37

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, gıda ürünlerindeki zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasal maddelerin ishalden kansere kadar birçok hastalığa sebep olduğu uyarısında bulundu

Gıdadaki katkı maddeleri ve pestisit, hastalık nedeni
banner90
banner99

“IQ SEVİYESİNİ DE DÜŞÜRÜYOR”… Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, gıda ürünlerindeki katkı maddelerinin sindirim bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları ve solunum problemlerine neden olduğunu belirtti. Pestisit bulunduran gıda ürünlerinin ise çocukların IQ seviyelerinin düşmesine, ergenliğe erken girmesine, astım ve obezite gibi sorunlar yaşamasına yol açtığını ifade eden Pala, yetişkinlerde ise kısırlık, sperm sayısının düşmesi, tiroid bozukluğu, meme kanseri, prostat kanseri, hormon bozukluğu yapabileceğini söyledi.

Ahmet UÇAR

Gıda ürünlerinde bulunan katkı maddeleri ve pestisitler, insan sağlığını tehdit ediyor.


Diğer ürünlerle rekabet edebilmek, tarımsal faaliyetlerden daha iyi bir verim elde edebilmek, ürünleri piyasaya daha erken sürebilmek adına kullanılan kimyasallar sağlık için oldukça tehlikeli.


Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, gıda katkı maddelerinin, ürünleri renklendirmek, tatlandırmak veya gıdaların korunmasına yardımcı olmak için belirli teknolojik işlevleri yerine getirmek üzere kasıtlı olarak eklendiğini söyledi.


Pala, bu katkı maddelerinin bazılarını lezzet arttırıcılar, gıda boyaları, koruyucular, yapay tatlandırıcı olarak sıraladı.

banner134

Gıda ürünlerindeki zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasal maddelerin ishalden kansere kadar birçok hastalığa sebep olduğunu uyarısında bulunan Pala, gıda kaynaklı hastalık yükünün yüzde 40'ını 5 yaşın altındaki çocukların taşıdığını belirtti. Pala, bunun sonucunda ise her yıl 125 bin çocuğun hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.


Gıda ürünlerindeki katkı maddelerinin sindirim bozuklukları kapsamında ishal ve kolik ağrılara; sinir sistemi bozukluklarında hiperaktivite, uykusuzluk ve sinirli ruh haline; solunum problemlerinde de astım, rinit ve sinüzite neden olduğuna dikkat çeken Pala, cilt rahatsızlıkları bakımından ise kaşıntı, döküntü ve şişliklere yol açtığını ifade etti.

Pestisitler, tehlikeli


Pala, tarım ürünleri noktasında kullanılan pestisitlerin dünya ülkeleri tarafından oldukça çok kullanıldığına işaret ederek, bu kimyasal maddelerin ise birçok rahatsızlığı peşinden getirdiğinin altını çizdi.


Pestisit bulunduran gıda ürünlerinin çocukların IQ seviyelerinin düşmesine, ergenliğe erken girmesine, astım ve obezite gibi sorunlar yaşamasına yol açtığını bildiren Pala, yetişkinlerde ise kısırlık, sperm sayısının düşmesi, tiroid bozukluğu, meme kanseri, prostat kanseri, hormon bozukluğu gibi sebebiyet verdiğini anlattı.


Pala, aşırı işlenmiş gıdaların da çeşitli rahatsızlıklara yol açtığına işaret ederek, aşırı işlenmiş gıda tüketenlerde koroner kalp hastalığı, kardiyovasküler hastalık ve serebrovasküler hastalık gibi risklerin daha yüksek olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75