Gıdalarda 'Listeria' hastalığı tehlikesi

banner37

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu, Avrupa Birliği ve Amerika’da özellikle donmuş gıdalardan bulaşan Listeria hastalığının ülkemizde de yayılma olasılığına dikkat çekti

Gıdalarda 'Listeria'  hastalığı tehlikesi
banner90
banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) As Başkanı Teksen Köroğlu, özellikle yurt dışından gelen ve ülkemizde de satılan donmuş gıda ürünlerinden bulaşan Listeria bakterisi hakkında halkı dikkatli olmaya çağırdı. Listeriozis’in (Listeria monocytogenes) bakterisiyle oluşan gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir enfeksiyon olduğunu kaydeden Köroğlu, bunun Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir halk sağlığı sorunu yarattığını belirtti. Listeriozis’ın dünyanın her yerinde görülebileceğine dikkat çeken Köroğlu, hastalığın insanlarda ve hayvanlarda hastalığa neden olan en önemli gıda kaynaklı patojenlerden biri olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, donmuş gıda ürünlerinden bulaşan Listeria bakterisi hakkında yazılı açıklama yaparak, bu konuda gerekli önlemlerin alındığını açıkladı. Listeria hastalığının donmuş gıdalardan bulaştığını ve Listeria bakterisi nedeniyle Avrupa ülkelerinde yaşanan ölümlere dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin tavsiyeleri üzerine tüm Avrupa ülkelerinde önlemler alındığı, Sağlık Bakanlığı’nın da bu uyarıyı dikkate alarak, Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi’nin tavsiyelerine uygun şekilde gerekli tedbirleri aldığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre Avrupa Birliği’nin Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) alacağı karara göre hareket edilecek.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Köroğlu, konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçtiğini ifade ederek ülkemizde de bu konuda önlemlerin uygulamaya koyduğunu söyledi. Bakanlığın Genel Gıda ve Yem Yasası’nın “Güvenli olmayan gıda piyasaya arz edilemez” ve “Gıda sağlığa zararlı olması ve insan tüketimine uygun olmaması halinde güvenli olmayan gıda olarak kabul edilir” hükmü gereğine uygun olarak sıfır tolerans gösterdiğini anlatan Köroğlu, bakanlığın patojen içeren hiç bir gıdanın ülkemize girişine izin vermediğini de belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nı, ticari kaygıları değil insan sağlığına göstermiş olduğu duyarlılık duruşunu takdirle karşıladıklarını anlatan Köroğlu, şu anda AB ülkelerinde önemli bir halk sağlığı olarak gündemi meşgul eden Listeria hastalığına karşı yaptıkları risk değerlendirme ve oluşturdukları kriz masası ile alınan önlem ve tedbirlerin yerinde ve zamanında oluşturulmasını memnuniyet ve güven telkin edici bir çalışma olarak gördüğünü belirtti.

Listeria çevreye geniş ölçüde yayılabiliyor

Listeriozis’in Listeria monocytogenes bakterisiyle oluşan gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir enfeksiyon olduğunu kaydeden Köroğlu, bunun Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir halk sağlığı sorunu yarattığını belirtti. Listeriozis’ın dünyanın her yerinde görülebileceğine dikkat çeken Köroğlu, hastalığın insanlar ve hayvanlarda hastalığa neden olan en önemli gıda kaynaklı patojenlerden biri olduğunu söyledi.

Hastalığın buzdolabı sıcaklığında gelişebildiğini ve çoğalabilme yeteneği nedeniyle özellikle tüketime hazır gıdalarda önemli bir sorun oluşturduğunu ifade eden Köroğlu, “Listeria, çevreye geniş ölçüde yayılabilen buzdolabı sıcaklığında gelişebilen, soğutma, dondurma, ısıtma ve kurutma işlemleri gibi olumsuz koşullar altında bile canlılığını koruyabilen halk sağlığı açısından önemli bir patojendir” dedi.

Hastalık nasıl bulaşır?

Köroğlu, Listeria monocytogenes bakterilerinin doğada çok yaygın olduğunu ve genel olarak hem evcil hem de vahşi hayvanlarca taşındığını, çiğ et, pastörize edilmemiş süt, çiğ meyve ve sebzelerde de bu bakterilere bulaşmış olabileceğine dikkat çekti.

Hastalığın salgınları, çiğ veya bulaşmış süt, yumuşak peynir, hazır salatalar (örneğin, salata barlarından), yıkanmamış çiğ sebzeler ve et ezmesi gibi hazır etlerle ilişkilendirilebileceğini anlatan Köroğlu, risk altında bulunan kişilerin, listeria bakterileri bulaşmış yiyecekleri yiyerek listeria hastalığına yakalanabileceklerini, annelerin gebelik sırasında bakterilerin bulaştırdığı yiyecekleri yemesi durumunda listeria hastası olarak doğabileceğini belirtti.,

Hastalık Belirtileri

Köroğlu, Listeriozisli kişide genellikle ateş ve kas ağrıları, bazen de öncesinde ishal veya gastrointestinal semptomlar görülebileceğini kaydederek, “Teşhis konmuş hemen her hastada bakteri sindirim sistemi kanalına yayılır. Belirtiler enfekte olan kişiye göre değişiklik gösterir” dedi.

Tedaviye hemen başlansa bile bazı vakaların ölümle sonuçlanabileceğini kaydeden Köroğlu, bu durumun özellikle yaşlılar ve ciddi sağlık problemleri olan risk grupları için geçerli olduğunu söyledi. Burada erken tanı ve tedavinin önemine değinen Köroğlu, tedavide etkili antibiyotikler kullanılması gerektiğini belirtti.

Hastalık yıllarca yaşayabilir

Listerianın gıda işleme fabrikalarında kontamine olmuş gıda ürünlerinde yıllarca yaşayabileceğini anlatan Köroğlu, Listerianın pastörizasyon ve pişirme ile öldürülebileceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Sosisli sandviç gibi bazı işlenmiş etler ve paketleme öncesi şarküterilerde kontaminasyon meydana gelebilir. Meksika peynirlerinde olduğu gibi pastörize süt kullanılmasına rağmen peynir yapım aşamasında yine de bulaşabilmektedir. Hastalık riski, yiyeceklerin güvenli bir şekilde hazırlanması, tüketilmesi ve depolanması tavsiyeleriyle azaltılabilir. Listeriozisin önlenmesi için tavsiye edilen genel kurallar, salmonellozis gibi diğer gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesinde kullanılanlara benzer. İlave olarak Listeriozis için yüksek risk grubunda yer alan insanlar için özel tavsiyeler vardır.”

banner134
Eller sık sık yıkanmalı

Köroğlu, hastalıktan korunmak için ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması gerektiğini kaydederek, su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanılması gerektiğini söyledi.

Riskli yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmasını da öneren Köroğlu, içme sularının güvenli kapalı paketlerde olması gerektiğini ya da içmeden önce kaynatılmasının şart olduğunu belirterek, “Kapalı suların karbonatlı olanları, karbonatsız olanlara göre daha güvenlidir. Buzlar kapalı sularla hazırlanmamışsa ya da nasıl hazırlandığı bilinmiyorsa içeceklerinizde kullanmayın. Yiyecekleriniz taze ve çok iyi pişmiş olmalıdır. Sokak satıcılarından yiyecek veya içecek satın almayın. Birçok seyahat eden kişi sokak satıcılarından alınan yiyeceklerle hastalanmaktadır. Meyve ve sebzeleri yıkamadan ve soymadan tüketmeyin. Özellikle salata malzemesi sebzeler temiz sularla çok iyi yıkanmalıdır” dedi.

Meyveler ve sebzeler gibi çiğ ürünleri kesmeden, pişirmeden ve yemeden önce akan musluk suyu altında iyice durulanması gerektiğini, ürün soyulacak olsa bile öncesinde yıkanmasının şart olduğunu kaydeden Köroğlu, “Kavun, salatalık gibi sert ürünler temiz bir fırçayla fırçalanmalıdır. Ürünleri temiz bir bezle veya kağıt havlu ile kurulayın. Hazır gıdaları ve pişmiş yiyecekleri sebzelerden, pişmemiş et ve kümes hayvanı etlerinden ayırın. Mutfağınızı ve çevrenizi temiz ve güvenli tutun. Pişmemiş gıdaları hazırladıktan ve kullandıktan sonra kesme tahtalarını, tezgahları, bıçakları ve ellerinizi yıkayın. Listeria monocytogenes birçok bakteriden farklı olarak, buzdolabında ki bazı yiyeceklerde üremeye ve çoğalmaya devam eder. Buzdolabı sıfır veya daha düşük ısıda olmalıdır. Buzdolabınızda dökülen gıdaları hemen sıcak su ve sıvı sabunla temizleyin ve durulayın.

Hayvansal kaynaklı gıdaları(et, süt gibi) iyice pişirin. Pastörize olmayan veya çiğ sütleri içmeyin ve bu sütlerden üretilmiş gıdaları yemeyin. Güvenli gıdaları almaya ve tüketmeye özen gösterin” dedi.

Sağlık Bakanlığı: Gerekli önlemler alındı

Sağlık Bakanlığı, donmuş gıda ürünlerinden bulaşan Listeria bakterisi hakkında yazılı açıklama yaparak, bu konuda gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta donmuş gıdalardan bulaşan Listeria bakterisi nedeniyle Avrupa ülkelerinde yaşanan ölümlere dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin tavsiyeleri üzerine tüm Avrupa ülkelerinde önlemler alındığı, Sağlık Bakanlığı’nın da bu uyarıyı dikkate alarak, Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi’nin tavsiyelerine uygun şekilde gerekli tedbirleri aldığı belirtildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın gerekli uyarıları yaptığı ve alınan önlemlerin takip edildiği de kaydedildi.

Açıklamada bakteriyle ilgili şu bilgiler de yer aldı:

“Kontamine gıda tüketimi ile düşük miktarlarda listeria monocoytogenes alımı, sağlıklı yetişkinlerde herhangi bir klinik belirtiye yol açmazken, bebek, yaşlı, hamile, ilaç veya hastalık nedeni ile bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde Listeriozis denen hastalığa neden olabilir. Listeriyozis, gıda tüketildikten 12 saat sonra ateş, karın krampları, ishal, yorgunluk, baş ağrısı ve kusma ile ortaya çıkan bir hastalık olmakla beraber, menenjit gibi ciddi durumlar ancak günler ve haftalar sonra ortaya çıkmaktadır.

Listeria’nın çevreye yayılması enfekte hayvandan, toprak ve bitkilerin kontaminasyonuna buradan da et ve süt hayvanlarına tekrar geçmesi şeklinde bir döngü gösterir. Sonra da kontamine sebze, meyve ve süt ile etten de insanlara geçiş gerçekleşmektedir. Listeria ile kontamine olma ihtimali olan gıdalar 75 derece derecenin üzerinde pişirildiği takdirde bakteri ölmektedir.

Listeriyozisin önlenmesi için gıda üretimi, dağıtımı ve muhafazası aşamalarında; iyi üretim uygulamaları, hijyen uygulamaları, gıda üretiminde etkili sıcaklık kontrollerinin sağlanması önemlidir.”

Soğuk zincir kırılmamalı

Bakanlık açıklamasında donmuş sebze alışverişinde marketten itibaren evdeki dolaba girene kadar soğuk zincir halkasının kırılmamasına özen gösterilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, donmuş sebzelerin çözülmemesine dikkat edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bu ürünlerin kesinlikle iyi pişirilmeden çiğ olarak tüketilmemesi gerektiğine de vurgu yapılan açıklamada, özellikle mısır ürünlerinin çiğ olarak mezeler ve salatalarda kullanılmaması uyarısında bulunuldu. Gıda üretiminde çiğ gıda işlendikten sonra eller yıkanmadan veya eldivenler değiştirilmeden salata gibi tüketime hazır gıdaların işlenmesine geçilmemesi uyarısında bulunulan açıklamada, çalışma tezgahları ve kullanılan ekipmanların sık sık temizlenip dezenfekte edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, kesme levhalarının her kullanım arasında temizlenmesi, eldivenlerin sık sık değiştirilmesi ve ellerin uygun şekilde yıkanması uyarısında bulunuldu.

Bakanlık geçen hafta donmuş ürünleri toplatmıştı

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı, toplu tüketim yerlerine satışı yapılan, marketlere dağıtımı yapılmayan Pinguin marka bakla ürününün satışının durdurup, analiz için numune alındığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle idi:

“Pinguin marka (bakla – 2,5kg toplu tüketim yerlerine satışı yapılan, marketlere dağıtımı yapılmayan) ürünün satışı durdurulmuş, analiz için numune alınmıştır.  İngiltere’de faaliyette bulunan Greenyard Frozen UK Ltd. Firması, kendi bünyesinde yapmış olduğu kontrolleri neticesinde “listeria monocytogenes” bulunma ihtimaline karşın üretmiş olduğu ürünleri piyasadan geri çekmek amacıyla Food Standarts Agency (UK) internet sayfası üzerinden bildirim yayınlamıştır. “Iceland” ve “Pinguin” markalı dondurulmuş sebze çeşitlerinin ülkemize de ithal edilmesinden ötürü ithalatı gerçekleştiren firmaların depoları Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde görev yapmakta olan gıda mühendislerince kontrol edilmiştir.

Iceland markasının ithalatçısı olan Metgin Ltd.’de yapılan kontrollerde üretici firma tarafından geri çağırılan tek ürün olan “Iceland Mix Vegetable 900g” ürünün stokta bulunmadığı ve söz konusu ürünün ithalatının en son 28.11.2016 tarihinde yapıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Pinguin markasının ithalatçısı olan Everlast Food Company Ltd.’de yapılan kontrollerde, depoda bulunan ürünlerin tümü kontrol edilmiş ve menşe ülke olarak Belçika, Macaristan, Fransa, Şili yanında tek çeşit ürünün ise (bakla – 2,5kg toplu tüketim yerlerine satışı yapılan, marketlere dağıtımı yapılmayan) İngiltere menşeli olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu ürünün, geri çağırılan ürünlerle aynı son tüketim tarihini taşıması nedeniyle, güvenli olmama ihtimali göz önünde bulundurularak, satışı durdurulmuş ve analiz için numune alınmıştır. Analiz sonuçları çıkıncaya kadar satışı yapılmayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75