banner6

Gidecek bir yerim yok!

banner37

Lefkoşa Surlariçi’ndeki evinde yalnız yaşayan 64 yaşındaki Hacı Ersan Saygın’ın, elektriği kesik olduğu için yaktığı mum onu evsiz ve çaresiz bıraktı.

Gidecek bir yerim yok!
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa Surlariçi’ndeki Yeni Cami Sokak’ta bir süre önce çıkan yangında evinin bir kısmı yanan, eşyaları ise yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen 64 yaşındaki Hacı Ersan Saygın, birilerinin kendisine sahip çıkmasını, yardım etmesini bekliyor.

Faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen ve bu nedenle yaktığı mumun devrilmesi sonucu çıkan yangında varını yoğunu kaybeden yaşlı adama kapı komşusu sahip çıkmış. Komşularının ve belediyenin verdiği yemekle karnını doyuran ve şimdilik kapı komşusunun yanında kalan Saygın, evini tamir edip eşyalarını yenileyecek maddi gücünün olmadığını söyleyerek, hayırsever vatandaşların veya devletin kendisine yardımcı olmasını istiyor.

Hacı Ersan Saygın, emekli maaşı olduğunu ancak, bir yıl önce vefat eden annesinin hastalığı sırasında tedavi ve ilaç masrafları için bankadan kredi çektiğini ve maaşının halen ödediği borca kesildiğini anlattı. Bankaya olan borç taksiti ödendikten sonra maaşından geriye bir şey kalmadığını söyleyen Saygın çaresiz olduğunu dile getirdi.

“Param yok, komşum bana sahip çıktı”

1990 yılından beridir annesiyle aynı evde yaşadığını ifade eden Saygın, annesinin bir yıl önce vefat ettiğini, geride kalan borcundan dolayı da elektrik borcunu ödeyemediğini, iki haftadır elektriğinin kesik olduğunu belirtti.

Saygın, elektriğinin kesik olmasından ötürü evde yemek yapamadığını, yangının çıktığı akşam komşularının yemeğe çağırdığını, komşusunda otururken başka bir komşusunun evde yangın çıktığı haberini verdiğini anlattı.

Bu olaydan sonra, belediyenin verdiği yiyecekler ve komşuların verdiği cep harçlığıyla geçindiğini söyleyen Saygın, gidecek bir yeri olmadığından kapı komşusunun evinde kaldığını belirtti.

banner134

“Ne yapacağımı bilmiyorum”

Evde elektriği olmadığı için komşusunun kendisini akşam yemeğine davet ettiğini, oraya giderken de karanlıkta geldiğinde yolunu bulabilmek için bir mum yakıp pencereye koyduğunu anlatan Hacı Ersan Saygın, yangının da bu mumun devrilmesi sonucu çıktığını düşündüğünü söyledi.

Komşusunda yemekteyken, bir diğer komşusunun ‘Hacı amca, evin yanıyor’ diye haber verdiğini dile getiren Saygın, çağırdıkları itfaiyenin hemen geldiğini ancak evinin bir kısmının yandığını, eşyalarınınsa kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Saygın, “Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Bana elini uzatacak hayırsever birinin ya da devlettin sahip çıkmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104