Girne Antik Limanı bomboş

banner37

Turizm kenti Girne’deki Antik Limanı esnafı ve tur düzenleyen tekne sahipleri, bir zamanlar iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan limanın, turist olmamasından dolayı ıssızlaştığını söylüyor. Liman esnafı da deyim yerindeyse sinek avlıyor

Girne Antik Limanı bomboş
banner90
banner99

ESNAF İŞSİZLİKTEN ŞİKAYETÇİ… Girne Antik Limanı esnafı, pandemi nedeniyle ülkeye turist gelmemesi, yerli halkın da ekonomik krizden payını alarak limana uğrayamaz duruma düşmesiyle iş yapamaz duruma geldiklerini söyledi. Esnaf, kirasını ve personelini ödeyemediğinden yakınırken, gelen tek tük müşterinin de lağım kokusu yüzünden limandan koşarak kaçtığını belirtti

TEKNE TURLARINDA OLAĞANÜSTÜ DÜŞÜŞ… Girne Antik Liman’da tur düzenleyen tekne sahipleri de pandemiden olumsuz etkilenen bir diğer sektör. Geçen yıl bu zamanlarda günde 2-3 tur düzenlediklerini söyleyen tekne sahipleri, turistin olmaması yüzünden fiyatları düşürmelerine rağmen hafta sonları sadece 1 kez tekne turu yapabildiklerini vurguladılar. Tekne sahipleri, hem talebin, hem de kazançlarının yüzde 60-70 civarında düştüğünü kaydetti. Ekonomik sorunların yanında tekne sahipleri de denizin içine akan lağım sularına bir çözüm bulunmasını istedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde Koronavirüsü’nün görüldüğü ilk günden itibaren hemen hemen tüm sektörler ekonomik açıdan zor günler yaşıyor.

   İlk 2-3 aylık dönemde dükkanlarını ve işletmelerini kapatan sektörler, büyük bir ekonomik çıkmaza girerken, kepenklerin açılmasıyla da sanıldığı gibi bir iyileşme olmadı.

   Ada genelindeki esnaf bu durumdan çok kötü etkilenmiş durumda. Girne Antik Liman esnafı da tüm bu olumsuzluklardan payını aldı. 1 Temmuz’da havaalanı ve limanların açılmasına rağmen ülkeye turist akışında umutlar boşa çıktı ve KKTC’ye uğrayanlar da 5 yıldızlı otelleri tercih etti.

  Turizm kenti Girne’nin uğrak yeri haline gelen ve her yıl bu aylarda binlerce turisti ağırlayan Antik Liman da aylardır bomboş.

   Hem Girne çarşısındaki, hem de limandaki esnaf ise kasalarına gün oluyor 1 TL bile girmediğini söyleyip, yaşananlar karşısında iflas edip dükkanını kapatanlar ve kapatacak olanlar olduğuna dikkat çekiyor.

   Liman esnafı, bir zamanlar iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan limanın bugünkü ıssız halinin çok üzücü olduğunu belirterek, iş olmadığı için kirasını ve personelini ödeyemediklerinden yakınıyor.

   Öte yandan Girne Antik Liman’da yat gezisi düzenleyen tekne sahipleri de geçtiğimiz yıl her gün 2-3 kez tur düzenlerken, şimdi pandemi nedeniyle sadece hafta sonları günde bir tur organize edebildiklerini söyledi.

   Tekne sahipleri, birçok teknenin çalıştırılamadığından yakınırken, bu seneki kazancın ve talebin geçen senekinin yüzde 20’si kadar ancak olduğunu vurguladı.

   Girne liman esnafının bir diğer önemli sorunu ise lağım. Girne Antik Limanı’na akıtılan lağım suları ve pis kokudan dolayı balık yemeğe gelen birkaç müşteriyi dahi kaçırmaktan yakınıyorlar.

Girne esnafı ne dedi?

Erdinç Aşkın: Eskiden iğne atsan yere düşmezdi

   “Geçmiş yıllarda limanda iğne atsan yere düşmezdi. Mayıs ve nisan aylarında hatta haziran ayı başlarında limanda boş masa yoktu, turistlerin ilgi odağı limandı ama şimdi bomboş.

   Öte yandan limanın yıllardır çözümü bulunmayan lağım problemi artık kangrenleşti. Yıllardır lağım suları denize ve limana akıyor, koku ise turistler üzerinde ülkemizle ilgili kötü bir imaj yaratıyor.

   Geçtiğimiz gün belediye ekipleri gelip rögar kapaklarını açarak temizledi ama koku yine geçmedi. Oturan iki müşterimiz vardı onlar da koku yüzünden neredeyse koşarak limandan kaçtı.

   Bir dönem liman kapatılarak kanalizasyon çalışması yapılacaktı ama sonradan bu çalışma erteledi. Koronavirüs’ü süresinde kapatılan dükkânlar tam da bu çalışmanın yapılması için doğru zamandı.”

Muzaffer Şahin: Personelimizi ödeyemiyoruz

   “43 senedir limanda işletmeciyim, o kadar yıldır limanı toparlayamadılar, lağım sorununu çözemediler, denizin kenarına konulan şemsiyelerden liman görünmüyor, balıkçı tekneleri ve gezi tekneleri birbirine karışmış durumda.

   Eskiden özellikle cumartesi ve pazar günleri yerli halk da dahil olmak üzere limana koşardı, şimdi kimse limana uğramıyor.

   Restorana artık müşteri uğramıyor, benim müşterim Kıbrıs’ın elit kesimiydi, burada çok vekilleri, bakanları ağırladık, birçok devlet meselesi bizim restoranda yemek yerken çözüldü, şimdi fiyatları düşürmemize rağmen elit kesim bile uğramaz oldu.

   Esnaf kirasını ödeyemiyor. Elektriğini, suyunu, personelini ödemekte zorlanıyor, ayın kaçı oldu halen 3 personelimi ödeyemedim. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir liman yok, en geri kalmış ve turistin uğramadığı yerlerde bile limanlar düzenli bir yapıdadır.”

Aydın Canlıbalık: Özellikle kira ödeyenlerin durumu daha kötü

   “Turist, pandemiden dolayı gelmiyor, turistin desteği ile ayakta kalan liman esnafı şimdiki şartlarda çok zor durumda.

   Ben kira vermediğim halde ekonomik anlamda zor zamanlar geçiriyorum, kira verenlerin işi çok daha zor.

   Yıllardır limanın problemlerinden biri olan lağım suları ve kokusu, bitmek bilmeyen bir sorun olarak hâlâ devam ediyor. Geçtiğimiz gün belediye ekipleri gelip temizledi ama halen limanda yoğun bir lağım kokusu var.

   Sorunları giderecek bir muhatap bulamıyoruz.

   Eskiden limanda adım atacak yer yoktu, şimdi balık, salata, patates ve içki içinde 50 TL fiyat veriyoruz, yine de müşteri yok.”

Yaşar Doğan: Lağım suları ve kokusu büyük sorun

   “Esnafın hali ortada; müşteri yok, turizm bitti, liman da bitmiş durumda. Bilindiği üzere liman, turistle ayakta kalabilen bir yer ama turistin olmaması tüm esnafı kötü halde etkiledi.

   Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda boş masanın kalmadığı işletmemizde, bugün bir masa günde ya var, ya yok.

   Antik limandaki lağım sorunu yıllardır var ve yerli de bu koku yüzünden limanı tercih etmiyor, lağım suları denizin içine ve limanın orta yerine akıyor.”

Andaç Kaptan: İşlerimizde yüzde 60-70 civarı düşüş var

   “Geçtiğimiz yıl eve, gece, saat 1-2’de giderdik, günde 2 veya 3 yat turu düzenlerdik, talep fazlaydı. Şimdi hafta içi limanda kalıyoruz, bir tek hafta sonu cumartesi veya pazar günleri yerli halkın talebi ile tura çıkıyoruz.

   Pandemi nedeniyle sadece biz değil, tüm dünya ekonomik açıdan kötü durumda, ama bizi esas etkileyen turistin olmaması, yerli halkın ise alım gücünün düşmesidir.

   Geçtiğimiz yıllarda 100 ile 120 TL arası fiyat ile müşteri taşıyorduk, şimdi fiyatı 70 ile 80 TL arasına düşürdük. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 ile 70 ekonomik kaybımız var.

   Yıllardır denizin içine lağım suyu akıyor, sular yüksek olduğunda çok belli olmasa da, sular düşük olduğunda sapsarı aktığını görebilirsiniz, akan yere köpük sıkmamıza rağmen halen sızmaya devam ediyor.”

İsmet Kaptan: Artık sadece hafta sonu bir kez tur yapıyoruz

   “Geçen sene bu zamanda günde 2-3 tur düzenlerken, bu yıl fiyatlarımızı düşürmemize rağmen hafta sonları bir tur ancak düzenliyoruz.

   Pandemi nedeniyle ülkemize turist gelmemesi, yerli halkın ekonomik açıdan kötü durumda olması, biz dahil bütün esnafa yansıdı.

   Öte yandan limanın yıllardır süren lağım probleminin çözülememesi de biz liman esnafının ayrı bir problemi, yatı bağladığımız yerden denizin içine sürekli lağım suyu akıyor.”

Ahmet Şener: Tekneler bütün gün limanda

   “Sokakta insan yok. Geçtiğimiz yılki iş ile bu yılki iş durumunu karşılaştırma bile yapamayız. Bu yıl geçtiğimiz yıl yapılan işin ancak yüzde 20’sini yapıyoruz.

   Geçtiğimiz yıl günde 1-2 kez yaptığımız yat turu gezilerini, bu yıl sadece hafta sonları bir kez yapabiliyoruz ve o tura da talep turist olmadığından sadece yerli halka oluyor.

   Talep ve iş olmadığından teknelerin birçoğu kapalı, çünkü yanında çalışan elemanı ödeyemiyoruz. Şu an gördüğünüz üzere limandaki tüm tekneler burada.

   Haftada bir rögar kapakları açılıyor ve çok kötü koku yayılıyor. Bu işsizlikten sonra gelen en büyük problemimiz.”

Ahmet Düzce: Teknelerden birini sattım

   “Ayakta kalmak için limandaki restoranlar kampanya başlattı, yiyecekleri içecekleri her şey dahil 50 TL yaptılar ki müşteri çekebilsinler. Üzülerek söylüyorum, yerli halk bu limanı bitirdi. Yerli halkın limana uğramaması, turistinde ülkeye gelmiyor oluşu, tüm esnafı kira ödeyemeyecek duruma soktu.

   Yaşadığımız ekonomik zorluklardan dolayı ben 2 teknemden birini sattım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75