banner6

Girne Antik Liman kaderine terk edildi

banner37

Ülke turizminin en önemli tanıtım yüzlerinden biri olan ve dünyada en çok bilinen mekanlarımızın başında gelen tarihi Girne Antik Liman’ın bakımsızlığı yürekleri burkuyor, bölge esnafını ve ülkesini seven herkesi utandırıyor

Girne Antik Liman kaderine terk edildi
banner99

Doğan SAMER

Başka bir yerde olsa, bakımıyla, korumasıyla baş tacı edilerek ülke turizmi için bir cazibe merkezi haline getirilecek olan Girne Antik Liman’ın değeri ne yazık ki bizim ülkemizde bilinmiyor.

banner134

KKTC’yi tanıtıcı tüm turizm broşürlerinde görselleri kullanılarak ülke turizminin en önemli tanıtım yüzlerinden biri olarak öne çıkarılan ve dünyada da en çok bilinen tarihi mekanlarımızdan biri olan Girne Antik Limanı ne yazık ki, bakımsızlık, ilgisizlik ve hor kullanım nedeniyle başta bölge esnafı olmak üzere ülkesini seven herkesi utandırıyor.

Ülkemizi tanımak, doğasını ve tarihi dokusunu yerinde görmek için dünyanın dört bir yanından KKTC’ye gelen turistler, ülke genelindeki çevre kirliliğinin yanında Girne Antik Limanı’nın bakımsızlığı karşısında tam bir hayal kırıklığına uğruyor.

Yüzlerce yıllık Girne Kalesi’nin eteğinde yer alan tarihi Antik Limanı’nın adeta harabeye dönmüş bakımsız hali, ülke adına adeta bir utanç kaynağı gibi duruyor.

Limanda demirli tekne ve yatların bakımsızlığı, çürümeye yüz tutmuş, yer yer dökülmüş ahşap iskele, çöplüğe dönmüş rıhtım ve mendireği ile Girne Antik Liman kaderine terk edilmiş durumda.

Limana demirlenmiş tekne ve yatların birçoğu oldukları yerde çürümeye terk edilmiş, rıhtımın üzeri ise hurda parçaları ve çöplerle işgal edilmiş halde.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104