banner6

Girne Belediyesi’nden Antik Liman’a temizlik operasyonu

banner37

KIBRIS’ın “Girne Antik Liman kaderine terk edildi’ başlığıyla pazar günü birinci sayfadan yayımladığı haber itici güç oluşturdu ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü dün ekipleriyle birlikte adeta limana çıkarma yaptı

Girne Belediyesi’nden Antik Liman’a temizlik operasyonu
banner8

Doğan SAMER

Girne Belediyesi dün adeta Girne Antik Liman’a çıkarma yaptı ve limanda kirlilik yaratan ne varsa her şeyi topladı.

KIBRIS’ın pazar günü birinci sayfadan yayımladığı “Girne Antik Liman kaderine terk edildi” haberinin ardından temizlik için düğmeye basan Girne Belediyesi, dün sabah saatlerinde limanda atıl durumda bulunan hurda, çöp, moloz, kullanılmayan masa sandalye, araba, motor gibi görüntü kirliliği yaratan ne varsa topladı, Girne Kalesi’nin duvarlarında ve dibinde büyüyen otları temizledi. Limandaki atıl durumdaki tekne, sandal ve yatların kaldırılması için de sahiplerine cumartesi gününe kadar süre verildi.

banner134

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, dün Girne Antik Liman’da gerçekleştirilen temizlik operasyonunu bizzat yönetti.

Ekipleriyle birlikte limana inen Başkan Güngördü, KIBRIS’a konuşarak, Antik Liman’ın sorumluluğunun belediyeden alınıp Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmesiyle var olan sıkıntıların daha da ortaya çıktığını vurguladı. Turizm çalıştayı için ülkemizde bulunan yabancı ülkelerin belediye temsilcileri cuma günü limana indiklerinde kötü görüntüyle karşılaştıklarını söyleyen Güngördü, “KIBRIS Gazetesi’nde pazar günü limanla ilgili çıkan haber harekete geçmemiz konusunda bizim için bir itici güç oluşturdu” dedi.

“Artık bıçak kemiğe dayandı”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, limanın kirliliği ve dün yapılan temizlik çalışması hakkında KIBRIS’a konuşarak, “Artık bıçak kemiğe dayandı. Biz bundan sonra her saat limandayız ve her gün denetlemeye devam edeceğiz” dedi.

Antik Liman’ın sorumluluğunun Girne Belediyesi’nden alınıp Turizm Bakanlığı’na verilmesiyle var olan sıkıntıların daha da ortaya çıkmaya başladığını söyleyen Güngördü, limanın Girne Belediyesi, Turizm Bakanlığı ve Eski Eserler Dairesi’nin ortak sorunu olmaya başladığını ifade etti.

Nidai Güngördü, KIBRIS’ın pazar günü yayınladığı haberin ve fotoğrafların kendileri için önemli olduğunu, haberin kendilerine motivasyon sağlayıp itici bir güç olduğunu söyledi.

Güngördü, limandaki temizlik çalışması hakkında son 2-3 günlük süreci şu şekilde değerlendirdi:

“Cuma günü çok büyük tesadüf oldu. Bir turizm çalıştayı için gelen Lübnanlı, Filistinli, Ürdünlü ve Türkiyeli belediye temsilcileri ile limana indik ve sizin yayınladığınız manzaraları bu insanlar bire bir gördü. Zaten pazartesi sabah hemen harekete geçtik. Haberiniz bizim için motivasyon oldu, bizde itici bir güç oldu. Pazartesi limandaki bütün esnafa 100 adet bildiri dağıttık. Çarşamba sabah bir temizlik operasyonu yapacağımızı bildirdik ve kendilerine ait eşyaları varsa kendi ambar ve depolarına alsınlar dedik. Aksi halde biz kendi depolarımıza kaldıracaktık. Artık bıçak kemiğe dayandı. Liman için bir proje olabilir. Ama bir proje var diye liman kirli olacak diye bir şey yok. Biz bundan sonra her saat limandayız ve her gün denetlemeye devam edeceğiz. Esnaftan bu konuda yardım etmelerini bekliyoruz.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104