banner6

Girne Belediyesi’ne 28 bin TL para cezası

banner37

Girne Belediyesi’ne 28 bin TL para cezası
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Girne bölgesindeki nüfusun her geçen gün artması çevre sorunlarını da beraberinde getiriyor. Girne Belediyesi’ne ait Atık Su Arıtma Tesisi’nin Kaşgar bölgesindeki pompa istasyonun tıkanması sonucu lağım sularının denize akması nedeniyle Çevre Koruma Dairesi, belediyeye 28 bin TL ceza yazdı.

   Hatırlanacağı üzere önceki gün Girne’nin turizm açısından en önemli yerlerinden olan Kaşgar bölgesindeki denize lağım suları akmıştı. Kanalizasyon sistemine yoğun bir şekilde katı atıkların atılması sonucu Girne Belediyesi’ne ait Atık Su Arıtma Tesisi’nin bölgedeki pompası taşmış ve lağım suları denize ulaşmıştı.

   Yaşanan sorun üzerine bölgede incelemelerde bulunan Çevre Koruma Dairesi’ne bağlı bir ekip, denize atık su deşarj edildiğinin tespit edilmesiyle Girne Belediyesi’ne 28 bin TL ceza kesti.

   Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Girne Belediyesi’ne ait arıtma tesisinde yaşanan arıza nedeni ile atık suyun denize deşarj edildiği, bu nedenle Girne Belediyesi’ne 28 bin TL’lik para cezası yazıldığı belirtildi.

   KIBRIS’a konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise Atık Su Arıtma Sistemi’nin ana sisteminin değil, sadece Kaşgar bölgesindeki pompanın arızalandığını belirterek, sorunun katı atıkların yoğun bir şekilde kanalizasyona atılması ve pompa istasyonunun bu atıkları geçirememesi sonucu taşması nedeniyle gerçekleştiğini vurguladı.

Bakanlık: Girne Belediyesi’ne 28 bin TL’lik ceza

   Çevre Koruma Dairesi, Girne Kaşgar bölgesinde denize atık su deşarj edildiğini tespit ederek, Girne Belediyesi’ne cezai işlem uyguladı.

   Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çevre Koruma Dairesi’ne önceki gün gelen ihbar üzerine ekiplerin olay yerinde inceleme yaparak, Girne Belediyesi’ne ait arıtma tesisinde yaşanan arıza nedeni ile atık suyun denize deşarj edildiğini rapor ettiği belirtildi.

   Açıklamada, “Belediye ile yapılan görüşme sonucunda pompa istasyonunda gerçekleşen tıkanma dolayısıyla atık su deşarjının yaşandığı, müdahale edilip gerekli tamiratın yapıldığı bilgisi verildiği” de ifade edildi.

   Açıklamada, “Bu yaşanan çevre kirliliği nedeni ile bakanlığımıza bağlı Çevre Koruma Dairesi yetkilileri bugün (dün) Girne Belediyesi’ne giderek 28 bin TL’lik ceza ihbarnamesi kesmiştir. Girne Belediyesi aynı suçu aynı bölgede 20.03.2019 tarihinde de gerçekleştirmesi dolayısı ile 18/2012 Çevre Yasası 78 (3) maddesi gereği cezası artırılarak tebliğ edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Güngördü: Sorun yoğun bir şekilde katı atık atılmasından kaynaklandı

   Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Atık Su Arıtma Tesisi’nin ana bölgesinin değil sadece Kaşgar bölgesindeki pompanın arıza yaptığını belirterek, arıtma tesisinin şehrin tüm atıklarını, bölge pompasının ise Kaşgar bölgesindeki atıkları topladığını, ikisinin farklı şeyler olduğunu kaydetti.

   Güngördü, bölge pompasında da, yedek pompada da tıkanma olması nedeniyle taşma yaşandığını dile getirerek, sorunun 30 dakika içerisinde giderildiğini ifade etti.

   Girne’deki nüfusun fazla olduğuna, tesisin kapasitesinin planlananın üstünde çalıştığına işaret eden Güngördü, Kaşgar bölgesindeki taşmanın ise katı atıklarının atılması ve pompanın çarkının bu atıkları geçirememesi sonucu yaşandığını vurguladı.

   Güngördü, Girne’deki yoğunluğun hem pompa, hem de tesis için sorun yarattığına dikkat çekerek, Covid-19 sürecinden önce yaptıkları tespitlere göre belediyenin bu konuda 6,5-7 milyon Euro’luk yatırım yapması gerektiğini bildirdi.

   Türkiye ile KKTC arasında yapılan Su Temin Projesi Protokolü’nde, içme suyu, yağmur suyu, arıtma suları ve sulama sularıyla ilgili kesin hükümler olduğunu söyleyen Güngördü, Çatalköy, Esentepe, Alsancak ve  Lapta için yeni projelerin olduğunu açıkladı.

   Güngördü, arıtma tesisinin Çatalköy’deki Sanayi Bölgesi’nin yakınına kurulması yönünde projelerinin de olduğunu belirterek, imar planında, tesisin bulunduğu yerin artık yeterli olmadığına işaret edildiğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104