Girne bölgesindeki okul eksikliği konusunda adım atıldı

banner37

Girne bölgesinde var olan okul eksikliği konusunda olumlu adım atıldı. Milli Eğitim ve Kültür Bakan Vekili, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dün akşam saatlerinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Girne bölgesindeki okul eksikliği konusunda adım atıldı
banner99

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Elcil’e Girne bölge okullarının müdürleri, okul aile birliği yöneticileri ile “Çocuklar Okulsuz Kalmasın İnisiyatifi” temsilcileri eşlik etti. 

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv de hazır bulundu. 

Gündemde, Girne bölge okullarının sıkıntıları yer aldı.

Görüşmede ilk olarak, okulların açılmasının üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen, Girne’de 83 öğrencinin yeterli sınıf ve okul olmadığından okula gidememesi konusu ele alındı.

Denktaş, okula gidemeyen 83 öğrencinin eğitimlerine devam edebilmeleri için tedbir aldı

Bakanlık açıklamasına göre, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na vekâlet eden Serdar Denktaş, göreve gelir gelmez ilk olarak okula gidemeyen 83 öğrencinin eğitimlerine devam edebilmeleri için tedbir aldı. Bu bağlamda Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Anaokulu’nda boş olan sınıflar, bugün itibarıyla kullanılmaya başlandı. Öğretmen kadroları da tamamlandı ve öğrenciler ders başı yaptı. Bu durum geçici bir süre olacak, mevcut okullarda yapılan ek sınıfların bitmesi ile birlikte öğrenciler kendi okullarına devam edecek. 

Bunun dışında Girne’ye yeni okul yapımı konusundaki girişimler konuşuldu. Girne liman yolunda 6 dönümlük bir arazi okul yapılması için Bakanlar Kurulu’nca tahsis edildi.  

Karakum bölgesinde karkas durumundaki ortaokulun bitirilmesi için de girişim başlatıldı. 

banner134
Gelişmeler çerçevesinde, Çatalköy İlkokulu binasının yenilenmesi ve ek bina yapılması için uzlaşıya varıldı. Girne’de okul yapılması için başka arazilerin tahsis edilmesi için araştırma da başlatıldı.

Denktaş: Çocukların eğitim hakkı var 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na vekâlet eden Serdar Denktaş, önemli olanın; çocukların eğitim hakkı olduğunu vurgularken, mali açıdan değil ancak yer konusunda sıkıntıların var olduğunu kaydetti.

Denktaş, “Mali açıdan bir sıkıntımız yok. Ve biz artık kendi kaynaklarımızla bunu sağlayabileceğiz. Ancak arazi açısından sıkıntılıyız. Ne zaman ‘Girne’de yer bulun’ desem karşılığını almıyorum. Şimdi işte söz konusu yerler masada” dedi. 

Birkaç ilkokul yerine kampus tarzı tek bir ilkokul yapmanın daha doğru olacağına da inanç belirten Serdar Denktaş, artık ülkede bu konuların gündeme getirilmesi gerektiğini de kaydetti. 

Elcil: “Eğitim adına atılan adımlardan sendika olarak mutlu olduk”

Bakanlık açıklamasına göre, eğitim adına atılan adımlardan sendika olarak mutlu olduklarını ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Denktaş’ın görevi devralır almaz sorunlara ivedilikle çözüm ürettiğini belirtti. 

Görüşmede, ayrıca Girne’nin özel bir ilgi beklediğini kaydeden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Girne’nin nüfusunun son zamanlarda daha da kalabalıklaştığına dikkati çekerek, bu durumun okul eksikliğini de meydana getirdiğini, üstelik 1974’den sonra bölgeye sadece bir ilkokul, bir de ortaokul yapıldığını hatırlattı. 

Elcil, bugün atılan adımların sevindirici olduğunu kaydetti.

Heyet, Serdar Denktaş’a duyarlılığından ötürü teşekkür ederken, trafik başta olmak üzere var olan tüm sıkıntıları gündemlerine taşıdı, fikir teatisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75