banner6

Girne Caddesi eski günlerini arar oldu

banner37

Bir zamanlar başkentin merkezi konumunda bulunan Girne Caddesi’nde hizmet veren birçok esnaf, dükkânlarının kepenklerini indirdi. Tarihi caddede eski günlerden eser kalmadı

Girne Caddesi eski  günlerini arar oldu
banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Bir zamanlar başkentin merkezi konumunda olan Girne Caddesi, eski cıvıl cıvıl günlerini arar oldu.

Cadde üzerinde hizmet veren birçok esnaf, gerek Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi gerekse çarşının Arasta ve Bandabuliya bölgelerine kaymasından dolayı kepenklerini indirmek zorunda kaldı.

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Girne Caddesi’nde uzun süreden beri hareketliliğin azaldığını belirterek, söz konusu caddenin yol üstünde bulunmasından dolayı park yeri sıkıntısı yaşandığını, bunun da yol üstündeki esnafın kepenk indirmesine yol açtığını söyledi.

Tulga, Girne Caddesi’nin eskiden en işlek caddeler arasında yer aldığını, bu nedenle orada bulunan dükkân kiralarının da çok yüksek olduğunu belirterek pek çok esnafın bu durumdan etkilenerek kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını ifade etti.

Uzun yıllar Girne Caddesi’nde faaliyet gösteren Halkın Sesi Gazetesi’nde görev yapan ve daha sonra KIBRIS Gazetesi’nde hizmet veren deneyimli gazeteci, yazar Akay Cemal, Girne Caddesi’nin eskiden Lefkoşa’nın nefes borusu olduğuna dikkat çekti.

Cemal, eskiden Kıbrıs’ın birçok köyünden Lefkoşa’ya gelen kişilerin mutlaka Girne Caddesi’ne uğradığını, ancak cıvıl cıvıl olan caddenin eski günlerinden eser kalmadığını söyledi.

Tulga: Park yeri sıkıntısı esnafın kepenk indirmesine neden oluyor

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Girne Caddesi’ndeki hareketliliğin azaldığını belirterek, söz konusu caddede yaşanan park yeri sıkıntısına dikkat çekti.

Tulga, yol üzerinde bulunan tüm dükkânlarda aynı sıkıntıların olduğunu belirterek dükkânların kapanmasındaki ana nedenin kontrolsüz şekilde birçok yere kapasitenin üzerinde işyerlerinin açılması olduğunu söyledi. Özellikle yol üstlerinde park yeri sıkıntısı bulunan birçok dükkânın dezavantajlı olduğunu belirten Tulga, birçok dükkâna hiç park yeri olmamasına rağmen izin verildiğini, bununla ilgili de herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığını söyledi.

Tulga, Girne Caddesi’nin eskiden en işlek caddeler arasında yer aldığını, bu nedenle orada bulunan dükkânların kiralarının da çok yüksek olduğunu ifade ederek bu durumundan pek çok esnafın etkilenerek kepenklerini kapamak zorunda kaldığını dile getirdi.

Tulga, son zamanlarda Arasta ve Bandabuliya’ya yapılan bakım sayesinde o bölgelerde turist sayısında artış yaşandığını ve Lokmacı Kapısı’nın da o bölgede bulunmasından dolayı çarşının artık Arasta ve Bandaabuliya’ya kaydığını belirterek, Girne Caddesi’nin çarşıda meydana gelen söz konusu kaymadan da etkilendiğini vurguladı.

Şehir Plancıları Odası ikazlarımıza kulak vermedi”

Lefkoşa İmar Planı yapıldığı sırada KTEZO olarak birçok toplantıya katıldıklarını ve yapılan toplantılarda ağırlıklarını ortaya koyduklarını belirten Tulga, Şehir Plancıları Odası’nı defalarca ikaz ettiklerini, ancak söz konusu odanın ikazlarına kulak vermediğini kaydetti.

Tulga, 2009 yılında yapılan Lefkoşa İmar Planı’nda yol boylarının çarşı olarak ilan edildiğini, 2011’de ise söz konusu planın 600 binlik nüfus öngörülerek revize edildiğini belirterek, “Sanki Lefkoşa’da 600 bin nüfus varmış gibi hareket edildi. Bu akıl almaz bir şey. Birçok dükkânın kapanmasının esas sebebi budur” ifadelerini kullandı.

“2011’deki müdahaleyle Lefkoşa tüketildi”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) sınırları içinde 80 bin yerleşik nüfusun bulunduğunu ve buna Gönyeli Belediyesi’nde bulunan 20 bin kişilik nüfusun da eklenmesiyle başkentin toplam nüfusunun 100 binin üzerinde olduğunu belirterek, 2011’de yapılan müdahaleyle Lefkoşa’nın tüketildiğini dile getirdi.

Tulga, sadece LTB sınırları içerisinde 8 bin civarında işyerinin bulunduğunu ve buna Gönyeli Belediyesi sınırları içinde faaliyet gösteren işyerlerinin de eklenmesiyle tüm Lefkoşa’da 10 binin üzerinde işyerinin olduğunu kaydederek, “Bu rakamlara başkentte bulunan tüm üniversite öğrencileri ve dışarıdan gelen kişiler de dahildir. Bu da bize Lefkoşa’da 7-8 kişiye bir işyerinin düştüğünü gösteriyor” dedi.

Lefkoşa’da 2011 yılında revize edilen imar planıyla Lefkoşa’da birçok yere yeni işyerleri açılması için izin verildiğini belirten Tulga, “Dağ taş iş yeri doldu. Lefkoşa’da potansiyelin çok üzerinde iş yerinde izinlendirme veriliyor. Pek çok işyerinin bu planlamadan dolayı kapanması aşikardır. Bu yapı insanların birbirini yemesine neden oldu” ifadelerini kullandı.

Tulga, şu anda bu durumu nasıl düzenleyebileceklerini planladıklarını belirterek, söz konusu durum hakkında birçok yasal önerilerinin olduğunu, bunlar arasında da belediyelerle birlikte çarşıları ve işyerlerini düzenleme planı olan ‘Oda Yasası’nın yer aldığını kaydetti. Bir ay sonra yeni imar planının yürürlüğe gireceğini belirten Tulga, Oda Yasası’yla bir takım sorunları düzeltmeyi planladıklarını ve söz konusu yasayı meclise taşıma hedefinde olduklarını sözlerine ekledi.

Cemal: Girne Caddesi eskiden Lefkoşa’nın nefes borusuydu

KIBRIS Gazetesi köşe yazarı Akay Cemal, Girne Caddesi’nin eskiden Lefkoşa’nın nefes borusu olduğuna dikkat çekerek, söz konusu caddenin eskiden cıvıl cıvıl olduğunu, ancak şimdi o günlerden eser kalmadığını kaydetti. Cemal, eskiden Kıbrıs’ın birçok köyünden Lefkoşa’ya gelen kişilerin mutlaka Girne Caddesi’ne uğradığını, oradan da Arasta ve Bandabuliya’ya geçerek başta tahın helvası olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1960 yılında, Girne Caddesi ile Sarayönü civarı o denli hareketliydi ki, Rum Yönetimi’nin eski başkanlarından Glafkos Klerides başta olmak üzere pek çok ünlü Rum avukatlarının yazıhaneleri oradaydı. Çünkü şu anki mahkeme binası o dönemde hem Rum, hem de Türk davalarının ortak görüldüğü yerdi” diyen Cemal, Girne Caddesi ile Sarayönü’nün eskiden başkentin merkezi olduğuna dikkat çekti.

“Ünlü cadde hüzünlü bir manzaraya büründü”

Akay Cemal, Girne Caddesi’nde sadece dükkânların değil, el arabalarının da hizmet verdiğine vurgu yaparak, birçok kişinin el arabalarıyla çörek, hellim, peynir ve çakıstes gibi ürün sattığını ve bölgeye çok güzel renk kattığını söyledi.

Eskiden Girne Caddesi ve Sarayönü’nde, başkentin sembolü niteliğinde insanların olduğuna dikkat çeken Cemal, “İnsanlar sırf bu sembol niteliğindeki kişilerle sohbet etmek ve şakalarına tanık olmak için birçok köyden başkente akın ediyordu. Ancak şimdi o karakterlerin tarihe karıştığı gibi başkentin bu ünlü caddesi de hüzünlü bir manzaraya büründü” dedi.

Cemal, eskiden cıvıl cıvıl olan Girne Caddesi’nin gerek ilgisizlikten, gerekse ekonomik krizden nasibini almış gibi göründüğünü söyleyerek, söz konusu caddenin eski günlerini arar olduğunu yineledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104