Girne'de bir bahçede bulunan egzotik yılan korku yarattı!

banner37

Girne'de bir bahçede bulunan egzotik yılan korku yarattı!
banner90
banner99

Meryem Ebeoglu tarafından Girne Yeni Liman bölgesinde bir bahçede görülen yılan korku, heyecan ve şaşkınlık yarattı. Ülkemizdeki hiçbir yılana benzemeyen, kırmızı, siyah ve beyaz şeritli yılan ne yazık ki evcil kediler tarafından öldürüldü.

Hayvan, nekropsisinin yapılması, doku örneklerinin alınması ve incelenmesi için Taşkent Doğa Parkı uzmanları tarafından teslim alındı. Hayvanın ilk belirlemelere göre zehirsiz bir Orta Amerika türü olan Lampropeltis triangulum hondurensis - Honduran milk snake - Honduras süt yılanı olduğu tespit edildi.

banner134
KKTC'ye ithal edilmesi yasak olan bir tür olan yılanın ne zaman ve ne şekilde ülkemize sokulduğu ya da hayvanın ne kadar zamandır başıboş olduğu bilinmiyor. Eğer bu ve/veya bunun gibi ülkeye kaçak sokulmuş hayvanlarla ilgili bilgi sahibi iseniz lütfen 1190 Yaban Hayat Destek Hattı arayınız.

Bu hayvan bu yıl DoğaPark tarafından sokaktan alınan beşinci kaçak egzotik hayvan. Ülkeye kaçak sokulan ve daha sonra doğaya kaçan hayvanların ülkemizin doğal dengesi ve ekosistemi için çok ciddi olabilmektedir

Doğaya kaçan/salınan egzotik türlerin ülkemizde üreyen popülasyon oluşturmaları durumunda ekosistemimize önü alınamaz zararların oluşması muhtemeldir.

İçerisinde birçok değerli endemik hayvan ve bitki türünü barındıran ülkemizde bu tür risklerin gelişmesini engellemek için hem yetkili kurumlarımızın denetimlerini arttırması hem de vatandaşlarımızın bu konuda çok daha duyarlı ve hassas olması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75