banner6

Girne esnafı battı batıyor

banner37

Girne esnafı battı batıyor
banner8

ESNAFIN SON KOZU KREDİ… Esnaf, dövizin hızlı yükselişinin ardından adeta son kozlarını oynayarak bankalardan kredi borcu çekip mücadelesini sürdürmeye çalışıyor. Hemen hemen tüm dükkan sahipleri, geçen ay ödedikleri kiranın dövizin artmasıyla bu ay iki katı ödemek zorunda olunmasından dert yanıyor. Yurt dışından mal temin eden bazı esnaflar da, alım gücünün düşmesi ve satış olmamasından dolayı yeni ürün getiremiyor.

Doğan SAMER


Girne esnafı, dövizin durmadan yükselmesi nedeniyle ne mal alabiliyor ne de sterlin üzerine kiraladıkları dükkanlarının kirasını ödeyebiliyor.


Esnaf, dövizin hızlı yükselişinin ardından adeta son kozlarını oynayarak bankalardan kredi borcu çekip mücadelesini sürdürmeye çalışıyor.


Hemen hemen tüm dükkan sahipleri, geçen ay ödedikleri kiranın dövizin artmasıyla bu ay iki katı ödemek zorunda olunmasından dert yanıyor.


Yurt dışından mal temin eden bazı esnaflar ise, alım gücünün düşmesi ve satış olmamasından dolayı yeni ürün getiremiyor.


Zam üstüne zam yapılmasından dolayı ürünlerinin fiyatlarını artırmak zorunda kaldıklarını anlatan işletme sahipleri, bu sefer de insanların fiyatları yüksek bularak alışveriş yapmadığını söyledi.


Özellikle yerli halkın alışveriş yapmadığını ve fiyatları yüksek bulduğunu anlatan esnaf, turistler sayesinde bir nebze satış olduğunu vurguladı.


Bir aylık satışla anca kiranın ödenebildiğinin altını çizen esnaf, TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin önüne geçilemeyeceğinin aşikar olduğunu dile getirdi.


Sterlin olarak ödenen kiralara acilen bir çözüm getirilmesi gerektiğini vurgulayan esnaf, aksi taktirde şuan 3-5 dükkanın battığını ancak yarın 50 dükkanın batmasına neden olacağını söyledi.

Esnaf ne dedi?

Gülden Sonüstün:

banner134


Ekonomi diye bir şey kaldı mı acaba? İşler çok berbat. 29 Ekim’de biraz iş yaptık. İnsanlar fiyatları görünce geri duruyor. Bende yüzde 50 indirim var ama alınmıyor. Elimdeki malı satamıyorum yeni mal da alamıyorum. Sterlin 15’e dayandı. Sattığımla anca kira ödüyorum.

Elif Altaş:


Kirada oturuyorum ve çok zor ödüyorum kirayı. Eylülden bu yana hemen hemen her şey yüzde 100 etkilendi. Bir ekmek bile 2 lirayken 4 lira oldu. Pandemi sebebiyle turistler gelmedi. Kâr edemeden mallar satılıyor. Bu sefer ister istemez zarar ediyoruz. Kıbrıslılar fiyatları yüksek buluyor.

Taygun Kırdar:


Dükkanımı kiraladım. Bin sterlin kirası var, anlaştığım dönem sterlin 11.30’du, iki depozit verdim kirasını verdim, dükkanda 45 gündür tadilat yapıyorum. 250 bin TL kredi çektim bu dükkanı açmak için. Bu kredinin de 100 bin TL faizi var yani 350 bin TL borcum oldu. Gece yattık sabah kalktım sterlin 15 olmuş. Mal sahibine söyledim “beni bağlamaz” dedi. “Bu parayı ödemek zorundasın” dedi. Bir hesap yaptım ve yemeden içmeden 15 bin TL kira ödeyeceğim. İki paketçi alsam 20 bin TL onların masrafı var. Ki daha aşçıdır, garsondur alacam. Benim minimum aylık masrafım 50 bin TL civarında. Arabama 100 TL benzin koyup 2 gün dolaşırdım şimdi Cihangir’den 100 TL mazotla Gönyeli çemberine geldiğimde benzin ışığı yandı. Dükkan işine girdim döviz çok kötü vurdu bizi. Bugün tavuğa yüzde 20 zam yapıldı. Biz küçük şirketler olarak ne yapmamız gerekiyor ki para kazanalım. Benim yetkililere bir önerim var, mal sahipleri, işletme sahipleri ev sahipleri bu memlekette dövizle ev kiralamak, dükkan kiralamak olmuyor. Buna Vergi Dairesi ve Maliye Bakanlığı bir çözüm getirmesi lazım. Bana göre çözüm şu; dükkanını kiralamak isteyen yüzde 40 vergiye tabi tutulması lazım. Caddenin işlemesine göre, bölgeye göre devletin vatandaşı ve esnafı bir nebze rahatlatması için metre kare ye göre kira belirlemesi lazım.

Tunç Müdüroğluları:


Düzensizlik ve dövizin artışından etkileniyoruz. Devletin hiç bir katkısı yok. Şimdi dükkan sahipleri kuru sabitlemek istemiyor. Sterlin arttıkça fazla ödüyoruz. Satışımla sadece kirayı ödeyebiliyorum.

Moci Sarobendi:


Her şey allak bullak oldu. Dövizin artmasıyla mal almakta zorlanıyorum. Malların hepsi yabancı. Şuan hiç bir kârım yok, kazandığım kiraya gidiyor. Bankadan 200 bin TL kredi çektim daha ödeyemedim.

İbrahim Kartal:


Battık artık. Bir ay önce kira 6 bin TL’ydi şimdi 9 bin TL. Sattığım telefonla anca kirayı ödüyorum kâra mara gitmiyoruz.

Emre Uğurtay:


Malzeme alamıyoruz. Geçen ay bin TL’ye aldığım malı şimdi 1,500 TL’ye alamıyorum. Şuan sokakta gördüğün herkes esnaf. Sinek avlıyoruz tam anlamıyla. Kirayla sıkıntılar var. Bu dükkana ilk girdiğimden bu yana 3 katı kira ödüyorum.

Hasan Uslu:


En iyisi para birimimizi değiştirip sterlin yapalım. Kâr mar yapamıyoruz. Hiç bir esnaf kâr yapamıyor. İş yok güç yok. Ürünler dolar bazında, ürün alamıyoruz aldığımızı da insanlar alamıyor çünkü dünkü ürünle bugünkü ürün arasında bin TL fiyat farkı oluyor. Kirayı zor ödüyoruz. Alım gücü düştü.

Umut Aslan:


Evde 6 çocuk var hepsi aç. Borcun harcın içerisindeyim. Kâr falan yapamıyoruz. Kirayı hep eksik ödüyorum. Hep geriden geliyorum. Satış yok çünkü.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 12:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104