Girne ve Karpaz’da afet sonrası toparlanma çalışmaları başladı

banner37

Girne ve Karpaz’da afet sonrası toparlanma çalışmaları başladı
banner90
banner8

Yoğun yağış, fırtına ve hortumun darmadağın ettiği Girne ve Karpaz’da afet sonrası toparlanma çalışmaları başladı

Toparlanmak zaman alacak

ZARARLAR GİDERİLECEK…

Kötü hava koşulları nedeniyle büyük zarar meydana gelen Ozanköy, Çatalköy, Teknecik Santrali, Elexus Otel, Lapta Oteller Bölgesi ve Karşıyaka’da yaralar sarılmaya başladı. Evler ve iş yerlerindeki yıkımı toparlamak zaman alacak. Çatalköy Sanayi Bölgesi’ndeki enkaz, esnafı zora soktu. Esnaf, hortumun her şeyi yerinden ettiğini, yıktığını belirterek kayıplarının sanılandan büyük olduğunu söyledi. Girne Kaymakamı Sinan Güneş de, zarar-ziyan bildirimlerinin yarından itibaren Kaymakamlığa yapılabileceğini, Planlama ve İnşaat Dairesi’nin öncelikleri belirleyip gerekli çalışmaları yaparak peyderpey bu zararların giderileceğini açıkladı.

KARPAZ’DA ÜRETİCİLER MAĞDUR…

Doğal afet, elektrik şebekesinde de hasar ve arızalara neden oldu. Pek çok elektrik direği yıkıldı, sokak direkleri kökten koptu. Yüksek gerilim hatlarında oluşan hasar, eski iletim hatları kullanılarak düzenlendi. KIB-TEK ekibi önceki günden beridir Teknecik Santrali ve bölgelerde aralıksız şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Fırtına ve dolu nedeniyle Ziyamet, Yeşilköy ve Yeni Erenköy’de evler, tarımsal alanlar ve hayvan barınakları büyük zarar gördü. Tarım Bakanı Oğuz, doğal afet nedeniyle zarar gören üreticilerin Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamında olan zararlarının ödeneceğini açıklandı.

Ali ÇATAL – Ayşe BULUT

Karpaz ve Girne’de önceki akşam etkili olan şiddetli yağmur, fırtına ve hortum, felaketi de beraberinde getirdi; Ziyamet, Yeşilköy ve Yeni Erenköy’de ayrıca Ozanköy, Çatalköy, Teknecik Santrali, Sanayi Bölgesi, Elexus Otel, Lapta Oteller Bölgesi ve Karşıyaka’da ciddi hasar meydana geldi.

Evlerin çatılarını uçuran, araçları sürükleyen, elektrik tellerini koparan ve ağaçları yerinden söken hortum sonrasında her yer savaş alanını andırdı.

Felaket sonrası yaraların sarılması tüm birimleri harekete geçti.

İş yerleri darmadağın

Çatalköy Sanayi Bölgesi’ndeki dükkan ve atölyelerde meydana gelen zarar, esnafı çok kötü etkiledi.

Bölge esnafı, dükkan ve atölyelerinden arta kalan enkazı toparlamaya çalıştı.

Hortumdan sonra resmen dükkanının yıkılarak yer değiştirdiğini anlatan bir esnaf, şiddetli fırtına ve hortumun, dükkanları ‘bir yerden başka bir yere’ taşıdığını kaydetti.

Kayıplarının sanılandan büyük olduğunu belirten iş yeri sahipleri, felaketin meydana getirdiği yıkımın yaralarının nasıl sarılacağını ise bilmediklerini söyledi.

Güneş: Hasar tespit çalışmaları sürüyor

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Girne bölgesinde doğal afetten dolayı birçok yerleşim birimi ve tesiste hasarlar oluştuğunu, dün itibarıyla bu bölgelerdeki hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Güneş, bölge muhtarları ve belediye başkanları ile Karşıyaka’da bulunduklarını kaydederek, Teknecik Elektrik Santrali’nde ekiplerin yoğun ve adeta bir ‘seferberlik’ şeklinde çalıştığını ifade etti.

Ozanköy ve muhtelif diğer yerlerde bazı elektrik direklerinin devrildiğini de söyleyen Güneş, şu an için elektrik alamayan bölge kalmadığını fakat enerjinin geçici ve aktarma yapılarak sağlandığını belirtti.

Yıkılan ağaçların Orman Dairesi personeli çalışmalarıyla temizlendiğini belirten Güneş, Kaymakamlığın vatandaşlardan müracaat alımına başlayacağını kaydetti.

Girne bölgesinin toparlanmaya çalışırken halk içinde bir tedirginlik gözlemlendiğini ifade eden Güneş, zarar-ziyan hakkında vatandaşların Kaymakamlığa diledikleri takdirde fotoğraf da ekleyerek dilekçe yapabileceğini, Planlama ve İnşaat Dairesi’nin öncelikleri belirleyip gerekli çalışmaları yaparak peyderpey bu zararları gidereceğini sözlerine ekledi.

Teknecik’te çalışmalar sürüyor

banner134
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, doğal afetin elektrik şebekesinde hasar ve arızalara neden olduğunu, pek çok elektrik direğinin yıkıldığını, sokak direklerinin kökten koptuğunu, esas zarar gören Ozanköy, Karşıyaka gibi yerlere akım verilmeye başlandığını kaydetti.

Taçoy, yaptığı yazılı açıklamada, yüksek gerilim hatlarında oluşan hasarların eski iletim hatları kullanılarak düzenlendiğini, taşocakları bölgesinde toparlamaların yapıldığını kaydederek, “Çalışmalarımız devam ediyor. Gün boyu çalışmalar devam edecek ve sokak direklerinin tadilatı tamamlanacak” dedi.

Yüksek gerilim hatlarındaki arızaların hafta içerisinde giderileceğini belirten Taçoy, “Cuma günü öğle saatlerinden itibaren, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu uzman ekipleri, insanüstü bir çaba ortaya koydular. Hepsine bir kez daha teşekkür ederim... Diğer bakanlıklarımız da vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi için ortaya büyük bir çaba koyuyor. Görevimizin başındayız, devletimizin tüm kurumları eksiksiz olarak çalışıyor. Yaralarımızı kısa sürede sararak, yine dayanışma içerisinde bu zor dönemi de atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç ve Genel Sekreteri Ersan Kaşif de Teknecik Elektrik Santrali’nde meydana gelen felaket ve devam eden çalışmalar hakkında, dün kamuoyuna bilgi verdi.

“Koşullar ne olursa olsun, bu toplumun hak ettiği hizmeti en iyi şekilde vermeye devam edeceklerinin” mesajını veren EL-SEN, “Görev aşkı ile en kötü koşullarda bile bir an olsun tereddüt etmeden topluma hizmet veren emekçilerimizi saygı ile selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Teknecik Elektrik Santrali’nde yaşanan korkunç doğal afet, ne kadar da çok zarar vermişse de çok ucuz atlatıldı. Sevindirici yönü, bir tek çalışanımızın ve lojmanlarda kalan ailelerimizin can kaybının veya yaralanmaların olmamasıdır” şeklinde konuşan EL-SEN yöneticileri, hortumun geçtiği bölgelerdeki elektrik hatlarının zarar görmesi nedeniyle elektrik kesintilerinin meydana geldiğini kaydetti.

Karpaz’da üreticiler mağdur

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Karpaz’da afet bölgesine gidererek incelemelerde bulundu, üreticilerle bir araya geldi.

Oğuz, doğal afet nedeniyle zarar gören üreticilerin Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamında olan zararlarının ivedilikle tespitlerinin yapılmasının ardından, ödemelerin gerçekleşeceğini belirtti. Bakan Oğuz, doğal afetten etkilenen üreticilerin zararının karşılanması için bakanlık olarak üzerlerine düşeni yerine getireceklerini kaydetti. Bakan Oğuz, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Oğuz’a Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Necmi Karakoç, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Yeşilköy Muhtarı Perol Mavili, Sipahi köyü Muhtarı Göksal Hacı Hasanoğlu, Genel Tarım Sigortası Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Duvarcı, Genal Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Kızılduman, Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana ve Bakanlık yetkilileri eşlik etti.

Doğal afet nedeniyle meydana gelen tarımsal alanda ve hayvan barınaklarındaki zarar - ziyanlar incelendi. Bitkisel ve hayvansal zararlar kapsama giren konularda bilgi verilerek, üreticiler bugün de açık olan Yeni Erenköy Tarım ve Hayvancılık dairelerine yönlendirildi.

Ataoğlu’ndan geçmiş olsun mesajı

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ülke genelinde etkili olan sağanak yağış, dolu ve fırtına dolayısıyla geçmiş olsun mesajı yayımladı.

Ataoğlu mesajında, “Ne yazık ki zararları da beraberinde getirmiştir. Bugünkü doğal afette zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Girne Çatalköy ve civarında etkili olan hortumda yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Herhangi bir can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtirken, zarar tespit çalışmalarının bir an önce başlatılmasını ve yaraların sarılmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Benter: Yaraların sarılabilmesi için gönüllülerimiz iş başında

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim F. Benter, özellikle Girne ve Karpaz bölgelerindeki aşırı yağışlar sonucunda zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Mağduriyetin giderilmesi, yaraların sarılabilmesi için gönüllülerimiz sahada ve iş başındadır" dedi.

Benter yazılı açıklamasında, yağışlar nedeniyle zarar görüp sorun yaşayanların yardım için 0548838 17 58 numaralı telefondan Vakıflar İdaresi’ne ulaşabileceğini kaydetti.

TDP heyeti, doğal afet bölgelerinde

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Milletvekili Zeki Çeler, Girne İlçe Başkanı Turgut Uluhan ve Gençlik Örgütü üyelerinden oluşan TDP heyeti, Çatalköy ve bölgesinde yaşanan hortum nedeniyle zarar gören yerleri ziyaret etti. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile birlikte Çatalköy Küçük Esnaf Sanayi Bölgesini ziyaret eden heyet ardından da Teknecik Elektrik Santrali ile hortumun etkili olduğu bölgelerde yetkililerden bilgi aldı, mağdur olan esnaf, üretici ve bölge halkıyla görüştü.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hortumun geçtiği yerlerde yarattığı yıkımın gerçekten büyük olduğunu yerinde gözlemlediklerini belirterek, öncelikle hortumda yaralanan kişilere acil şifalar, mağdur olan herkese de geçmiş olsun dileklerini iletti.

Özellikle Sanayi bölgesindeki işyerlerinde büyük zararlar oluştuğunu belirten Özyiğit, zarar tespit çalışmalarının bir an önce başlayarak yaraların en kısa sürede sarılması gerektiğini kaydetti.

Olağanüstü hava koşullarının dün başta Karpaz olmak üzere çeşitli yerlerde ciddi hasarlara neden olduğunu anımsatan Özyiğit, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi adına gerekli adımların ivedi olarak atılmasının önemine vurgu yaptı.

Özyiğit; olumsuz hava koşulları sürmesine rağmen hortumun ardından yaşanan mağduriyeti gidermek adına canla başla çalışan başta KIB-TEK ve belediye emekçileri olmak üzere tüm çalışanlara da teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75