banner6

Girne’nin yakıcı derdi kanalizasyon

banner37

Girne’de kanalizasyon suları arıtılmadan direkt denize veriliyor ve pislikler kıyıya kadar ulaşıyor. Bu açıklamayı KIBRIS’a yapan Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, insan sağlığı ve deniz canlıları için çok büyük bir tehdit olan kanalizasyon sorununun aşılması için kısa ve uzun vadeli çözüm hedeflerinden bahsetti

Girne’nin yakıcı derdi kanalizasyon
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

BİYOLOJİK ARITMA TESİSLERİ KURULACAK…

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, kent için doğu ve batı olmak üzere iki ayrı biyolojik arıtma tesisi için çalışma başlattıklarını ifade ederek, kaynak tutarı, lokasyon ve ihtiyaç duyulan tesislerin kapasitesinin belirlenmesi noktasındaki yol haritasının 6 aylık bir sürede belirleneceğini belirtti.

KAYNAK VE YER ARANIYOR… Şenkul, tesisin kurulumunda Türkiye’den ya da Avrupa Birliği’nden kaynak sağlanabilmesi için imar planında 74 öncesi hali arazilerin üzerinde durduklarını anlatarak,Şu anki tesis, 74 öncesi hali arazi olmadığı için Avrupa Birliği buraya bir kuruş bile para vermiyor” vurgusu yaptı.

ARA ÇÖZÜMLER PLANLANDI…

Murat Şenkul, Girne’de hiçbir arıtma yapılmadan suların denize bırakıldığını, bu nedenle çıkan pisliklerin yeteri kadar yayılmadan kıyıya vurduğunu ifade etti. Şenkul, bunun önlenmesi için ön arıtma tesisinin hayata geçirileceğini ve kanalizasyonu 900 metreden deşarj eden borunun bin metre daha uzaklığa götürülerek, daha derin ve akıntının daha yoğun olduğu yere götürüleceğini kaydetti.

   Ülkemizde bir zamanlar turizmin incisi diye nitelendirilen Girne’nin çok büyük bir kanalizasyon sorunu var. Artan nüfusa artık cevap veremeyen arıtma tesisi işlevini göremiyor ve Girne’nin pis suyu denize akıtılıyor. Arıtılmadan ve yeterince uzaklığa pompalanamayan kanalizasyon suları, deniz suyunu mikrop yuvasına çeviriyor; deniz canlıları ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor.

   Nitekim Girne’nin kanalizasyon açısından vahim durumu, Girne’nin yeni belediye başkanı Murat Şenkul tarafından da doğrulandı.

   Şenkul, Girne’de hiçbir arıtma yapılmadan suların denize bırakıldığını, bu nedenle çıkan pisliklerin yeteri kadar yayılmadan kıyıya vurduğunu ifade etti.

   Murat Şenkul, Girne’nin kanalizasyon sorunu için kısa ve uzun vadeli çözümlerden bahsetti. Girne’nin kanalizasyon sorunu için ara çözümler planlandığını, uzun vadede de iki ayrı biyolojik arıtma tesisi kurulacağından bahsetti.

   Belediye başkanı, kanalizasyon suyunun arıtılmadan denize dökülmesi ve atıkların belirli zamanlarda kıyıya vurmasının önüne geçebilmek için ‘kalıcı ve geçici’ çözümler planladı. Girne’nin kanalizasyon altyapısı için planlanan ara çözümler için ihtiyaç duyulan rakam ise yaklaşık 1.5 milyon Euro.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, kanalizasyon sorununda esas çözümün biyolojik tesislerin yapılması olduğunu ifade ederek, bunun daha uzun vadeli bir çalışma olduğunu söyledi.

   Bu projeyi beklememek adına kısa vadedeki planlarının, ön arıtmanın hayata geçirilmesi ve deşarj borusunun denizdeki uzunluğunu uzatılmasının olduğunun altını çizen Şenkul, biyolojik arıtma tesisi için imar planına uygun yer belirlenip çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Denizden kıyıya vuruyor”

   Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, kanalizasyon sularının şu anda hiç bir arıtma yapılmadan yaklaşık 900 metrede denize bırakıldığını söyleyerek, bu nedenle çıkan pisliklerin yeteri kadar yayılmadan kıyıya vurduğunu ifade etti.

   Şenkul, hiç bir arıtma yapılamamasını çözmek adına ön arıtma tesisinin hayata geçirilmesi ve denize 900 metreden bırakılan deşarj borusunun uzatılması noktasında çalışmaları olduğunu belirterek, bunların ara çözüm olduğunu kaydetti.

   “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki deşarj borusunun bin metre daha uzatılması ile akıntılar sahile vurmadan, sıkıntı yaratmadan çözülecek” vurgusu yapan Şenkul, bununla eş zamanlı olarak da Girne Belediyesi’nin doğu ve batı olmak üzere iki tane ayrı yeni biyolojik arıtma tesisleri için çalışma başlattığını açıkladı.

  Şenkul, esas çözümün biyolojik tesislerin yapılması olduğuna işaret ederek, bunun daha uzun vadeli bir çalışma olduğunu ve bu projeyi beklememek adına ön arıtmanın hayata geçirilerek deşarj borusunun denizdeki uzunluğunu uzatılmasının kısa vadedeki planları olduğunu belirtti.

“Ara çözümler ürettik”

   Kısa vadedeki planlarının geçici çözüm olduğunu, kalıcı olan çözümün ise yeni biyolojik arıtma tesisi olduğunun altını çizen Şenkul, şöyle devam etti:

  “Bunları yapmak için çalışmalara başladık ama bunlar tabi ki yüksek maliyetli ve zaman isteyen işler. Bu yüzden ara çözümler üretme yoluna gideceğiz ki kıyıya vuran pislikleri engelleyelim.

   Hem ön arıtma tesisinin kurulmasıyla sular ön arıtmadan geçecek, hem de 900 metreden deşarj eden boru, daha derin, hem de akıntının daha yoğun olduğu yer belirlenerek bin 900- 2 bin metre uzaklığa götürülecek. İlk aşamada yapılacak çalışma budur.”

   Şenkul, ara çözüm maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon Euro gibi yüksek bir maliyeti olduğunu açıklayarak, biyolojik arıtma tesisi için imar planına uygun yer belirlenip çalışmalara başlanılacağını söyledi.

   Biyolojik arıtma tesisinin maliyetinin ne olacağı noktasında şu an ellerinde tahmini rakamlar olduğuna dikkat çeken Şenkul, rakamlar tam olarak ortaya çıktığı zaman kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

“Hali arazilerin üzerinde duruyoruz”

   Şenkul, kaynak tutarı, lokasyon ve ihtiyaç duyulan tesislerin kapasitesinin belirlenmesi noktasındaki yol haritasının 6 aylık bir sürede belirleneceğini işaret ederek, şöyle devam etti:

  “Biyolojik arıtma tesisinin kurulumunda Türkiye Cumhuriyeti’nden, ya da Avrupa Birliği’nden kaynak sağlanabilmesi için imar planında 74 öncesi hali arazilerin üzerinde duruyoruz. Şu anki tesis 74 öncesi hali arazi olmadığı için Avrupa Birliği buraya bir kuruş bile para vermiyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104