Girne’ye akıllı duraklar geliyor

banner37

banner87
Girne’ye akıllı duraklar geliyor
banner8

Girne bölgesine modern ve akıllı duraklar yerleştirilecek. Yolcular duraklardaki bilgilendirici panolardan hangi otobüsün yaklaşmakta olduğunu ve kaç dakika içerisinde durakta olacağını görebilecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Trafik Dairesi, Girne Belediyesi, Lapta Belediyesi ve Alsancak Belediyesi ile iş birliği içerisinde Girne batı güzergâhı içerisindeki durakların geliştirilmesi ve toplu taşımacılıkta kalitenin artırılması konusunda başlatılan çalışmalarla ilgili şoför ve işletme sahiplerine yönelik sunum gerçekleştirildi.

“Girne Bölgesi Toplu Taşıma ve Batı Güzergâhı Taşımacılığının Düzenlemesinin Yapılması” başlığı altında Girne Belediyesi Bayındırlık Şubesi’nden Yüksek Mimar Ayşe Baysal tarafından yapılan sunumda, Girne batı taşımacılığının düzenlenmesi yönünde atılacak adımlar anlatılırken işletme sahipleri ve şoförlere de mesleğe itibar kazandırma yönünde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedildi. Sunumda ayrıca Trafik Dairesi Müdürü Ahmet Aydın da yer aldı.

 “Girne bölgesinde sürdürülebilir, modern ve güvenli bir toplu taşıma sisteminin oluşturulması” hedefiyle başlatılan çalışmalar kapsamında, batıda Karşıyaka’dan başlayarak Girne’ye kadar olan güzergâhta (Güzelyalı Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi ve Karaoğlanoğlu Caddesi) ve bölge belediyeleri sınırları içerisindeki toplu taşımacılığa düzenleme getirilecek.

Bu çerçevede bölgeye hizmet veren toplu taşıma şirketlerinin kooperatifleşme sürecinde son aşamaya gelinirken, söz konusu güzergâhta duraklar için yer tespiti çalışmaları tamamlanıyor. Bunun ardından yeni, modern, engelsiz ve akıllı durakların yerleştirilmesi ve akıllı kart sistemine geçilmesiyle birlikte toplu taşıma araçları ile seyahat etmek daha cazip ve güvenli hale gelecek.

Yolcular duraklardaki bilgilendirici panolardan hangi otobüsün yaklaşmakta olduğunu ve kaç dakika içerisinde durakta olacağını görebilecek.

Buna ek olarak otobüs ile minibüslerin duraklar dışında yolcu indirip bindirmesinin caydırıcı hale getirilmesi için, duraklar dışında yolcu indirip bindirdiği tespit edilen ticari araçların işletme izinlerinin iptali de dahil olmak üzere bir dizi sert önlem alınacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 19:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerek yok
Gerek yok - 7 ay Önce

Oncelikle toplu taşımadaki araçlar tek tip olmalıdır ve arac Yaş sınırı olmalıdır eski modeller tolu taşımadan men edilmelidir.
K.kıbrista bu zamana kadar toplu taşımaya önem verilmediği aşıkâr.
Durak haricî yolcu indirmeye olumlu bakılmalıdır eğer bayılmıyorsa ger 40 50 metreye durak yerleştirilmelidir.
Umarım girnemiz için güzel proje olur..!

Suheyla Ayan
Suheyla Ayan - 7 ay Önce

Londra da bu sistemle calisiyor triply Tasima ve kibrisimda uygulanacagi icin tesekkurler

Gocmen
Gocmen - 7 ay Önce

Siz geri zekalimisiniz herkesin elinde telefon ve internet varken bir web.sitesi acip ordan bilgilendirsenize insanlari. Her duraga bir makine ne gerek var bu kadar masrafa parayi baska yere harcasaniza.

MEHMET YESILYURT
MEHMET YESILYURT - 7 ay Önce

HANGI OTOBUS NE OTOBUSU ONCE TOPLU TASIMAYI DUZELTIN SONRA DURAK KURUN

Mehmet
Mehmet - 7 ay Önce

Akıllı duraklar gelecekde bir işe yaramayacak cunku bu eski püskü dolmuşları görmüyormusunuz avrupa birliğini her sefer göz önünde gösteriyorsunuz güneydeki sisteme bir bakın birde bizim burdaki dolmuşlara bakın bu kktc'de engelli ınsanlar var ve bu lapta girne servislerine bakın genç bir insan bile binemezken engelli yaşlı insanlar nasıl binecek ve araçlardan çok lapta girne servisleri var ve trafiği alt-üst ediyor istedikleri gibi istedikleri yerde durak var yada yok istedikleri gibi duruyorlar bunları kimse gormuyormu bunada bir çözüm bulunuz

aysr
aysr - 7 ay Önce

Bence durakdan önce akıllı şöförler gelsn temız münübüsler gelsn daha iyi olur

Gülsen  Erin
Gülsen Erin - 7 ay Önce

En son paragrafın uygulanması önemli
Minibüsler olur olmaz yerde durması trafiği çok fena etkiliyor.

Semide
Semide - 7 ay Önce

Kibrista otobusmu var akilli durak yapiyonuz herkezin en az iki arabasi var

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108