Gitmeye çalışanlar tutuklandı, gelmeye çalışanlar hapse gitti

banner37

Lefkoşa’da son iki gün içerisinde askeri yasak bölgeyi ihlal eden 9 kişi yakalandı

Gitmeye çalışanlar tutuklandı,  gelmeye çalışanlar hapse gitti
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da son iki gün içerisinde askeri yasak bölgeyi ihlal eden 9 kişi suçüstü yakalandı.

Yiğitler Burcu ve Lokmacı Sınır Kapısı’ndan kaçak olarak Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan 7 zanlının aleyhine soruşturma amaçlı olarak birer gün tutukluluk emri alınırken, Alayköy bölgesinde kaçak olarak KKTC’ye geçmeye çalışırken yakalanan iki kişi ise yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Polis memuru İbrahim Döşemeci, KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan 5’i Somalili, 2’si de İngiliz olan toplam 7 zanlıyı tutukluluk talebiyle, polis memuru Serkan Numan ise Alayköy bölgesinde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçmeye çalışırken yakalanan Suriye uyruklu 2 zanlıyı teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzuruna çıkardı.

Somali uyruklu zanlılar F.A.A.H.A.E., A.A.M.A.İ.İ., M.M.M.S.S.A., F.A.E.M.A.O., ve R.S.O.A.A.A.’nın 23 Mart 2021 tarihinde, saat 20.00 raddelerinde Lefkoşa’da Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeyi ihlal ettiğini belirten İbrahim Döşemeci, zanlıların Yiğitler Burcu’ndan Güney Kıbrıs’a geçmek istedikleri sırada Barış Gücü askerleri tarafından suçüstü yakalandığını kaydetti.

Döşemeci, İngiliz uyruklu zanlılar B.J.H., ile B.J.R.’nin ise 24 Mart 2021 tarihinde Lokmacı Sınır Kapısı civarından Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçtikleri sırada görevli polisler tarafından yakalandığını ifade etti.

Zanlıların bir gün arayla yakalandığını, soruşturmanın devam ettiğini ve alınması gereken başka ifadelerin de bulunduğunu anlatan Döşemeci, 7 zanlının da 1 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlıların aleyhine istenilen tutukluluk emrini verdi.

banner134
15 gün cezaevinde bekleyecekler

Polis memuru Serkan Numan da verdiği şahadetinde, zanlılar A.A., ve M.S.’nin “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etme” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Numan, zanlıların 22 Mart 2021 tarihinde saat 20.05 raddelerinde Alayköy’de birinci derece askeri

yasak bölgeyi ihlal edip Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçtiği sırada nöbetçi askerler tarafından suçüstü gereği tutuklandığını ifade etti.

Soruşturmanın tamamlandığını dile getiren Numan, zanlıların Suriye vatandaşı olduğunu ve Kuzey

Kıbrıs’ta yasal statülerinin bulunmadığını anlattı.

Numan, zanlıların serbest kalmaları halinde yargılamadan kaçma ihtimallerinin bulunduğuna dikkat çekerek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlıların ülkeye yasak yollarla geldiğini ve serbest kalmaları durumunda yine yasak yollarla yargılamadan kaçabileceklerini göz önünde bulundurarak 15 günü geçmeyecek bir süreyle Merkezi Cezaevi’nde beklemelerine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75