banner6

Gizemli firma Taşyapı

banner37

Lapta Belediye Meclis Üyesi Emre Efendi, belediye tarafından adı gizlenen Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi kapsamında, bölgeye yapılacak olan otel ve marina yatırımcısının kim olduğunu açıkladı

Gizemli firma Taşyapı
banner151

Ahmet VAMIK

Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi kapsamında, bölgeye yapılacak olan otel, marina ve sosyal yaşam alanı projesiyle ilgili tartışmalar halen devam ediyor.

Lapta Belediyesi Başkanı Fuat Namsoy, yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni sadece kendisine muhalefet yapmak için projeye karşı çıkmakla suçlarken, Lapta Belediyesi’nin CTP’li Meclis Üyesi Emre Efendi ise KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamada kendilerinin bölgeye ve bölge halkına katkı sağlayacak hiçbir yatırıma karşı olmadıklarını vurguladı ve yanlış adımlarla bu projenin fiyaskoya dönüşmesinden endişe duyduklarını belirtti.

“Doğru bir zeminde bu proje hayata geçerse Lapta’nın kaderi gerçekten değişebilir fakat siz bu projeyi doğru bir zeminde yapmıyorsunuz” diyen Emre Efendi, “sırf günü kurtaracaksınız diye Lapta’nın eşsiz bir değerini heba etmenize ve Lapta halkının geleceğini çalmanıza müsademiz yoktur ve eğer bu konuyu yargıya havale edeceksek bu nedenle yargıya başvuracağız” diyerek Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’u sert bir dille eleştirdi.

“Endişelerimiz göz ardı edildi”

28 Temmuz 2017 tarihinde yapılan Belediye Meclisi toplantısında Lapta Belediyesi Başkanı Fuat Namsoy’un Lapta Sahil Yürüş Yolu bölgesinde yap işlet devret modeli ile otel ve marina yapılması amacıyla ihaleye çıkmak için yetki istediğini ifade eden Efendi, “ben o toplantıda çekincelerimi dile getirerek oylamada çekimser kalmak istediğimi belirttim.

Neye göre 49 yıllığına kiralama ve 2 milyon 155 bin TL peşinat almak istediklerini sordum. Bununla ilgili bir fizibilite raporu görmek istedim ve bununla ilgili izahat istedim. Bunun yanı sıra ihaleyi kazanan firmanın bu projeyi yarım bırakması, iflas etmesi ya da maliyetleri tahmin edilenden yüksek çıktığı için vazgeçmesi halinde ne gibi bir yaptırım uygulanacağını, bununla ilgili bir teminat talep edip etmediklerini sorduğum zaman bana zaten yapılan işin belediyeye kalacağı yanıtını verdiler.

Yarım bir inşaat belediyeye kalsa dahi Lapta Belediyesi’nin bunu tamamlayacak mali gücü yoktur. Günün sonunda yok pahasına başka bir firmaya ihale etmeleri kaçınılmazdır. Önümüzde bir Sunset örneği var fakat biz bundan ders çıkarmıyoruz” diyerek endişelerini dile getirdi.

Endişeleri doğrultusunda izahat verilmesini talep ettiğini ve bu konularında ihale şartnamesinde yer alması için oylamanın ertelenmesini talep etmesine rağmen bu oylamanın gerçekleştiğini ve Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un yetki aldığını söyleyen Emre Efendi, söz konusu endişelerin giderilmesi halinde projeye kesinlikle olumsuz bakmadıklarını açıkladı.

“İhaleye teklif veren tek firma Taşyapı

İhaleye çıkma yetkisini alır almaz Lapta Belediyesi’nin söz konusu ihaleyi açtığını kaydeden Emre Efendi, “ihale şartnamesinde gerekli hiçbir düzenlemenin yapılmadığını, endişelerimizin göz ardı edildiğini gördük.

İhale açıldı ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalama aşamasına geldiler ve Belediye Başkanı Fuat Namsoy, bize o zaman toplantıda iki şirketin ihale şartnamesi aldığını fakat sadece bir firmanın teklif verdiğini, o firmanın ise Ercan Havaalanı işletmesini elinde bulunduran Taşyapı şirketi olduğunu açıkladı.

Fakat maalesef ihaleyi hangi şirketin aldığını ya da hangi şirket ile sözleşme imzalanacağına yönelik bir evrak göstermedi ve sözleşme imzalama yetkisi istemesine rağmen bize sözleşmeyi vermedi.

Sözleşmeyi görmeden neye evet neye hayır diyeceğimizi ve ilk toplantıda belirttiğim endişelerin şartnamede ya da sözleşmede düzeltilip düzeltilmediğini sorduğumda gayet ciddiyetsiz bir şekilde 49 yıldan aşağı kimse bu ihaleyi almaz şeklinde yanıt aldım” dedi.

“Fırsat, fiyaskoya dönüşebilir”

Bu projenin bölge halkına, bölge esnafına ve belediyeye gerçek anlamda ekonomik kalkınma sağlayacağı, istihdam, yeni iş sahası yaratacağına dair yapılan vaatler haricinde elde tutulan bir şey olmadığını savunan Emre Efendi, “bölge halkında istihdam ve iş imkanı sağlanacağı söyleniyor fakat siz yaptığınız sözleşmede bölge halkından istihdam, bölge esnafından, bölge üreticisinden alım garantisi maddesi koymazsanız ihaleyi alan firmanın bunları yerine getireceğini nasıl garanti edebilirsiniz” diyerek belediye yönetimini eleştirdi ve “eğer bu bahsettiğim endişeler ve düşünceler ışığında hareket edilmezse fırsat diye adlandırılan bu proje tamamen bir fiyasko ile sonuçlanacaktır” uyarısında bulundu.

“Formalite icabı bir halk danışma toplantısı gerçekleştirdiler”

Düzenlenen halk danışma toplantısında projeyle ilgili hiçbir detay verilmediğini ve sadece vaatler ile halkın gözünün boyanmaya çalışıldığını savunan Emre Efendi, “bana göre Lapta Belediyesi’ni batıran Fuat Namsoy’un tek amacı seçimlere kısa bir süre kala söz konusu 2 Milyon 155 Bin TL’lik peşinatı alarak bir takım borçları kapatıp, istihdam yapıp, geri kalmış sosyal yatırımlar ve maaşları düzene koymaktır” iddiasında bulundu.

Efendi, “Lapta Belediyesi Başkanı Fuat Namsoy, bizi bölgenin kalkınmasına karşı olmakla suçluyor. Kendisi 23 yıldır görevde olan bir belediye başkanıdır, bir zamanlar turizmin incisi olan Lapta’nın bugün turizm potansiyelinden hiçbir şekilde faydalanamamasında katkısı yok mudur? Lapta bölgesinde atıl ve kapalı durumda olan birçok otel var, bunların canlandırılması için bugüne kadar bir proje üretilmedi. Amaç turizmi canlandırmak değil tamamen bu projeden gelecek olan sıcak parayı seçime yönelik kullanmaktır” dedi.

Düzenlenen halk danışma toplantısının İyi İdare Yasası kapsamında bir halk danışma toplantısı değil tamamen formalite bir toplantı olduğunu savunan Emre Efendi, “idari işlem yapmadan halka danışılıp fikirlerini alarak idari işlemi bu yönde yapmalısınız. Fakat burada ihaleye çıkılmış, sözleşme imzalama aşamasına gelinmiş, halkın söyleyeceği hiçbir şey dikkate alınmayacağı aşikardır. Yani İyi İdare Yasası’na bir aykırılık söz konusudur” şeklinde konuştu.

“Belediyeye sadece marina izni verildi”

Söz konusu parselin Lapta Belediyesi’ne marina yapılması amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından verildiğini belirten Emre Efendi, verilen iznin sadece marina yapma amaçlı olduğunu otel yapılması için bir izin verilmediğini iddia etti.

Efendi, “Lapta Belediyesi’ne verilen parselin yaklaşık dört dönümünün yıllar önce sözleşmeli olarak başka bir şirkete kiralandığını ve bu kira sözleşmesinin halen geçerli olduğunu öğrendik. Söz konusu firma kendi haklarından vazgeçmediği sürece burayı başka bir firmaya kiralamanız mümkün değildir” diyerek Lapta Belediyesi’nin ihaleye çıktığı projede hukuka aykırılıklar olduğu iddiasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 09:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110