banner6

“Gizemli hepatit” kapımıza dayandı!

banner37

“Gizemli hepatit” kapımıza dayandı!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Dünyada ilk olarak İngiltere’de görülen, daha sonra da birçok ülkeye yayılan ve küresel salgın endişesine sebep olan gizemli hepatit virüsünün adanın güneyinde de görülmesi panik yarattı.

   Rum basınında yer alan bir habere göre, Güney Kıbrıs’ta 4.5 yaşındaki bir kız çocuğunda, etiyolojisi bilinmeyen akut hepatit virüsü tespit edildi.

   Ayrıca çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilere göre, dünya genelinde vaka sayısı 200’e dayandı. Bilim insanları, çocuklarda ölüme varan ciddi sonuçlara neden olabilen bu hastalığın kökenlerini araştırmaya devam ederken, İngiliz uzmanlar, hastalığın F41 adlı bir adenovirüsten kaynaklanabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı: Ülkemizde

vaka saptanmamıştır

   Bu arada KKTC Sağlık Bakanlığı, başta Birleşik Krallık olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülen akut hepatit vakalarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Şu ana kadar ülkemizde vaka saptanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

   Konunun Uluslararası sürveyans ağlarından takip edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

   “Basında da yer aldığı üzere Ocak– 20 Nisan 2022 tarihleri arasında başta Birleşik Krallık olmak üzere Avrupa ülkelerinde özellikle 0-16 yaş çocuklarda nedeni henüz netleşmemiş akut hepatit vakalarında artış saptanmıştır, ancak çoğu hastada adenovüris tip 41’in pozitif olduğu saptanmıştır. Bu hastaların çoğu 5 yaş altı olup ateş, kusma, ishal, sarılık şikayetleriyle başvurmuşlardır. Şu ana kadar izlenen kaybedilen hasta olmamıştır, çoğu hasta iyileşmiştir. 3 hastaya karaciğer nakli gerektiği bildirilmiştir. Şu ana kadar ülkemizde vaka saptanmamıştır. Bakanlığımız konuyu takip etmekte olup, ilerleyen günlerde gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Dr. Erenel: Şüphe

duyduğumuz hasta olmadı

   Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Ayşe Sayılı Erenel ise KKTC’de “gizemli hepatit” vakasına rastlanmadığını, şüphe duydukları hasta da olmadığını kaydetti.

   Pediatri Kurumu’nun konunun takipçisi olduğunu belirten Dr. Erenel, “Endişe edilecek bir durum yok” dedi.

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Hematolojisi Uzmanı Dr. Ayşe Sayılı Erenel, dünyanın farklı ülkelerinin yanı sıra, Güney Kıbrıs’ta 4 buçuk yaşındaki bir çocukta da görüldüğü bildirilen “gizemli hepatit” vakalarıyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklama yaparak, hastalığın salgın boyutunda olmadığını belirtti.

   Virüsün özellikle 10 yaşın altındaki çocukları etkilediğini belirten Erenel, kalıtsal veya diğer karaciğer hastalıkları dışında enfeksiyona bağlı karaciğer yetmezliği ve nakil ihtiyacının çocuklarda sık görülmediğini belirterek, “Ülkede son 10 yılda böyle bir vaka görülmedi” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Ayşe Sayılı Erenel, şunları kaydetti:

   “Kış döneminden itibaren, İngiltere, İskoçya ve bazı Avrupa ülkelerinde 10 yaş altı çocuklarda kusma, ishal belirtileri görülüyor, ağır seyreden belirtiler çocukları karaciğer yetmezliğine hatta nakile kadar götürüyor. Enfeksiyonun nedeni bulunamadığından bu hastalığa gizemli dendi. Bazı hastalarda Adeno virüs saptandı ama hepsinde değil…

   Ülkede böyle bir vaka bildirimi almadık, şüphe duyduğumuz hasta da olmadı. Endişe edilecek bir durum yok. Pediatri Kurumu olarak konuyu takip ediyoruz. Vakarları değerlendirirken bu tabloyu da göz önünde bulunduruyoruz…”

   Dr. Erenel, ishal, kusma, yorgunluk ve sarılık gibi belirtiler olması halinde hemen bir hekime ulaşması konusunda da uyardı.

   Çocuklarda bu dönemde ishal ve kusma şikayetleri görüldüğüne işaret eden Erenel, baharın hızlı gelmesiyle bu vakalarda artış olduğunu, bunun mevsim dönümlerinde yaşandığını söyledi.

“Hem kişisel, hem de devlet

olarak önem alabiliriz”

   Öte yandan konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan çocuk doktoru Cemal Mert, henüz ülkemizde bu vakanın görülmediğini söyledi ve belirtilerinin de karın ağrısı, ishal ve sarılık olduğunu belirtti.

Bu belirtilerin görüldüğü çocuklarla ilgili mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini ifade eden Mert, bu virüsün ender de olsa ölümlere neden olabileceğini ifade etti.

   Cemal Mert, bu virüse karşı alınabilecek kişisel önlemlerin, hijyen kurallarına uymak, açıktan gıda tüketmemek ve tuvalet temizliğine önem vermek olduğunu kaydetti. Mert ayrıca, özelliklede yurtdışından gelen çocuklarda karın ağrısı, ishal ve sarılık gibi belirtilerin görülmesi durumunda, hemen bir uzmana başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

   Cemal Mert, bu konuda devletin de alabileceği önlemler olduğunu anlatarak, bu virüse karşı bir birim oluşturulması, yurtdışından gelişlerde, bu belirtilerin sorgulanması ve tespit edilmesi durumunda da virüsün bulaştığı çocukların hemen tedaviye alınması gerektiğini söyledi.

12 ülkede görüldü

   Çeşitli basın kuruluşlarından derlenen bilgilere göre, 21 Nisan 2022 itibariyle, DSÖ’ye, Avrupa Bölgesi'ndeki 11 ülkeden ve Amerika Bölgesi'ndeki bir ülkeden en az 169, kaynağı bilinmeyen akut hepatit vakası bildirildi. 

Bunların 114'ü Birleşik Krallık'ta,13'ü İspanya'da, 12'si İsrail'de, 9'u ABD'de, 6'sı Danimarka'da, 5'ten azı İrlanda'da, 4'ü Hollanda'da, 4'ü İtalya'da, 2'si Norveç'te, 2'si Fransa'da, biri Japonya'da, biri Romanya'da ve biri Belçika'da kaydedildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110