‘Gizli ittifak’ soruşturması sürüyor

banner37

“Öldürmek için gizli ittifak” ve “Hafif bir suç işlemek için gizli ittifak kurmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Sevil İleri, Durmuş Kaya ve Murat Gören, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı

‘Gizli ittifak’ soruşturması sürüyor
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da sakin Sevil İleri’nin, iki kişiyle birlikte kendisiyle barışmak için psikolojik baskı yaptığı gerekçesiyle, erkek arkadaşı S. A.’yı öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle başlayan soruşturma devam ediyor.

   İddialara göre, zanlı Sevil İleri, kendisiyle barışmak için psikolojik baskı yapan eski erkek arkadaşı S. A.’yı korkutmaları için zanlı Durmuş Kaya ve zanlı Murat Gören ile anlaştı ancak bir süre sonra S. A.’yı zehirleyerek öldürmeye karar verdiler ve bunun için 400 Euro’ya zehir bile aldılar.

   Üç zanlı cinayet planı yaparken, durumu öğrenen S. A.’nın, Sevil İleri’nin anlaştığı kişilere ‘kendilerini polise ihbar edeceği’ şantajıyla para istemeye başladığı iddia edilmişti.

   S. A.’nın şantajlarından korkan Durmuş Kaya daha fazla dayanamayarak polise giderek teslim olmuş ve her şeyi itiraf etmişti. Sevil İleri ve Durmuş Kaya’nın ardından tutuklanan zanlı Murat Gören de, ortadan kaldırılmak için iki bin 500 TL para aldıktan sonra S. A.’nın arkadaşı olduğunu öğrenince herhangi bir girişimde bulunmadığını itiraf etmişti.

   “Öldürmek için gizli ittifak” ve “Hafif bir suç işlemek için gizli ittifak kurmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Sevil İleri, Durmuş Kaya ve Murat Gören, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Awwat’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Awwat, zanlılar Sevil İleri, Durmuş Kaya ve Murat Gören’in 2020 yılı temmuz ve ağustos ayları arasında, zanlı Sevil İleri’den ayrılmadığı gerekçesiyle erkek arkadaşı S. A.’yı ilk önce dövdürmek, sonra da öldürmek için gizli ittifak kurduklarına vurgu yaptı.

   Polis memuru Cemil Awwat, olayın akabinde zanlı Durmuş Kaya’nın polise gelip, itiraf içerikli bir gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

   Awwat, meseleyle ilgili aranan Murat Gören’in 19 Ağustos’ta tutuklandığını ve gönüllü ifade verip, zanlı Durmuş Kaya’nın S. A’yı ortadan kaldırması için 2 bin 500 TL verip, fotoğrafı gönderildiğinde ise eski bir arkadaşı olduğunu görüp, bu işten vazgeçtiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Tahkikatın devam ettiğini belirten Awwat, üç zanlının da 7 gün tutuklu kalmasını talep etti. Avukatları tutukluluk talebine itiraz etti.

   Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75