Glifosat kanser mi yapıyor?

banner37

Yabani ota karşı mücadelede sıklıkla kullanılan glifosat ilacı ülkemizde de yaygın olarak kullanılırken, bu zirai ilacın kansere sebebiyet verdiği öne sürülüyor. Uzmanlar, glifosatın, Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan ruhsatlı olduğunu belirterek, “AB’de yasaklanırsa, bizde de yasaklanacak” dedi

banner87
Glifosat kanser mi yapıyor?
banner90
banner8

“ECHA BİZİM KILAVUZUMUZDUR”… Tarım Dairesi Müdürü ve Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu Başkanı Kuntay Vurana, glifosat ilacının Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) resmi web sitesinde 2022 yılının sonuna kadar ruhsatlı olduğunu belirterek, söz konusu ilacın Avrupa’da ruhsatlı olmasından dolayı ülkemizde de kullanıldığını dile getirdi. Vurana, “Eğer bu ilaç AB’de yasaklanırsa otomatik olarak ülkemizde de yasaklanacak. Çünkü ECHA bizim kılavuzumuzdur” dedi

TARIMSAL İLAÇLAR DİKKATLİ KULLANILMALI… Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri, Ziraat Yüksek Mühendisi Erkut Uluçam, glifosat ilacının Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan ruhsatlı olmasından dolayı ülkemizde de kullanıldığını söyledi. Uluçam, tarımsal ilaçların kimyasal madde olmasından dolayı çok dikkatli kullanılması gerektiğini belirterek, vatandaşların kimyasal ilaç kullanırken koruyucu eldiven, maske, kıyafet ve gözlük kullanmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer tarafından üretilen ve yabani ota karşı mücadelede kullanılan glifosat ilacı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılıyor.

   Ancak glifosatın dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanımına paralel olarak insan ve çevre sağlığına etkileri üzerine de tartışmalar gün be gün büyüyor.

   Euronews’de yer alan bir habere göre, Bayer şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), glifosat ilacı yüzünden kansere yakalandığını iddia eden emekli bir çiftin açtığı davayı kaybederek, 2 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

   Haberde, yıllardır bu ilacı kullanan emekli çiftin “lenf kanserine yakalandığı” ve söz konusu şirketin ürettiği glifosat ilacının kanser riski taşıdığı konusunda yeterli uyarıda bulunmadığı belirtildi.

   Ayrıca söz konusu ilaca yönelik ABD’de yaklaşık 11 bin dava açıldığı belirtilen haberde, bugüne kadar 3 davanın karara bağlandığı bildirildi.

   Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzmanlaşmış kanser kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu ise glifosatın insanlar üzerinde muhtemelen kansere yol açabileceği görüşündeyken, Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), glifosatın dikkatli kullanılması durumunda güvenli olduğu görüşünü savunuyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan uzmanlar, Avrupa Birliği’ne (AB) uyum sürecine yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde, ülkemizde kullanılan tüm tarımsal ilaçların, Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan (ECHA) ruhsatlı olması gerektiğini belirterek, yabani ota karşı mücadelede kullanılan glifosatın ECHA’dan ruhsatlı olduğuna dikkat çekti.

   Ayrıca uzmanlar, ECHA’da kullanımı yasaklanan tüm ilaçların otomatik olarak ülkemizde de yasaklandığına işaret ederek, tarımsal ilaçlar konusunda ECHA’nın kılavuz olarak kullanıldığını vurguladı.

Vurana: Glifosat ilacı ECHA’dan ruhsatlı

   Tarım Dairesi Müdürü ve Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu Başkanı Kuntay Vurana, glifosat ilacının hem ülkemizde, hem de Türkiye’de kullanımının çok yaygın olduğunu belirterek, söz konusu ilacın kansere yol açtığının iddia edildiğini söyledi.

   Amerika Birleşik Devletleri’nde glifosat ilacıyla ilgili açılmış birçok davanın bulunduğuna dikkat çeken Vurana, bireysel olarak açılan bu davalarda, davacılara yüklü miktarda tazminat dahi ödendiğine vurgu yaptı.

   Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’nın resmi web sitesinde, glifosat ilacının 2022 yılının sonuna kadar ruhsatlı olduğunu belirten Vurana, söz konusu ilacın Avrupa’da ruhsatlı olmasından dolayı ülkemizde de kullanıldığını dile getirdi.

   Ülkemizdeki tüm tarımsal ilaçların Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan ruhsatlı olduğunu belirten Vurana, “Eğer bu ilaç AB’de yasaklanırsa otomatik olarak ülkemizde de yasaklanacak. Çünkü ECHA bizim kılavuzumuzdur” dedi.

Uluçam: Tarımsal ilaçlarla ilgili veriler sürekli güncelleniyor

   Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri, Ziraat Yüksek Mühendisi Erkut Uluçam da, glifosat ilacının Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan ruhsatlı bir ilaç olduğunu belirterek, söz konusu ilacın ruhsatlı olmasından dolayı ülkemizde de kullanıldığına dikkat çekti.

   Avrupa Birliği’ne uyum çalışmalarına yönelik yürütülen çalışmalarda ülkemizde kullanılan tüm tarımsal ilaçlarla ilgili verilerin sürekli güncellendiğini belirten Uluçam, “Eğer bir ilacın kullanımı Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı tarafından yasaklanırsa, ülkemizde de hemen yasaklanır” şeklinde konuştu.

   Glifosat ilacının Amerika’daki bazı kişilerin kanser olmasına yol açtığına yönelik iddiaların dolaştığından söz eden Erkut Uluçam, şöyle devam etti:

   “Bildiğim kadarıyla Amerika’da yaşanan olay, bireysel kullanımdan kaynaklanan bir sıkıntıdır. Amerika’da bazı kişiler bu ilacın nasıl kullanılacağına veya kullanım sırasında gerekli önlemlerin nasıl alınacağına yönelik firmanın yetersiz bilgi verdiği iddiasıyla kanser olduklarını belirtmiş, bu nedenle de mahkemeye başvurmuştur. Ancak her ne olursa olsun bu ilaç, Avrupa Birliği Kimyasallar Ajansı’ndan ruhsatlı olduğu için kullanılmaya devam ediyor. Bir ilacın ruhsat alması hiç de kolay bir şey değildir. Bence burada önemli olan bu ilacı kullanırken uygulanan dozaj miktarıdır”.

   Uluçam, tarımsal ilaçların kimyasal madde olmasından dolayı çok dikkatli kullanılması gerektiğini belirterek, vatandaşların kimyasal ilaç kullanırken koruyucu eldiven, maske, kıyafet ve gözlük kullanmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75