banner6

G.Mağusa sanayi altyapısız

banner37

Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde asfalt yol kalmadı. Her yer çukurlarla ve çöplerle dolu. Altyapı yetersizliğinden dolayı yağışlı havalarda her yer göle dönüşüyor. Kanalizasyon ve drenaj sistemi ise ayrı bir dert. Sanayiciler, bölgedeki altyapı sorunlarının acilen giderilmesini istiyor.

G.Mağusa sanayi altyapısız
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

“BÖLGE BAKIMSIZ VE İLGİSİZ”

Bölgenin bakımsız ve ilgisiz bırakıldığından şikayetçi olan sanayici, “Hemen her sokak, konteynırlardan taşan çöp yığınlarıyla dolu. Yollar ve sokaklarda derin çukurlar var. Tamiri şart. Bölgeye gelen araç sürücüleri bin pişman. Açık rögar kapakları büyük tehlike oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“SORUNLAR TEK TEK ÇÖZÜLECEK"

Sanayi Odası Bölgeler Sorumlusu Ahmet Yeltekin, hükümet yetkilileri ile istişare içerisinde olduklarını belirterek, ülkedeki tüm sanayi bölgelerinde var olan sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini anlattı. Ahmet Yeltekin, sorunların çözümü için bir komisyon kurulduğunu da söyledi.

   Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’ndeki sanayici, uzun yıllardır, altyapı, kanalizasyon, drenaj ve yol sorunlarıyla boğuşuyor.
   ‘Sorunlar kangrenleşti. Çözüm üreten yok’ diye isyan eden sanayici, ilgililere, çözüm için çağrı yaptı.
   Sanayici, bölgenin bakımsız ve ilgisiz bırakıldığından şikayetçi oldu ve “Hemen her sokak, konteynırlardan taşan çöp yığınlarıyla dolu. Sokaklarda derin çukurlar var. Tamiri şart. Bölgeye gelen araç sürücüleri bin pişman. Açık rögar kapakları büyük tehlike” şeklinde konuştu.
   Sanayici, şöyle devam etti:
   “Sanayinin yolları delik deşik. Burası birçok kişinin aş kapısı. Her sokakta derin çukurlar var.

    Kışı ayrı, yazı ayrı bir dert.

   Rögarların tümü tıkalı, kapakları açık. Kış aylarında tüm yollar göle dönüşüyor. Rögarlara düşmemek için sürücüler akla karayı seçiyor. Bölgeyi kimsenin umursadığı yok. İlgililerden duyarlılık bekliyoruz.

   Yolların asfaltlanmasını, kanalizasyon sorununun çözümünü ve drenajların bakımının yapılmasını istiyoruz. Kısaca tedbir alınıp gereken yapılmalı.”
  

Komisyon kuruldu, sorunlar çözülecek
 

   Sanayi Odası Bölgeler Sorumlusu Ahmet Yeltekin, hükümet yetkilileri ile istişare içerisinde olduklarını belirterek, ülkedeki tüm sanayi bölgelerinde var olan sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini anlattı. Ahmet Yeltekin, sorunların çözümü için bir komisyon kurulduğunu kaydetti.

   Ahmet Yeltekin, oda olarak sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini yineleyerek, şöyle konuştu:
   “Gazimağusa’da, Sanayi Odası kayıtlarına göre 55’i oda üyesi olan 360 kiracı var.

   Bölgelerdeki tüm sorunların çözümü için çaba sarf ediyoruz.

   Mağusa’da altyapı, kanalizasyon ve yol sorunu büyük. Sorunların çözümü için ilgililerle birçok görüşme yaptık, sıkıntıları dile getirdik. Sorunları bugüne değin 5 bakana aktardık.

   Son görüşmemiz olumlu geçti. Sorunlarımıza kulak verdiler, geçmişteki gibi kulak tıkamadılar. Umutluyuz.
   Alayköy’de arıtma sistemi, Lefkoşa’da kuzey çevre yolu, Gazimağusa’da kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısı için ihalelere çıkılacak.”
   Yeltekin ayrıca, tüm bölgelerde çöp konteynırı eksikliğinin var olduğuna vurgu yaptı ve “Çöp konteynırı tüm bölgeler için büyük sorun. Tüm bölgeler için 500 adet, 8x8 metre 3 skip dediğimiz konteynırlara ihtiyaç var. Büyük fabrikalar için çöplerin düzenli toplanmaması da sorun yaratıyor” dedi.

  

Denetim şart
 

   Ahmet Yeltekin, sanayinin denetiminin Sanayi Dairesi’nin sorumluluğunda olduğunu anımsatarak, sanayilerde “başı boşluk var” ifadesini kullandı.
   Yeltekin, odanın gördükleri yanlışlıkları ihbar ettiğini kaydetti ve “Denetim yok, yapılan yanlış, yapanın yanına kâr kalıyor. Sorunların çözümüne başlansa, gerisi çorap söküğü gibi gelecek” şeklinde konuştu.
  

Sanayici ne dedi?
 

Melek Sevin
   “Ateş Kuruyemişleri’nin direktörüyüm. 2011’den beridir sanayideyiz. Altyapı eksikliği büyük dert. Her gün birçok sorunla boğuşuyoruz. Yetkililer ilgisiz. Kanalizasyon, yol ve yağmur suyunun yollarda birikmesi, sanayiciyi canından bezdirdi. Tuvalet kuyularını 5 günde bir çektirtiyoruz. Vidanjör ücreti 700-bin TL arasında değişiyor. Bu da bize külfet oluyor. Bölgede yağış yok ancak sokaklar halen yağmur suyuyla dolu. Çöpler zamanında toplanmıyor. Çöp konteynırı yetersiz. Bölgede düzen yok. Her sokakta ayrı bir karmaşa.”

 

Ergün Oza
   “Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi günden güne kötüye gidiyor. Altyapı sorunu sanayiciyi canından bezdirdi. Yollar derin çukurlarla dolu. Araçların her gün bir aksamı bozuluyor. Tüm rögar kapakları kırık. Drenaj hattı çalışmıyor. Yağmur suyu, gidecek yer bulamayınca yollarda birikip, günlerce kalıyor. 12 yıldır sanayideyim. 12 yıldır altyapı, kanalizasyon ve yol sorunuyla boğuşuyoruz. Sanayi Dairesi’ne gerekli tüm şikayetlerimizi bildirdik, ilgilenen olmadı.”

 

Özgür Yüce
   “Barış Automotive direktörüyüm. 12 yıldır sorunlara çözüm bulunamadı. Altyapı, kanalizasyon, yol sorunu bizi bıktırdı. Yollar delik deşik. Çöp konteynırı yetersiz. Her yer çöp. Başıboş köpekler her yerde. Yağmur suyu yollarda birikiyor. Son yağan yağmur suları yollarda birikti, yollar göle döndü. Bazı arkadaşlar krizi fırsata çevirip sörf bile yaptı. Sanayinin çağdaş bir yapıya kavuşturulması için ilgililer bölgeye ilgi göstermeli. Sanayici korunmalı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104