Göç hikâyeni paylaş

banner37

CMIRS, Kıbrıs içerisinde veya Kıbrıs’a ya da Kıbrıs’tan göç eden bireylerin hikayelerini toplamaya başladı… Merkez Direktörü Mine Yücel, topluma çağrı yaptı

Göç hikâyeni paylaş
banner90
banner8

   Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Direktörü Mine Yücel, göçün küresel sorun haline geldiği ve birçok insanın hayatını etkilediği bir dünyada yaşadığımızı vurguladı.

   Kıbrıs’ın küresel göç yolları ağı üzerinde merkezi bir nokta oluşturduğunu ifade eden Yücel, her yıl binlerce göçmen için hem transit hem de son varış noktası olduğumuzu söyledi.

   Yücel, göç veren bir ülke olma özelliğimizi de koruduğuma dikkat çekerek Kıbrıs’ın ada olarak da 60 ve 70’li yıllarda kuzeyden güneye, güneyden kuzeye ciddi göçler yaşadığını hatırlattı.

banner134
   CMIRS’in göç hakkında ve toplumların göçten gerek yerel gerekse küresel olarak nasıl etkilendikleri hakkında bilgi ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Kıbrıs içerisinde veya Kıbrıs’a ya da Kıbrıs’tan göç eden bireylerin hikayelerini toplamaya başladığını duyuran Yücel, “Göç hikayeni paylaş” çağrısı yaptı.

Göçmenlerin anlatacakları yol gösterecek

   Mine Yücel, etnik kökeninden ve nereden göç ettiğinden bağımsız olarak tüm göçmenlerin hikayelerini yazılı olarak örgüte ulaştırmalarını isteyerek “Göç hikayelerinde özellikle nereden nereye ne zaman göç edildiğinden, göç öncesi hayatlarının nasıl olduğundan, göç kararının verildiği andan, sebeplerinden, göç yolculuğundan ve göç sonrası yaşamlarından söz etmelerini istiyoruz” dedi.

   Bu çalışma çerçevesinde göç hikayelerini derleyip, analiz ederek kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade eden Yücel, göç hikayesini paylaşmak isteyen kişilerin kimliklerini belirtmek zorunda olmadığını, belirtilen kimliklerin de kamuoyuyla paylaşılmayacağını söyledi.

   Yücel, göç hikayelerinin “gochikayenipaylas@gmail.com” e-mail adresine gönderilebileceğini, yazılı hikayesini elden ulaştırmak isteyenlerin de “0090 392 223 84 58 ve 0548 863 17 10” numaralı telefonlardan CMIRS’e ulaşılabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75