banner6

Göğüs Servisi’ndeki hastalar nefes alamıyor

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi’nde uzun süredir klimalar çalışmıyor, tavanı su akıtıyor, tuvalet sifonları çalışmıyor

Göğüs Servisi’ndeki hastalar nefes alamıyor
banner8

Doğan SAMER

“KLİMALAR İÇİN 10 GÜNDE 2 FİRMA GETİRİLDİ”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Göğüs Hastalıkları Servisi’nde tedavi gören hastalar, hava sıcaklığının 40 dereceyi aşan bu günlerde klimaların çalışmamasının büyük sorun yaşattığını belirterek, nefes alamadıklarından yakındı. Hastalar ayrıca, servisteki tuvaletlerin çalışmadığını, tavandan su damladığını, servisin yeterli olmadığını da söyledi. Hastanenin Başhekimi Adil Özyılkan ise, son 10 gün içerisinde klimaların tamiri için 2 farklı firmayı getirdiklerini ancak sonuç alamadıklarını belirterek, “elimizden geleni yapıyoruz, merak etmeyin” dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Göğüs Hastalıkları Servisi’nde altyapı eksikliği nedeniyle hastalar zor şartlar altında tedavi görüyor.

Hastalıkları nedeniyle nefes alıp vermede güçlük çeken ve oksijen maskesine bağlı olan birçok hasta, klimasız ve havalandırmasız serviste eziyet çekiyor.

İki kişilik odaların bulunduğu servisin tek sorunu klimaların arızalı olması da değil. Yer yer çöken tavandan su damlıyor, tuvaletlerin sifonları çalışmıyor, mutfaklar başta olmak üzere servisin hijyen koşulları da tatmin etmiyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi’nde tedavi görmekte olan birçok hasta KIBRIS’a ulaşarak şikayette bulundu.

banner134

Hastalar, güzel imkanlarda tedavi görmediklerinden yakınarak, altyapı eksikliğinin bir an önce giderilmesini istedi.

Hastalar, birçok sorunun yanı sıra en büyük problemin klimaların çalışmaması olduğunu vurgulayarak, evlerinden vantilatör gibi materyaller getirerek serinlemeye çalıştıklarını söyledi. Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı bu günlerde klimasız bırakılmanın kabul edilebilir olmadığını belirten hastalar, özellikle de nefes almakta sorun yaşayan kişiler olarak çok zor durumda kaldıklarının altını çizdi.

“Nefes almamız daha da zorlaşıyor”

Gazetemize ulaşan hastalar, bu serviste yatan birçok hastanın nefes darlığı yaşadığını, bu sebeple oksijen maskesi taktığını ve klimaların çalışmamasının nefes alıp vermede daha da zorluk yaşattırdığını ifade etti.

Öte yandan, özellikle Covid-19 salgınıyla mücadele edilen bu günlerde hijyenin daha da önem kazandığının altını çizen hastalar, ne yazık ki servisin odalarının tavanlarında yer yer çökmeler olduğunu, tavandan su damladığını, mutfaklar dahil serviste yeterli hijyenin olmadığını savunarak, tuvalet sifonlarının da çalışmadığından yakındı.

Tavandan su damlama sorununa altına kova koyarak çözüm bulan hastalar, aynı zamanda çalışmayan tuvaletlere de kovayla su dökerek sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Özyılkan: Elimizden geleni yapıyoruz

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Adil Özyılkan, Göğüs Hastalıkları Servisi’nde hastaların yaşadığı mağduriyet ve sorunlara yönelik KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.

Özyılkan, serviste bulunan ve çalışmayan klima sorunuyla ilgili son 10 günlük tarihte iki farklı firmanın sorunu çözmek için getirildiğini ancak bir sonuç alınmadığını ifade etti.

Yakın bir zamanda tüm klimaların değişebileceğini belirten Özyılkan, “Elimizden geleni yapıyoruz merak etmeyin” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çalışması olduğunu vurgulayan Adil Özyılkan “Canı gönülden çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88