banner6

Gökçebel: Linç kampanyası başlattılar

banner37

DP’den 3, UBP’den 2 ve bir de bağımsız milletvekili, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Önergesi hazırlayarak, KTOEÖS ve KTÖS yönetim kurulu üyelerinin sendikal izinlerinin sınırlandırılmasını istedi

Gökçebel: Linç kampanyası başlattılar
banner8

Emine UYSAL

Demokrat Parti’den Serdar Denktaş, Özdemir Berova ve Mustafa Arabacıoğlu; Ulusal Birlik Partisi’nden Zorlu Töre ve Dursun Oğuz ile Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un hazırladığı Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Önergesi, Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine getirildi.

banner134

Yasa önerisinde, öğretmenlerin bağlı oldukları ve en çok üyeye sahip iki sendika olan KTOEÖS VE KTÖS işaret edilerek, sendika yönetim kurulu üyelerine sendikal amaçlarda kullanılmak koşuluyla verilen, izinlere sınırlama getirildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, “Esas çabaları, sendikal yapının zayıflatılmasını sağlamak için yasal ve anayasal olan ve birçok ülkede kullanılan profesyonellik adımını ortadan kaldırmaktır. En gerici ülkelerde bile bu hak vardır” dedi.

KIBRIS’a konuşan Gökçebel, şöyle devam etti:

“Kamuda yetkili 4 sendikanın hakkı vardı. Nedense iki sendikanın izinleriyle ilgili dokunma gereği duyuldu. Bu filmi görmüştük. Dünya’da, Güney’de, Türkiye’de bu örgütlenmeye, sendikalaşmaya destektir. Anayasal bir haktır. Sendikaları itibarsızlaştırmak, hakları budamak için özellikle UBP ve DP hükümetinin bu konuda sicilleri bozuktur. Böyle bir adım atıldı. Bilinçli bir adımdır. Linç kampanyası başlattılar. Hükümet eliyle el altından gizlice örgütlenen, destek verilen, linç ve itibarsızlaştırma değersizleştirme politikaları, hepsinin bir amacı ve gayesi var. Amaçları, yaklaşan Kıbrıs sorunu ile ilgili momenti olası referandum sürecini savunacak örgütleri zayıflatmak, ortadan kaldırmaktır. Bilinçli ve kasıtlı bir saldırı vardır. Bu oyuna gelmeyeceğiz ama bilinmesi lazım ki, çaresiz de değiliz. Demokrasinin, insan haklarının, özgürlüğün, linç edilmesine, ortadan kaldırılmasına, yıllardır yaptığımız duruş ve mücadeleyle devam edeceğiz. Hodri meydan diyorum. Günlerdir, hükümetin işte yaşanan saat tartışması, linç politikaları, elçilikle birlikte çalışmalarının sonucunu beklerken, belli ki niyetleri, yaklaşan referandumda ret oyu çıkarmak, tamamen hakların çiğnendiği sendikaların yok edildiği, var olan örgütleri dağıtmaya çalışıyorlar. Hükümetin doğurduğu yumurta budur. Niyetleri daha net su yüzüne çıkmıştır. Bayrak, vatan gibi değerlerin ardında gizledikleri ortaya çıkmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 10:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104