banner6

Gökyüzünde muhteşem şov!

banner37

Jet Model Uçak ve Havacılık Festivali’nin ilki, Geçitkale Havaalanı’nda düzenlendi. Geçitkale Havaalanı’nda gerçekleşen festivalde, Almanya ve Lüksemburglu pilotlar, radyo kontrollü model uçak ve jetleriyle izleyenlere muhteşem gösteriler sundu, izleyenlerin nefesini kesti. Pilotlar, günümüzün yanı sıra Kore, Vietnam ve 2. Dünya savaşlarında kullanılan uçakların radyo kontrollü modelleriyle de gösteri yaptı.

Gökyüzünde muhteşem şov!
banner8

Sedef BOŞNAK

Geçitkale Havaalanı, ülkemizde ilki düzenlenen Jet Model Uçak ve Havacılık Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Almanya ve Lüksemburglu 12 pilot, radyo kontrollü model uçak ve jetleriyle izleyenlere muhteşem gösteriler sundu, akrobatik hareketlerle izleyenlerin nefesini kesti.

Saatte 300 kilometre hıza ulaşabilen radyo kontrollü model uçak ve jetleriyle gösteri yapan pilotlar, gökyüzünde cesurca maharetlerini sergiledi.

banner134

Festivale, Orhan Akmermer, Lothar Martin Heinrich, Roger Peter Böhli, Peter Josef Albert Mack, Chiristian Brunnlechner, Hans Jürgen Kümmel, Michael Hagenmayer, Roland Kurt Sabatschus, Michael Erich Sabatschus, Frank Schroeder, Ryan Schroeder ve Frank Hoffman isimli pilotlar katıldı.

Pilotlar, günümüzün yanı sıra, Kore, Vietnam ve 2. Dünya savaşlarında kullanılan radyo kontrollü uçak modelleriyle, gökyüzünde muhteşem bir şov sergilediler. İzleyenleri adeta büyülediler.

Festivalde, hot spot, dasault jet, co-pilot, futura, F4 phantom, T38, dornier do 335 pfeil, spitfire, F15, F9 F phanter ve eurosport gibi uçak ve jet modellerle gökyüzü şenlendi.

Öte yandan festivalde, microlight ve gyrocopter gösterileri de sunuldu.

İlgi büyük

Kıbrıs RC Modelciler Derneği tarafından organize edilen, 1. TRNC Jet Fest 2017’ye, halk yoğun ilgi gösterdi.

Başbakanlık, Turizm Bakanlığı, Spor Dairesi ve Hava Sporları’nın büyük katkı sağladığı festivale, çok sayıda vatandaşın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş da katıldı.

Festivalde ayrıca, yiyecek ve içecek stantları da kuruldu.

“Amaç modelciliği yaymak”

Kıbrıs RC Modelciler Derneği Başkanı Hakan Soruş, amaçlarının modelciliği sevdirip, yaymak olduğunu belirterek, festivalin buna vesile olacağını söyledi.

Festivalin uluslararası bir gösteri şölenine dönüştüğünü belirten Hakan Soruş, “Yabancı pilotlar bize uçuş becerilerini gösterdi. Gösteriler yapılırken, izleyiciler heyecandan yerinde duramadı. Adrenalin ve eğlence bir arada yaşandı” dedi.

Festivalin ilkine, halkın yoğun ilgisinden ötürü duyduğu mutluluğu dile getiren Soruş, ayrıca, tüm sponsorlara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Geleneksel hale getireceğiz”

Organizatörlerden Prof. Dr. Barlas Aytaçoğlu, festivale 9’u Almanya, 3’ü Lüksemburg’dan olan 12 pilotun katıldığını belirterek, festivalin ülke adının duyulmasına da katkı sağlayacağını ifade etti.

Barlas Aytaçoğlu, bu yıl ilki düzenlenen festivalin geleneksel hale getirilmesi için ellerinden gelen çabayı sergileyeceklerini söyledi ve “7-8 aylık yoğun bir çalışma temposundan sonra buradayız. Başbakanlık, Turizm Bakanlığı ve çok sayıda sponsorun katkılarıyla festivalin ilkinin düzenledik. Yabancı pilotlar, 10 bin -50 bin Euro arasında değişen fiyatlardaki uçakları ülkeye transfer ettiler. Festival, ülke adını, Almanya ve tüm Avrupa’da duyuracak”  dedi.

Pilotların, sosyal medya aracılığıyla festivalle ilgili paylaşım yaptığını da kaydeden Aytaçoğlu, festivalle ülke adının Turkish Republic of North Cyprus olarak anılacağını ifade etti.

Aytaçoğlu, ayrıca, festivalin, Jet Power Dergisi’nde de yer alacağını anlattı.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104