banner6

Gölet dolu üretici susuz!

banner37

Göletler sulu tarımın cankurtaranı iken, Gönendere’deki gölet dolu olmasına rağmen kullanılamıyor. Gönendere Göleti’ndeki su, arıtmadaki ve yeraltı borularındaki sorunlar yüzünden tarımsal üretime gitmiyor, köydeki ağaçlar da kuruyup gidiyor

Gölet dolu üretici susuz!
banner99

GÖLET DOLU, SU KULLANILAMIYOR… Gönendere Muhtarı Mustafa Bostancıoğulları, Gönendere Göleti’nde 700 750 bin metre küp su olduğunu, ancak arıtmanın çürümesi ve boruların tıkanması yüzünden bu sudan sadece hayvancıların yararlanabildiğini kaydetti. Gönendere Su Komitesi’nin soruna çözüm aradığına dikkat çeken Bostancıoğulları, yalnız başlarına soruna çözüm olamayacaklarını ve devletten çözüm için destek beklediklerini söyledi

SORUN ÇÖZÜLÜRSE SU 3 SENE YETER… Göletteki su 5 yıl önce tarımda halen kullanılabilirken, köydeki bazı üreticilerin ticari amaçlı kayısı ve nar ektiğine dikkat çeken Bostancıoğulları, İsrail’den hurma fidanı getirip ekenlerin de olduğunu anlattı. Muhtar, ancak boruların tıkanması ve 34 yıl gölette su olmaması nedeniyle ekilen ağaçların birçoğunun kuruduğunu ve verim alınamadığını belirtti. Mustafa Bostancıoğulları, sorun çözülürse göletteki suyun damlama yöntemi ile sulamaya en az 3 sene yetebileceğine dikkat çekerek, göletin dibinde ciddi mil biriktiğini ve koku yaptığını söyledi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizdeki göletlerde biriken sular birçok bölgede hayvancılık ve tarım için kullanılıyor. Tarıma destek olarak görülen gölet suları, birçok bölgede üretimi artırırken, teşvik edici de olabiliyor. Ancak Gönendere’de bunun tam tersi yaşanıyor ve gölet dolu olmasına rağmen bazı sorunlardan dolayı buradaki su üretimde kullanılamıyor.

   Gönendere Göleti’ndeki suyu arıtan sistem, yıllardır bakımsızlıktan dolayı çürüyerek işlevini kaybetti; ayrıca köy içine ve ekilen arazilere çekilen yeraltı boruları da tıkanıp yer yer çürüdü.

   Bazı üreticilerin köye ektiği 100’lerce zeytin ağacı, kayısı ve nar ağacı da susuzluğun kurbanı oldu.

   Geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık ve arıtma ile borulardaki sorun yüzünden göletten su alamayan üreticilerin yatırımları ise boşa gitmiş.

   Bu sorunlara çare üretmek için 3-4 yıl aradan sonra yeniden canlandırılan Gönendere Su Komitesi’nin çabaları da işe yaramıyor.

   Komite üyeleri, su komitesinin tek başına bu sorunu çözmeye gücünün yetmediğini anlatarak, Su İşleri Dairesi ve Tarım Dairesi’nden çözüm bekliyor.

   Gönendere Muhtarı Mustafa Bostancıoğulları, gölette 700- 750 bin metreküp su olduğunu, arıtmanın çürümesi ve boruların tıkanması sebebiyle bu sudan sadece hayvancıların yararlanabildiğini kaydetti.

“Borular son 5 yıldır tıkalı”

banner134

   Gönendere Muhtarı Mustafa Bostancıoğulları, uzun zaman önce köyde tarımla uğraşan birkaç kişinin göletten köye ulaşan açık su kanallarını kullanarak ağaçlarını suladığını, az da olsa kendi de dahil birkaç kişinin bostan ektiğini söyleyerek, açık su kanalı ile sulama yapmanın zor olduğunu anlattı.

   Yıllar önce TC Yardım Heyeti’nin sağladığı katkı ile göletin yanına yapılan arıtma ve yeraltından geçen boru sistemi ile sulamanın daha kolay olduğunu vurgulayan Bostancıoğulları, son 5 yıldır boruların tıkandığını ve çürüdüğünü, bu yüzden ağaçların sulanamadığını belirtti.

“Arıtma, iş görmez hale geldi”

Bostancıoğulları, yeraltı borularının tüm evlerin bahçelerine kadar gittiğini, vatandaşların da damlama sistemi ile gölet suyunu kullanabildiğinin altını çizerek, boruların tıkanması ve çürümesinin ardından göletin kuruduğunu, 3-4 yıl gölette su olmadığından, arıtmanın da bakımının yapılmadığını, bu nedenle arıtmanın iş görmez hale geldiğini anlattı.

   Borulardaki tıkanıklığın giderilmesi veya çürüyenlerin değiştirilmesinin maddi açıdan çok fazla yükümlülüğü olmadığına dikkat çeken Bostancıoğulları, Gönendere Su Komitesi’nin, boruların bir şekilde bakımını yaptırabileceğini ama arıtma olmadan tıkanıklığın yeniden olacağını söyledi.

   Arıtmanın yenilenmesi için devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatan Bostancıoğulları, Su İşleri Dairesi’ne ve Tarım Dairesi’ne, arıtmanın yenilenmesi için yardım çağrısında bulundu.

“Su kullanılamadığı için verim alınamıyor”

   Bostancıoğulları, köyde birçok kişinin zeytin ağacı olduğunu,  herkesin bahçesinde ektiği zeytinlerin göletle sulandığını söyleyerek, birçok kişinin ektiği  5-10 zeytin ağacının ticari olmadığını sadece kendi ihtiyacını karşılamak amaçlı olduğunu ifade etti.

   “Bugün göletten su kullanımı olmadığı için zeytin ve zeytinyağını para ile alıyoruz” diyen Bostancıoğulları, bazı köylülerin de ticaret amacı ile 100’lerce zeytin ektiğini ama su olmadığı için ağaçların büyümediğini ve ürün alamadıklarını söyledi.

“Yatırımlar boşa gitti”

   5 yıl önceye kadar göletteki suyun tarım için kullanılabilirken köyde bazı üreticilerin ticari amaçlı kayısı, nar ektiğine dikkat çeken Bostancıoğulları, İsrail’den hurma fidanı getirip ekenler de olduğunu kaydetti.

Bostancıoğulları, boruların tıkanması ve 3-4 yıl gölette su olmaması nedeni ile bu ekilen ağaçların birçoğunun kuruduğunu ve verim alınamadığını belirtti.

   Bostancıoğulları, öte yandan köyde tarım alanında yatırım yapacak olan üreticilerin kurak geçecek yıllar için de endişeli olduğuna dikkat çekerek, daha önce de yaşanan kuraklıkta gölette su kalmadığından yatırımın boşa gittiğini vurguladı.

“Komitenin gündeminde borular ve arıtma var”

   Yenilenen Gönendere Su Komitesi’nden de bahseden Bostancıoğulları, kendisinin de komitede olduğunu, yıllarca kuraklık nedeni ile komitenin dağıldığını ve artık kimsenin elini taşın altına koymak istemediğini anlattı.

Bostancıoğulları, komitede şu an konuşulan konunun, arıtmanın ve boru hattının nasıl yenilenebileceği olduğuna vurgu yaparak,  konuya çözüm aradıklarını anlattı.

“Gölette bulunan su en az 3 sene yeter”

   Bostancıoğulları, gölette şu anda bulunan suyun damlama yöntemi kullanılırsa en az 3 sene yetebileceğine dikkat çekerek, göletin dibinde ciddi mil olduğunu ve milin de koku yaptığını söyledi.

   Suyun azaldığı zaman milin temizlenmesi gerektiğini belirten Bostancıoğlu,  şu an gölettin 3-4 metresinin mil olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88