banner6

Gönendere Göleti, çevre kirliliği ve insan tehdidi altında

banner37

Gönendere Göleti,  çevre kirliliği ve  insan tehdidi altında
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Herdaim Dostlar isimli çevre grubu, önceki gün Kıbrıs’ın önemli sulak alanlarından olan Gönendere Göleti’ne gezi gerçekleştirdi. Gönendere Göleti’nin ardından önce Çınarlılı Kültürevi ziyaret edildi, daha sonra İkizler Meyhanesi’nde kahvaltı düzenlendi.

   Etkinlik kapsamında Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Dr. Asuman Korukoğlu’nun Gönendere Göleti ile ilgili hazırladığı rapor, Herdaim Dostlar Lideri Yusuf Yüksel Şentuğ tarafından okundu.

   Herdaim Dostlar tarafından çok beğenilen Kültürevi’nin daha çok kişinin ziyaret etmesi için farklı girişimlerin yapılması önerilirken, etkinlik, “Ya doğa korunacak ya yaşam sonlanacak” yazılı bir pankartla” sona erdi.

   Etkinlikle ilgili KIBRIS’a konuşan Herdaim Dostlar Lideri Yusuf Yüksel Şentuğ, Kıbrıs’ın en önemli göletlerinden birisi olan Gönendere Göleti’ne, Bülent Çınarlılı’ya ait Çınarlılı Kültürevi’ne gezi gerçekleştirildiğini belirterek, hem güzel vakit geçirildiğini hem de ilgili yerlerin tanıtılmasına katkı konduğunu kaydetti.

   Etkinlikte Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Dr. Asuman Korukoğlu’nun Gönendere Göleti üzerine yaptığı çalışmanın raporunda ise Gönendere Göleti’nin bir sulak alan ekosisteminin ne kadar zengin olabileceğini gösteren korunası güzel örneklerden birisi olduğu dile getirilirken, makro çevre kirliliği ve insan baskısının tehdidi altında olduğu ifade edildi.

   Korukoğlu’nun raporunda, Gönendere Göleti çevresinde 159 tür bitki, 111 tür kuş, 15 tür kelebek, 8 tür sürüngen, 4 tür memeli görülebildiğine işaret edilirken, endemik kuş türlerinden ikisinin, Kıbrıs endemiği bitkilerden 4 tanesinin, yenebilen yabani bitkilerden 14 türün ve aromatik bitkilerden 2 türünün görüldüğü vurgulandı.

“Ya doğa korunacak ya yaşam sonlanacak”

   Herdaim Dostlar Lideri Yusuf Yüksel Şentuğ, 16 Temmuz sabahı Herdaim Dostlar olarak adanın önemli göletlerinden Gönendere Göleti’ni ziyaret ettiklerini belirterek, “Doğa, bütün ustalığı ile bölgeyi öyle güzel yapmış ki görmelisiniz. Bir yandan gölde yüzen, diğer yanda gökte uçan kuşlar, bölgede yetişen türlü türlü otlar sadece adamıza ait bitkiler ağaçlar. ‘Su varsa hayat var’ sözü kendini bir kez daha kanıtlıyor. Elbette, çok daha iyi durumda olabilir. Doğayla uyum içerisinde insanların yapabileceği çeşitli aktiviteler orada yaşayan canlıları rahatsız etmeyen aktiviteler olmalı. Sabahın serininde doğayla baş başa, çok güzel dakikalar geçirdik. Zaman su gibi aktı” şeklinde konuştu.

   Gönendere Göleti’nin ardından Bülent Çınarlılı’ nın uzun yıllardır biriktirdiği ve bir kültür müzesi haline getirdiği Çınarlılı Kültürevi’ne gidildiğini dile getiren Şentuğ, söz konusu Kültürevi’nde Bülent Çınarlılı’nın Kıbrıs insanının kullandığı araç gereçlerden oluşturduğu ağaçlardan, bitkilerden oluşturduğu bir bahçenin yer aldığını ifade etti.

   Şentuğ, Kültürevi’nin ardından İkizler Meyhanesi’ne kahvaltıya gidildiğine işaret ederek, etkinlik kapsamında hem güzel vakit geçirdiklerini hem de Gölet ile Kültürevi’nin tanıtılmasına katkı koyduklarını vurguladı.

“Sulak alan ekosisteminin ne kadar zengin

olabileceğini gösteren güzel bir örnek

   Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Dr. Asuman Korukoğlu’nun Gönendere Göleti’yle ilgili raporunda söz konusu göledin Karadağ Dere ve Sağır Dere’nin buluştuğu yerde taş ve toprak dolgu yöntemiyle setlenerek sulama amaçlı yapılan bir gölet olduğu belirtilirken, ekolojik olarak orman, maki, dere içi habitatlarından oluştuğu kaydedildi.

   Jeolojik yapısının çökel kayaçlardan oluşmakta olduğunun dile getirildiği raporda, bunların marn, kumtaşı, kiltaşı, şeyl gibi birimlerden oluşan kayaçlar içerdiği ifade edildi.

   Raporda, Gönendere Göleti çevresinde 159 tür bitki, 111 tür kuş, 15 tür kelebek, 8 tür sürüngen, 4 tür memeli görülebildiğine işaret edilirken, endemik kuş türlerinden ikisinin, Kıbrıs endemiği bitkilerden 4 tanesinin, yenebilen yabani bitkilerden 14 türün ve aromatik bitkilerden 2 türünün görüldüğü vurgulandı.

   Çevre halkının kültürel kullanımında yeri olan 6 tür bitkinin bu alanda bulunduğuna dikkat çekilen raporda, su içinde ve dışında yaşayan çok sayıda omurgasız fauna türü ve mantarlara da ev sahipliği yaptığı anlatıldı.

   Raporda Gönendere Göleti’nin bir sulak alan ekosisteminin ne kadar zengin olabileceğini gösteren korunası güzel örneklerden biri olduğu üzerinde durularak, ancak makro çevre kirliliği ve insan baskısının tehdidi altında olduğunun altını çizildi.

   Halkın rekreasyon alanı gereksinimi karşısında; uzman görüşü alınarak doğru yönetilmeye gereksinimi olan bir gölet olduğunun kaydedildiği raporda, biyolojik çeşitlilik, su tutma kapasitesi, manzara bütünlüğü, kuş gözlemciliği, bilim, eğitim ve turistik öneminin yüksek olduğu belirtildi.

   Raporda, göledin KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Rehber Eğitimi kursları, Makamer Örgütü projeleri ve Namık Kemal Lisesi öğrencilerinin çok sayıda çevre eğitimi çalışmasında kullanıldığı dile getirilirken, yerli halkın ve Birleşik Krallık’ta yaşayan Kıbrıslıların ziyaret yeri olduğu ifade edildi

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 14:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104