banner6

Gönüllü ifadelerin içeriği araştırılacak

banner37

Gönüllü ifadelerin içeriği araştırılacak
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’daki üst aramalarında toplam 25 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle suçüstü yakalanan  zanlılar M.D.I. ve I.M.H.’nin aleyhine yürütülen soruşturma devam ediyor.

   Meseleyle ilgili bir kişiyi daha arayan polis, gönüllü ifade  veren  M.D.I. ve I.M.H., aleyhine tahkikat maksatlı 8’er gün tutukluluk emri temin etti.

   Polis, temin ettiği sürede zanlıların verdiği gönüllü ifadelerin içeriğinin doğruluğunu araştıracak.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde nöbetçi Yargıç Nil Elodie Çeliker huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk durulmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, NKÖM görevli polis memuru Cüneyt Arkın’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Cüneyt Arkın, Gazimağusa’daki Kardeşlik Sokak’ta, 28 Nisan 2022’de saat 23.45’te şüpheli hareketler sergileyen M.D.I.’yi alıkoyduğunu ve adı edilenin giydiği şortun sağ cebinde ayrı ayrı iki naylon poşet içerisinde 10 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inandığı maddeyi bulup emare zapt ettiğini söyledi.

    Cüneyt Arkın, yaptığı ileri soruşturmada M.D.I.’ye konu maddeyi veren I.M.H.’yi DAÜ Çemberi yakınında bel çantası içerisindeki, mavi ve siyah naylon poşette 15 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyle tespit edip suç üstü tutukladığını söyledi.

   I.M.H.’nin konu maddeleri ismini ve soy ismini bilmediği Nijerya uyruklu bir şahıstan alıp,  bir kısmını M.D.İ.’ya verdiğini itiraf eden  tanık polis, zanlıların evlerinde yaptığı aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlamadığını dile getirdi.

   Tanık polis,  zapt ettiği emarelerin incelenmesi için gönderilen Devlet Kimya Laboratuvarı ve PGM Parmak İzleri Şubesi’nden sonuç beklediğini ifade etti ve gelecek sonucun tahkikatına yön vereceğini açıkladı.

   Zanlılardan temin ettiği gönüllü ifadelerin henüz teyit ve tekzibini tamamlayamadığını dike getiren tanım polis, mahkemeden serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine ek tutukluluk emri talep etti.

   Huzurundaki şahadeti, talebi ve zanlı avukatının beyanlarını titizlikle değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, ilk nazarda zanlıların, işlenen suçla bağlantısı olabileceğine bulgu yaptı.

   Nil Elodie Çeliker, bir önceki celse mahkemeden temin ettiği süreyi verimli kullanan polisin haklı sebeplere dayandırdığı talebini uygun buldu.

   Çeliker,  zanlıların tutukluluk süresini 8’er gün uzattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110