‘Gönüllü’ sağlıkçı çağrısı

banner37

KKTC’de dün 32 yeni Covid-19 vakası tespit edildi. Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, yerel vakalar ve temaslıların sayısının arttığını belirterek gönüllü tüm hekim, hemşire ve sağlıkçıları bugün bakanlığa beklediğini duyurdu

‘Gönüllü’ sağlıkçı çağrısı
banner90
banner99

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 2254 olduğunu, 32 pozitif vakaya rastlandığını, 5 kişinin taburcu edildiğini açıkladı.


Yerel vakalar ile temaslı sayısının arttığına dikkat çeken Pilli, Pandemi Merkezi’nde çalışacak gönüllü sağlıkçıların “gelin görüşelim” çağrısında bulundu.


Bakan Pilli, pozitif vakalardan 2 kişinin hava yolu, 1 kişinin deniz yolu ile ülkemize geldiğini, 15 kişinin daha önce tespit edilen vakaların temaslıları olduklarını, bu süre içerisinde gözetim altında tutulduklarını, 14 kişinin yerel vaka olduğunu ve temaslı takibinin yapıldığını söyledi. 


Pilli, tedavisi devam eden vaka sayısının 243, Pandemi Merkezi’ndeki hasta sayısının 108, Pandemi otellerinde takip edilen vaka sayısının ise 135 olduğunu belirtti.

“Gönüllü doktorlara ihtiyacımız var”


Sağlık Bakanı Ali Pilli, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi pandemi merkezini ziyaret etti. Bir haftadır devam eden ve pandemide görevli 11 doktoru istifa noktasına getiren organizasyon sorunlarını yerinde inceleyen Pilli, zor bir mücadele dönemine girildiğini belirterek, “Gönüllü doktorlara ihtiyacımız var. Görev almak isteyen tüm dostları bugün bakanlığa bekliyorum” dedi.


Pilli, görevli doktorlarla görüşme öncesinde şu açıklamayı yaptı:


banner134
"Öncelikle sağlık çalışanlarının durumuna bakmak, eksiklerini gidermek ve sorunlarını dinleyip, çözüm bulmak, ayrıca hastaları dinlemek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdim. Tüm doktor ve hemşire arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Hem kendini korumak, hem hastayı tedavi etmek çok zordur. Buradan gönüllü̈ tüm hekim, hemşire ve sağlıkçılara da çağrı yapıyorum, onları Sağlık Bakanlığı’na bekliyorum. Pandemi merkezinde çalışmak isteyen tüm sağlık emekçilerini bakanlığımıza bekliyoruz. Yerel vakalar ve temaslılar artmış̧ durumdadır. Şu andan itibaren daha da sıkı önlemler alıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıp, salgını durduracağız. Herkes kendine düşen görevi yapmalıdır. Pazartesi günü̈ meclis toplanacak ve yeni yasa geçecektir. Bundan sonra kurallara uymayanlar da cezalandırılacaktır. Her şey kazanılır ama sağlık geri gelmez. Herkesin kendi önlemlerini almasını ve kurallara uymasını istiyoruz.”

Bir hemşire daha pozitif


Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, bir hemşireye daha Covid-19 tanısı konulduğunu sayının 4’e yükseldiğini söyledi.


Özgöçmen, “Mevsimlik işçi adı altında istihdam edilerek Covid 19 salgınında başta sınır kapılarında görevlendirilen ve yeteri kadar deneyime sahip olmayıp iyi bir eğitim verilmeden cepheye sürülen bir meslektaşımızın daha hastalığı bulaştığını öğrenmiş bulunmaktayız.


Bu meslektaşlarımıza yeterli eğitimi vermeyen, yeterli denetimi sağlamayan, neredeyse izinsiz bir şekilde günde 12 saate varan sürelerde çalıştırarak emek ve alın terlerini sömürerek önemsemeyen Sağlık Bakanlığı suçludur.! Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve sağlık bakanlığını daha vahim sonuçlar yaşanmadan bu yasa dışı uygulamaya son vermeye davet ederiz”.

Yeşilırmak: Bölgemizde yerel Covid 19 vakası tespit edildi


Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bölgede Koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Yeşilırmak, "bulaşın kaynağı olan ortamda bulunan vatandaşlarımıza PCR testi yapılacaktır" dedi Yeşilırmak'ın açıklaması şöyle:

"Değerli bölge halkım,


Son dönemde yerel bulaşın kontrolsüzce artması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıları geçmişte olduğu gibi yine hep birlikte aşacağız. Bölgemizde de yerel Covid-19 vakası tespit edilmiştir ve gerekli önlemler alınmaktadır. Vatandaşımıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 


Sağlık Bakanımız ile yaptığımız görüşmede bulaşın kaynağı olan ortamda bulunan vatandaşlarımıza PCR testi yapılacaktır. Önce kendiniz, sonra sevdikleriniz için kalabalık ortamlardan uzak durun. Hijyen, maske ve mesafe kurallarına ayrıca uymanızı rica ederim”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75