Gönyeli Barajı’nda balık avlamayın, buradan çıkan balıkları yemeyin

banner37

Gönyeli Barajı’nda onlarca ölü Sazan balığı, su yüzüne çıktı. Bölgede inceleme yapan uzmanlar, bulguların baraja lağım suyu akıtıldığını veya vidanjörle boşaltıldığını gösterdiğini vurguladı. Uzmanlar, halkı uyardı:

Gönyeli Barajı’nda balık avlamayın,  buradan çıkan balıkları yemeyin
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

   Gönyeli Barajı’nda yine onlarca Sazan balığı öldü ve su yüzeyine çıktı.

   Taşkent Doğa Parkı uzmanları, balık ölümlerinin nedenini araştırmak için barajda incelemede bulundu.

   Uzmanlar, ilk tespitlere göre bölgede yoğun lağım kokusu olduğunu belirterek test sonucunda baraj suyunda amonyak oranının olması gerekenden yüksek çıktığını ve bu durumun da organik kirlilik anlamına geldiğini söyledi.

   Göletin dibinin simsiyah olduğunu ve sürekli kabarcıkların çıktığını kaydeden uzmanlar, yüzeyde yer yer beyaz tabaka olduğunu, bu belirtilerin ayrı ayrı normal kabul edilebileceğini ama hepsi beraber gölete bölgeden kirli su girişi olduğunu ve/veya vidanjör boşaltıldığına işaret etiğini vurguladı.

   Taşken Doğa Parkı yetkilileri, bölgeden ve sudan ileri tetkikler için örnekler alındığını söyledi.

   Uzmanlar, vatandaşlara önemli bir çağrıda bulunarak, “Lütfen Gönyeli Barajı’nda balık avlamayın, buradan çıkan balıkları yemeyin” dedi.

   Uzmanlar, ülkemizdeki tüm göletlerin Doğa Parkı'nın da katkı koyduğu ve Aralık 2019'da yürürlüğe giren Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü ile mutlak koruma altında olduğunu vurguladı.

   Yetkililer, bu noktada yasa uygulayıcılar olan Çevre Koruma Dairesi, Su İşleri Dairesi, Hayvancılık Dairesi ve Gönyeli Belediyesi’nin devreye girmesi ve kirliliğin kaynağını tespit ederek gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti.

“Gölete kirli su girişi

veya kirli su boşaltımı var”

   Gönyeli Barajı’ndaki balık ölümleri ihbarını değerlendiren Taşkent Doğa Parkı uzmanları, dün sabah barajda inceleme yaptı.

   Taşkent Doğa Parkı Su Ürünleri Mühendisi Derviş Çavuşoğlu liderliğinde yapılan incelemede şu bulgulara ulaşıldı:

   “1. Aynı suda sinek balıklarının yaşadığı, sazanların ise öldüğü belirlendi. Bu da kimyasal kirlilik (ilaç, zehir, pestisit vs) ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteriyor.

   2. Barajda su azalması olmuş fakat yaşanan bu durum oksijen azlığı gibi görünmüyor. Açıklarda bile ölü balıkların olması sorunun neredeyse kesin bir şekilde oksijen azlığından kaynaklanmadığına işaret ediyor.

   3. İki farklı noktadan yapılan testlerde amonyak oranı olması gerekenden yüksek çıktı (1.5mg/litre), bu da organik kirlilik anlamına geliyor.

   4. Bölgede çok ciddi bir lağım kokusu mevcut. Göletin dibi simsiyah ve sürekli kabarcıklar çıkıyor. Ayrıca yüzeyde yer yer beyaz bir tabaka var. Bu belirtiler ayrı ayrı normal kabul edilebilecek olsa da bunların hepsi beraber gölete bölgeden kirli su girişi olduğunu ve/veya vidanjör boşaltıldığına işaret ediyor”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Evrensel Safaoğlu
Evrensel Safaoğlu - 7 ay Önce

2haftadır Lşa Girne yolunda gidip geliyorum bu kokuyu duyuyorum .Lağım döküyorlarsa göletin anlamı kalmadı İNSAFSIZLAR bütün balıkları zehirlediler

Ömer Dağdan
Ömer Dağdan - 7 ay Önce

Onlarca balıga yazik oldu.Bir an once temizlenmeli ve aritilmalidir.

SIRADAKİ HABER

banner75