Gönyeli üst geçidi ya açılsın ya yıkılsın!

banner37

Gönyeli esnafı ve halkı, Lefkoşa-Güzelyurt yolunu düzenleyecek projeyle ilgili mahkemenin bir an önce kararını vermesini isteyerek durumun sürüncemede kalmasından ve trafiğin şehir içine verilmesinden dert yandı:

Gönyeli üst geçidi ya açılsın ya yıkılsın!

Ali ÇATAL

Yüksek İdare Mahkemesi, Gönyeli Belediyesi’nin Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerine yapılan alt geçit projesiyle ilgili ara emrinin kaldırılmasına yönelik istinaf başvurusunu reddetti. Alt geçidin olduğu yerde evi bulunan 6 kişi arasındaki dava sonuçlanana kadar Gönyeli Belediyesi alt geçit için çalışmalara başlayamayacak.

Projenin devam edip etmeyeceğini mahkemenin alacağı karar gösterecek. Ancak bu sürecin uzaması bölge insanını canından bezdirdi.

Ülkemiz kara ulaşımının ana arterlerinden Lefkoşa-Güzelyurt yolunun başlangıcını teşkil eden kritik noktadaki trafiğin kent içerisine verilmesi, beraberinde pek çok sorunu da getirdi. Vatandaşlar, “Perişan olduk. Bölgedeki her şey keşmekeşe döndü. Şu inşaat ya açılsın ya da yıkılsın” dedi.

Gönyeli esnafı ve halkı, mevsimlere bağlı sıkıntılardan ağır vasıtalar nedeniyle çöken yollara, TIR tekerleklerinin savurduğu taşların kırdığı camlardan yoğun trafik nedeniyle sokağa çıkamayan çocuklara, müşteri potansiyeli günden güne düşen işletmelerden uzayan eve gidiş sürelerine, yarım kalmış inşaatın olumsuz etkilerini KIBRIS’a anlattı, dert yandı.

Gönyeli esnafı ve halkı ne dedi?

Ömer Kofalı:

Projenin yarım bırakılmasından en çok zararı, bizler gibi dükkan sahipleri gördü. Dükkanını kiralayanların çekip gitme lüksü var ama bizlerin öyle bir şansı da yok. Bölgedeki trafik arttığından, park yeri sıkıntısı da baş gösterdi. Artık aracımızı, iş yerimizin önüne bile çekemiyoruz. Proje, ivedilikle neticelendirilmeli.”

Gülden Kofalı:

Çıkar uğruna, başta mal sahipleri olmak üzere bütün halk mağdur edildi. Evimize giriş çıkışlarda dahi sorun yaşıyoruz. Kanalizasyon sistemimiz bile yoldan geçen ağır vasıtalar nedeniyle çöktü.”

Halil Özgür Uzuner:

Buradan her gün çok sayıda ambulans geçiyor. Ne olacaksa olsun artık. İş yerlerinin değeri düştü çünkü kimse bu trafiğe girmek istemiyor. Vatandaşa, gidip işini başka yerde halletmek, şu kaosa girmekten kolay geliyor. Herkes kendi aklıyla hareket ettiği için böyle oldu. Koordinasyonsuzluk, her işimizde olduğu gibi burada da had safhada. Bu yol, ülkenin doğusuyla batısı arasındaki ana arterdir. Belediyenin yapmak istediği, Lefkoşa-Güzelyurt yolunu buradan geçirip, diğer bütün trafiği aşağıya almaktı. Yıllarca bir üst geçit istedik, bu doğru. Lakin buraya değil; ‘Gönyeli Çemberi’ne. Bugün, bahsettiğim ana yolu kullanacaklar canını yiyor. Bölgedeki her şey tam bir keşmekeşe dönüştü. Ne olacaksa olsun artık! İnsanlar, bu rezilliği çekmek zorunda değil.”

Mustafa Kanlı:

Bir karar çıksın artık zira insanlar tedirgin oluyor. Yıkılacaksa yıkılsın, açılacaksa açılsın.”

Mustafa Gülenler:

İnsanlar perişan oldu fakat henüz dün gece aldığım bilgiye göre bu rezilliği ‘en az bir yıl’ daha çekmek zorundaymışız. Yazık.”

Sami Amca:

Ne yapacaklarsa yapsınlar artık! Böyle iş nerede görülmüş?”

Halit Yavaşoğlu:

Böyle bir karar, projeyi bitirmeye yakın mı alınır? Belediye başkanı, kendi kafasından iş yaptığı için; mahkeme de karar vermekte ‘bu denli’ geç kaldığı için hatalı. Ayrıca, bütün bu yapılanlar yıkılacaksa, onca masraf ‘ne’ olacak? Yazık değil mi?”

Mustafa Artemer:

İki tane ev için çektiğimiz rezilliğe bakın! O kişiler tazmin edilsin. Gerekirse 50 yerine 150 verilsin ama bu rezilliğe de bir son verilsin artık.”

Erdoğan Özçevik:

Yol ya açılsın ya yıkılsın. Şu anki durum, bu ülke için ayıptır.”

Erkut Ateş:

Üst geçit sözüyle işe başladılar ama halka söylenenlerin hiçbirini yapmadılar. Yol güzergahı şehir içine verilince halk perişan oldu. TIR ve ambulanslar, mahalle aralarından dönmek zorunda kalıyor. Mahkemeden ‘kesin’ bir karar çıksın artık.”

Çilem Yatman:

İşten saat 17.30 gibi çıkıyorum ve eve saat 19:00’dan önce bir kez olsun vardığımı hatırlamıyorum. Çünkü özellikle iş çıkış saatlerinde Gönyeli yolunda inanılmaz yoğunluk yaşanıyor. Bu bitmeyen inşaatın, yazın tozunu toprağını, kışın da çamurunu çekmekten de ayrıca bıktık. Geçenlerde Türk Maarif Koleji’ne 45 dakikada gittim. O geçit, zaten Gönyeli Çemberi’nde olmalıydı. Bir yol düzenlemesi yapılacak diye halkı perişan ettiler.”

Alp Eminsel:

Trafik nedeniyle ciddi anlamda müşteri kaybettik. Buradan geçmek zorunda kalan TIR’ların lastiklerinden fırlayan taşlar, çevredeki ev ve iş yerlerinin camlarını kırıyor. İş yarıda kaldığı için belediyeye de özellikle yağmurlu dönemlerde ekstra yük biniyor. Şu yola bir çözüm bulunsun.”

Mustafa Eminsel:

Belediyenin açtığı kanal, daha ilk yağmurda tıkandı. Yarım inşaattan gelen sular, yolları bastı. Anayolun trafiği buraya verildiğinden, millet çocuklarını sokağa salamaz oldu. Proje ya bitirilsin ya da yıkılsın.”

Ali Zenginses:

Üst geçit açılsın, bu şayet olmuyorsa yıkılsın. Yeter ki şu anki çözümsüzlük hâli bir son bulsun. 15 dakika boyunca ambulans sireni dinlediğimi bilirim. Sebep? Koskoca ambulansın, TIR ve kamyonlarla dolu mahalle aralarında manevra yapmaya çalışması. En kötü karar bile, kararsızlıktan iyidir. Bir karar verilsin ve mümkün olan en kısa sürede uygulansın.”

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER