“Gören eller, duyan gözler projesi” hayata geçirildi

banner37

“Gören eller, duyan gözler projesi” hayata geçirildi
banner90
banner99

   Ellerin gördüğü, gözlerin ise duyduğu benzersiz bir eğitim modeli ile görme engelliler işaret dilini, işitme konuşma engellileri ise Braille alfabeyi öğreniyor.

   Gören eller, duyan gözler eğitimleri, görme ve işitme konuşma engelli bireylerin başlangıç düzeyinde de olsa kendi aralarında iletişim kurması için planlandı.

En ince ayrıntıya kadar dikkat ettiğimiz ve gönüllü işaret dili eğitmenimizle de uyum içerisinde olduğumuz için üst düzey bir verim olacağına inanıyorum.

Her bilgiye gündelik hayatta ihtiyaç duymayız. Ancak insan hayatı sadece gündelik hayattan da ibaret değil sonuçta.

Yani bir görme engelli olarak işaret dili öğrenmek benim için elzem bir detay olmayabilir. Diğer yandan işitme konuşma engelli arkadaşlarımız da Braille alfabeye çok ihtiyaç duymayabilirler.

Öncelikler, karşılaşılan temel engeller farklı olabilir. Bu gayet normal bir durum.

Lakin insanların birbirini daha iyi anlayabilmesi kadar güzel bir şey olabilir mi?

Kasım ayı itibariyle başlattığımız gören eller, duyan gözler eğitimleri, benim için de ciddi bir kazanım oldu.

Artık işaret dili noktasında giriş düzeyinde de olsa kendimi biraz olsun ifade edebiliyor, karşımdakini anlamaya başlamanın heyecanını yaşıyorum.

Hayatta en ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında genel olarak iletişim ve birbirimizi anlamak geliyor sanırım.

İşte öncelik farklılıklarına rağmen biz bu iletişim meselesini hem somut, hem de soyut anlamıyla önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki aşılamayacak engel yoktur. Bunu sıradan bir slogan olarak görmeyin. Gerçekten ister ve birlikte hareket ederseniz, karşılaşılan engelleri de o denli rahat aşarsınız.

Bu arada, gündelik hayatta yaşadığım ve son derece mutlu olduğum bir olayı da sizlerle paylaşayım.

Kısa bir süre önce Kapalı Spor Salonu bünyesinde düzenlenen bir programa katılmıştım.

banner134
Trafik nedeniyle de salona ve programa planladığım saatten daha geç ulaştım.

Yani geç kalmıştım. Daha fazla vakit kaybetmemek için ise Kapalı Spor Salonu girişindeki görevli arkadaşa programın hangi bölüm ya da salonda olduğunu sorduk.

Ve Bana eşlik eden arkadaşım fark etti ki bilgi almak istediğimiz görevli işitme konuşma engelli bir bireydi.

Nereyi sorduğumuzu anladığı için hemen gitmemiz gereken yönü gösterdi.

Ben de kendimi ifade edebilmenin özgüveni ile işaret dili kullanarak teşekkür ettim.

Çok mutlu olduğu tokalaşmamızdaki samimiyetten ve nefes alış veriş rengine yansıyan yüz mimiğinden belli oluyordu. En azından ben bu şekilde hissetmiştim. Duygulandığımı ifade etmeliyim...

Evet, benim için işaret dili elzem bir gereksinim değil belki. Ancak görüldüğü üzere öğrenmek, bilmek ya da en azından fikir sahibi olmak, gündelik hayatta insana çok şey kazandırıyor.

Ayrıca gören eller, duyan gözler, ülkemizde bir ilke vesile olan bir çalışmadır. KKTC Engelliler Dayanışma Derneği ve Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı (KİKEV) işbirliği ile yeni bir döneme kapı aralanmış, birlikten kuvvet doğar düşüncesinin de yeniden anımsanmasına imkan tanınmıştır.

Ülkemizde ilk defa iki engelli sivil toplum örgütü birlikte somut bir projeyi hayata geçirmiş oldu.

   Ben Braille alfabe noktasında bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya gayret ediyorum. İşaret dili eğitmeni Aslı Akçay hocamız gönüllü olarak son derece özverili bir şekilde katkı sağlıyor. İşaret dilinin daha akılda kalıcı olabilmesi için çeşitli işitsel hafıza tekniklerini kullanarak etkileşim oranını fersah fersah arttırıyor.

Vakıf başkanı Bahire Doğru hanım ise gören eller, duyan gözler fikrinin daha da geliştirilebilmesi, yeni çalışmalar yürütülebilmesi için sağlık problemlerine rağmen aramızdan ayrılmıyor.

Görme ve işitme engelli arkadaşlarımız da önemsedikleri bu fikir ve öğrenme azmi ile mücadelemize güç katıyorlar.

   Biz birlikte hareket edebildiğimiz sürece engelleri aşmaya çok daha yakın olduğumuzu biliyoruz. Azim her engeli aşar düşüncesiyle öğrenmeye, birlikte hareket ederek de birlikteliğin önemini ifade etmeye devam edeceğiz.

 Ömer Suay

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 17:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75