banner6

Görevden alınan Ali Pilli’ye vatandaştan destek yağıyor

banner37

Başbakan Saner’in ani bir kararla kabine değişikliği yaparak Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’yi görevden almasına hem siyasi çevreler hem de vatandaş tepki gösterdi.Sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar, “Dr. Ali Pilli'ye destek” grubu oluşturdu. Grubun üye sayısı 2 günde 17 bini aştı.

Görevden alınan Ali Pilli’ye  vatandaştan destek yağıyor
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Başbakan Ersan Saner’in ani bir kararla kabine değişikliği yaparak Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’yi görevden alması vatandaşın tepkisine yol açtı.

Gerek Ulusal Birlik Partisi üyeleri ve destekçileri, gerekse başka partilerden birçok vatandaş, sosyal medya üzerinden Dr. Pilli için destek paylaşımları yaptı.

Binlerce destek paylaşımının yanında, Pilli’nin haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşlar sosyal medya üzerinden “Dr. Ali Pilli'ye destek” grubu oluşturarak, örgütlendi.

Grubun üye sayısı iki günde 17 bini aştı.

Menteş Gündüz, Pilli’nin

yanında olduğunu açıkladı

Ali Pilli’nin görevden alınmasına birçok siyasi de tepki gösterdi.

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili ve Güzelyurt İlçe Başkanı Menteş Gündüz, sosyal medya hesabı üzerinden Dr. Ali Pilli’nin görevden alınmasını hem UBP Güzelyurt İlçe Yönetimi, hem de Güzelyurt bölge halkının tasvip etmediğini belirterek, her zamanki gibi Ali Pilli ile birlikte hareket edeceğini kaydetti.

Gündüz’ün paylaşımı şu şekilde:

“Seçimlerde yol arkadaşım, doktorumuz ve bölge vekilimiz Ali Pilli ile birlikte özelde İlçemizin genelde UBP’nin hep daha iyiye gitmesi için mücadele ettik. Etmeye de devam edeceğiz. Ancak son yapılan bu hamlenin hem UBP Güzelyurt İlçe Yönetimi, hem de Güzelyurt bölge halkı tarafından tasvip edilmediği gelen tepkilerle gün gibi aşikardır. Dolayısı ile UBP Güzelyurt İlçesi olarak gerek bölgemiz menfaatleri açısından gerekse partimizin daha güzel günlere ulaşması için her zamanki gibi ben ve Ali Pilli birlikte hareket edeceğiz.”

Öztürk: Dere geçerken

at değiştirilmez

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Yasemin Öztürk, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınmasında zamanlamanın yanlış olduğunu belirterek, “Dere geçerken at değiştirilmez” dedi. Görev değişikliğinde bakanlığa atanan Üstel ve Canaltay’ı işaret eden Yasemin Öztürk, “Şu anda atanalar başarısızdır demiyorum ama dere geçerken at değiştirilmez. Bu aşamada verilen karar yanlıştır.” ifadelerini kullandı. Ersan Saner’in Başbakan olarak daha çok verim alabileceği bir kişiyi seçme isteminin doğal olduğunu kaydeden Öztürk, bu zamanlamanın yanlış olduğu görüşünü savundu. Mart ayında yapılması planlanan kurultay için destek verdiğini belirterek, “Seçim tarihi için en geç tarih Ekim diye konuşuluyordu, bunun en erken zamanda olması bazı soru işaretlerini akıllardan kaldıracaktır.” görüşünü paylaştı.

Muhalefet partilerinden tepki

Meclis’teki muhalefet partileri de kabinede yapılan değişiklikle Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınmasına tepki gösterdi.

CTP, HP ve TDP başkanları sosyal medyadan yaptıkları açıklamalarla kararı eleştirdi.

Erhürman: Kriz yönetimini

anlayamadığınızın göstergesi

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman çok boyutlu pandemi krizini yönetmenin sadece Sağlık Bakanı’nı değil bir bütün olarak hükümetin görevi olduğunu vurguladı.

Erhürman açıklamasında “Baştan beri hep söyledik. Bu krizi yönetme görevi yalnızca Sağlık Bakanı'nın değildir. Kriz çok boyutludur ve hükümetin bir bütün olarak yönetmesi gerekir. Şimdi başarısızlık için bir günah keçisi aramak ve çok kısa süre önce ‘dünyanın en başarılı sağlık bakanı’ ilan ettiğiniz Sn. Pilli'yi görevden alarak hükümetin geri kalanının başarısızlığını örteceğinizi sanmak, "kriz yönetimi" meselesini 11 aydan sonra hâlâ anlayamadığınızın en açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Özersay: Kriz yönetiminde gerekli ne

varsa tersini yapmakta çok ısrarcısınız

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay tepkisini, böyle bir dönemde kamuoyunda Bakanlar Kurulu’nda bir bakana biraz güven kırıntısı kalmışsa onun da Sağlık Bakanı olduğunu belirterek “Onu da yerle bir ettiniz. Kriz yönetiminde gerekli olan ne varsa tersini yapma konusunda çok ısrarcısınız. Toplum sağlığını tehdit eden bir dönemde bu kadar özensizlik, Allah acısın bizi, hepimizi” sözleriyle ifade etti.

Özersay, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınmasının toplum sağlığını tehlikeye atan bir adım olduğunu söyledi. Toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren bir krizi yönetirken, kamuoyunun desteğini alan, güven duyulan bir bakanın inandırıcılıktan uzak sebeplerle görevden alınmasının sorumsuzca atılmış bir adım olduğunu belirten Özersay, eğer söz konusu toplum sağlığıysa devamlılığın önemine dikkat çekti: “Hükümetin iki aylık ömrü içinde kabine içinde güven duyulan tek bakan Sağlık Bakanı’ydı. Sayın Bakan’ın eksiği ve yanlışı vardı ama kendisine bir kamuoyu desteği ve güveni de vardı. Hükümet attığı bu adımla kendisine duyulan güven kırıntılarını kendi eliyle silip süpürüp atmış oldu. Toplum salgını için ciddi bir tehdit oluşturan bu krizi yönetirken en önemli şey kamuoyunun desteğini almaktır. Bunun için de kamuoyuna düzenli, anlaşılır, açık bilgi vermek gerekir. Bunların hiçbiri yapılmadığı için de sadece Sağlık Bakanı’na güven duyuluyordu. Bu anlamda baktığımızda görevden alma meselesi sorumluluk sahibi bir yönetici davranışı değildir.”

Başbakan’ın görevden almaya gerekçe olarak Sağlık Bakanı’nın yorulmasını gösterdiğini hatırlatan HP Genel Başkanı, şöyle dedi:

“Bizim hükümette olduğumuz dönemde Sayın Ali Pilli kalp spazmı geçirdi. O dönemde alınmamışken şimdi bu iddiayla kendilerini haklı çıkarma çabaları inandırıcı olmaktan çok uzaktır. Sayın Bakan yorulduğu için görevden alındıysa bunca aydır gece-gündüz çalışan sağlıkçılarımız, hemşirelerimiz, doktorlarımız var. Herkes görevi mi bıraksın? Bu hamle zamanlamasıyla da şekliyle de salgınla mücadeleye zarar verecektir. Bizim meselemiz kimin bakan olduğu meselesi değildir. Toplum sağlığı söz konusuysa, salgına karşı mücadele devam ediyorsa, bir krizi yönetiyorsanız karar alırken hassasiyet göstermek zorundasınız.

Bu kararın başka pazarlıklar ve nedenler sonucunda alındığını bilmek ve görmek için alim olmaya gerek yoktur. Bu krizi iyi yönetemedikleri, kamuoyunda güven oluşturamadıkları, esas gündemleri salgınla mücadele değil başka sebepler olduğu sürece zarar görecek olan toplum ve toplum sağlığıdır. Bizi Halkın Partisi olarak endişelendiren budur. Haftalardır bakanın görevden alınacağı yönünde oluşturdukları havayla, Sağlık Bakanı’nın otoritesini ciddi anlamda sarsmışlardır. Bir bakana yapılabilecek en büyük kötülük de budur. Atılan bu adım toplum menfaati için atılmamıştır, siyasi pazarlıklar için atılmıştır. Bu saatten sonra Allah acısın bize diyorum.”

Özyiğit: Azınlık hükümeti derhal istifa etmeli

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Başbakan Ersan Saner’in daha bir ay önce ‘dünyanın en iyi Sağlık Bakanlarından biri’ dediği Ali Pilli’yi görevden aldığını, “yerine Üstel atanacak” haberleri için de yalan dediğini kaydederek Pilli’nin görevden alınma gerekçelerinin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Hükümeti istifaya çağıran Özyiğit, erken seçime gidilmesi çağrısı da yaptı.

Özyiğit, şunları kaydetti:

“Jet skandalından dolayı Bakanlık görevinden alınan Üstel, önce Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına, şimdi de Sağlık Bakanlığına atandı. Üstelik bütçe görüşmeleri sırasında Polis Genel Müdürü ile Başsavcı Yardımcısı’nın ‘kapsamlı rapor açıklanacak’ söylemine rağmen, söz konusu rapor halen açıklanmamışken..Ve tüm bu gelişmeler de Pandeminin sürdüğü olağanüstü dönemde yaşanmakta.

Aslında bu yapılanlar 'müdahaleli CB seçimleri döneminde Eroğlu ailesine verilen sözlerin' de yerine getirilmesi anlamını taşıyor. Bakanlık ve koltuk kavgalarının toplum sağlığından daha önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktan hiç çekinmeyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Ali Pilli’nin ‘En iyi sağlık bakanlarından biri olduğu tartışılır ama Sayın Saner’ın en kötü Başbakanlardan biri olduğu şimdiden çok net.Sayın Ali Pilli’nin görevden alınma gerekçesi toplumla paylaşılmalıdır.

Ülkenin bu azınlık hükümeti ile yönetilemeyeceği bugün bir kez daha tescillendi. Artık yapılması gereken çok net. UBP-DP-YDP azınlık hükümeti derhal istifa etmeli ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirleyeceği en erken tarihte seçime gidilmeli.”

Çakıcı: UBP-DP-YDP hükümeti

ülkeyi bir kaosa sürüklüyor

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP) Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, kendine erken seçim hükümeti diyen bir hükümetin Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi görevden almasının yanlış bir karar olduğunu söyledi.

Mehmet Çakıcı, gündeme yansıyan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Çakıcı, kendine erken seçim hükümeti diyerek kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin Kıbrıs Türk halkının Covid-19 pandemisi ile boğuştuğu ve ekonomik zorluklar yaşadığı bir dönemde gerek bakan değişikliği ve parti içi güç kavgaları gerekse kurultay kavgaları ile ülkeyi bir kaosa sürüklediğini öne sürdü.

Çakıcı, bu durumdan her 3 partinin de sorumlu olduğunu dile getirerek, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda değişiklik yapılarak derhal seçime gidilmesi gerektiğini belirtti.

Çakıcı şöyle devam etti:

“Benim tarafımdan 2017’de 3 bölgeli seçim sistemi meclise sunulmuş ve Meclis’te özellikle UBP, CTP ve DP’nin oylarıyla maalesef reddedilmişti. O dönemde yine aynı partiler tarafından hışımla savunularak KKTC Meclisi’nden geçen ve bugün yürürlükte olan bu bozuk seçim yasası 2018’deki seçimde %12 oyun geçersiz olmasına sebep olmuştu. Bu seçim sisteminin yürümeyeceğini söyleyerek 3 bölgeli bir seçim önerisi KKTC Meclisi’ne tarafımdan sunulmuştu. Bu öneride 1. Bölge olarak Girne-Güzelyurt ve Lefke’nin 16 milletvekili ile, 2. Bölge Lefkoşa 16 Milletvekili ile ve 3.Bölge Mağusa ve İskelenin’de 18 Milletvekili ile temsili söz konusuydu. Karma ve tercih sistemi de önerimde değişmiyordu. Umarım 2017’de yaptıkları hatalarını düzeltirler ve doğru dürüst insanların kolayca anlayıp oy vereceği bir seçim ve halk oylaması yasası ile en geç 2021 Ekim’de erken seçime gideriz”

Çakıcı UBP-DP-YDP hükümetinin bu zor dönem için uygun bir hükümet olmadığını da iddia ederek, her 3 partinin de iç parti dinamiklerinin bu kriz dönemini yönetme erkine haiz olmadığını belirtti.

Bazı iç ve dış kesimlerin Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçiminde UBP’nin Eski Başkanı Derviş Eroğlu’na bir diyet ödenmesi gerektiği görüşünde olduğunu iddia eden Çakıcı “Bu hükümet Türkiye hükümetinden izinsiz adım atamaz. Dolayısıyla tüm bu olayların gerisinde Türkiye Hükümeti yetkililerinin son Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden kalan bir diyet borcu ödeme arayışı ile kabine değişikliği yaşanmıştır. Aslında Genel seçime gidilen 7 aylık bir süre kala bakanlık değişimi ile zaten sallanan hükümette Ali Pilli’nin görevden alınması ile ilgili kargaşa yaratmak akıl işi değildir. İcazetle ve diyetle ancak bir hükümet böyle yönetilebilir” diye konuştu.

Çakıcı, hükümetteki krizin bununla da bitmediğini belirterek, YDP içerisindeki kurultay süreci başlaması sonrasında hükümetteki kriz ortamının başka kargaşaya sürüklediğini iddia etti.  Çakıcı DP içerisinde de Fikri Ataoğlu’nun Serdar Denktaş’ın etkisinden kurtulamadığını ve partide bir kaotik ortam bulunduğunu öne sürdü.

BKP: Pilli günah keçisi yapılmaya çalışıldı

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Ali Pilli’nin Sağlık Bakanlığı görevinden alınmasını, “Pilli’nin günah keçisi yapılmaya çalışılması” olarak değerlendirdi. İzzet İzcan, Pilli’nin görevden alınmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Ali Pilli'nin görevden alınmasının, UBP- DP- YDP hükümetinin Covid 19 pandemi sürecindeki başarısızlıklarını tek kişinin üstüne yığarak kurtulma çabası olduğunu” ifade etti.

İzcan, "Halkı eve kapatıp, sektörleri rahatlatıcı hiçbir tedbir almayan, Sağlık Üst Kurulu kararlarını dinlemeyen, programlı bir aşı çalışması yapmayan Ersan Saner hükümeti, bilinen taktik ve ayak oyunları ile gündemi değiştirip, başarısızlıklarını gizleme çabası içindedir. Bir hafta önce dünyanın en başarılı Sağlık Bakanı ilan edilen Ali Pilli günah keçisi yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

İzcan, bazı kısıtlamaların kaldırılmasını da “bilinçsiz bir açılma” olarak değerlendirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104