banner6

“Görevi kötüye kullanmakla” suçlanıyorlar

banner37

EL-SEN Başkanı Özkıraç’ın talimatıyla Güzelyurt’ta KIB-TEK’e yüklü miktarda borcu olan 6 devlet kurumunun elektriğini kesen 2 teknisyene ve sendika başkanına polis dava okudu

“Görevi kötüye kullanmakla” suçlanıyorlar
banner8

Güren TİLKİ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) yüklü miktarda borcu olan devlet kurumlarının elektriğini kesmeye başladı.

 EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’ın talimatıyla 2 KIB-TEK çalışanı dün Güzelyurt’ta kuruma borcu olan 6 devlet kurumunun elektriğini kesti.

Şikayet üzerine Güzelyurt Polis Karakolu’na çağrılan 2 teknisyen ile EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, ifade verdi.

KIBRIS’a konuşan Özkıraç, kendisinin talimatıyla yüklü miktarda elektrik borcu olan Güzelyurt’taki 6 devlet kurumunun elektriğini kesen 2 teknisyene “Görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla, kendisine de “elektrik kesme talimatı verdiği” gerekçesiyle dava okunduğunu söyledi.

Özkıraç: Borcu olan devlet dairelerinin elektriklerini kesmeye devam edeceğiz

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, kuruma yüklü miktarda borcu olan Güzelyurt’taki 6 devlet kurumunun dün elektriğini kestiklerini söyledi.

Özkıraç, elektrikleri kesmeye devam edeceklerini ifade ederek 469 TL borcu olan vatandaşın elektriği kesildiği sürece milyonlarca TL borcu olan devlet dairelerinin ve belediyelerin de elektriklerinin kesilmesinin süreceğini belirtti.

İki kurum çalışanının elektrikleri kestikleri gerekçesiyle Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne çağrıldığına işaret eden Özkıraç, iki çalışana “Görevi Kötüye Kullanma” suçundan dava okunduğunu söyledi.

Özkıraç, polisin kendisini de ifadeye çağırdığını belirterek, kendisine de çalışanlara talimat vermesi nedeniyle dava okunduğunu anlattı.

Özkıraç, “Evet, böyle bir talimat verdim, vermeye de devam edeceğiz. Bizim bu elektrikleri kesme hakkımız da yetkimiz de var çünkü biz Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun ve bu toplumun daha aydınlık günlere gitmesi; daha sağlıklı, daha ucuz enerji üretmek için canla başla çalışan insanlarız” dedi.

Özkıraç, yoksul insanların, asgari ücretlilerin ve orta halli insanların elektriği kesildiği gibi devlet dairelerinin de elektriğinin kesileceğini yineleyerek, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” dedi.

Hakkında dava okunan teknisyenlerden biri de, KIB- TEK’te 7 yıldır teknisyen olarak çalışmakta olduğunu belirterek, 2-3 gün önce EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’la görüştüklerini ve milyonlarca TL borcu olan devlet dairelerine ait 6 noktanın elektriğinin kesilmesi için talimat aldıklarını kaydetti.

Kendilerinin de bu talimatı yerine getirerek bu altı noktanın elektriğini kestiklerini dile getiren teknisyen, söz konusu 6 noktanın daha önce de defalarca elektriklerinin kesildiğini ve tek kuruş ödemeden tekrardan elektrikleri bağlatılan yerler olduğunu ifade etti.

Teknisyen, polisin kendisini çağırıp dava okumasıyla rencide olduğuna işaret ederek, “470 TL borcu var diye benim annemin babamın elektriği kesilirken, milyonlarca TL borcu olan ve elektrikleri kesilmesine rağmen tek kuruş ödemeden elektrikleri tekrar bağlatılan dairelerin elektriklerini kestiğimiz için görevimizi suiistimal etmişiz” diye tepki gösterdi.

Milyonlarca TL tutarında devlete borcu olan kişilerin elektriklerini kesmemeleri durumunda görevlerini kötüye kullanmış olacakları görüşünü ortaya koyan teknisyen, görevini kötüye kullanmadığını, tam aksine görevini yaptığını açıkladı.

Mesutoğlu: Müvekkilim suçsuz

banner134

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’ın avukatı Serkan Mesutoğlu da, borcu olan kişilerin elektriğinin kesilmesinin yasanın bir gereği olduğunu belirterek, bu yasanın sadece vatandaşa uygulanması, devlet kurumlarını bu yasadan muaf olması gibi çifte standardın söz konusu olamayacağını kaydetti.

Mesutoğlu, müvekkilinin yasayı uyguladığı gerekçesiyle polisin soruşturmasının altında bulunduğunu dile getirerek, müvekkilinin suçsuz olduğunu ve arkasında olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Nalbantoglu
Osman Nalbantoglu - 1 ay Önce

elektrıgı kesmek sendıkanın gorevı degıl kurum yonetıcısı emır verırse elektrık kesılır.sendıka kendı ısıne baksın.ama bakmıyor popolızm yapıyor.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88