banner6

Görevliler, alevleri söndürmeden gittiler

banner37

Görevliler, alevleri söndürmeden gittiler
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Mersinlik-Ağıllar arasındaki bölgede başlayan ve üç gündür söndürülemeyen orman yangınına sebebiyet verdikleri suçlamasıyla tutuklanan Atilla Şimşek ve Halil Kartal’ın tutukluluk süreleri dün aleyhlerindeki soruşturma nedeniyle 4 gün daha uzatıldı.

   Zanlıların savunma avukatları, müvekkillerinin yangını söndürmek için ellerinden geleni yaptıklarını, haber verilen itfaiye ve Orman Dairesi görevlilerinin 2 saat sonra ulaştıkları olay yerinden alevlere müdahale etmeden ayrıldıklarını iddia etti.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, alev alan kepçenin sorumlusu Atilla Şimşek ve kepçenin sahibi Halil Kartal’ı savunan Avukat Alper Dede ile Avukat Süleyman Özergin, müvekkillerinin yangınla bağlantısı olmadığını ileri sürdü.

   Avukat Alper Dede, yangının yayılmasında müvekkillerinin değil, olay yerine geç gelen Orman Dairesi ve itfaiye görevlilerinin ihmali olduğunu ileri sürdü ve “Görevliler yangına zamanında müdahale etmedi. Yangını söndürmek için gerekli çabayı göstermedi. Alev alan ağacı söndürmeden olay yerinden ayrıldı” dedi.

   Alper Dede, müvekkillerinin yangının ilerlememesi için büyük çaba sarf ettiğini, 160 tonluk havuzdan su taşıdığını, ilaçlama makinesine su koyup yangına müdahale ettiğini belirttikten sonra bu çabanın güvenlik kamerası tarafından kayıt altına alındığını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

   “Kepçe Atilla Şimşek tarafından temiz bir alan park edildikten 10-15 dakika sonra motor kısmından duman çıkmaya başladı. Atilla Şimşek ve beraberindeki bir kişi yangını söndürmek ve yayılmasını önlemek için büyük çaba sarf etti. Yangını itfaiye ve Orman Dairesi’ne bildirdi. Görevliler olay yerine 2 saat sonra geldi. Halil Kartal o sırada evinde uyuyordu. Yangının nasıl çıktığı ortadadır, müvekkillerimin ihmalkarlığı ve dikkatsizliği yoktur. Kusurlu olan ekiplerdir. Geç geldiler, yangını söndürmeden olay yerinden ayrıldılar. Müvekkillerim günah keçisi değildir. Tutukluluklarını gerektirecek durum yoktur. Tutukluluk talebi iyi niyetten yoksundur, mesnetsizdir.”

“Olay yeri dumanlı inceleyemedik”

   Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar’ın tanığı olarak yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis çavuşu Teyfik Çavuş, zanlıların, 21 Haziran 2022’de, 13.00-14.00 saatleri arasında Tatlısu-Ağıllar köyleri arasında ihmalkarlık sonucu meydana gelen yangınla ilgili tutuklandığını söyledi.

   Tevfik Çavuş, zanlı Halil Kartal’a ait orman evinde, Halil Kartal’ın direktifiyle plakası meçhul kayıtsız kepçe ile Atilla Şimşek’in orman evinin toprak yollarını temizledikten sonra kepçeyi gerekli tedbiri almadan yol kenarına park ettiğini anlattı.

   Çavuş, ilk tespitlere göre gerekli tedbir alınmadan park edilen iş aracının akü kablolarının kısa devre yapması sonucu aniden alev alarak insan hayatını tehlikeye koyan bir yangın çıktığını hatırlattı.

   Tanık polis, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle yol kenarından ormanlık alana sıçradığı ve doğuya doğru ilerlediğine vurgu yaptı.

   Binlerce dönümlük araziyi kül eden yangını söndürmek için çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken polis, derdest emri gereği tutukladığı her iki zanlı aleyhindeki soruşturmasının henüz tamamlanmadığını ifade etti.

   Tanık polis, Halil Kartal’ın kontrol altında tutulduğu hastaneden saat 05.45’te taburcu edildiğini belirttikten sonra, yangının başladığı noktanın duman altı olduğu için gerekli tahkikat yapılmasının imkansız olduğunu anlattı ve olay mahalline erişim sağlandığında güvenlik kamera kayıtlarını inceleyip, bölgeden delil toplayacağını mahkemeye aktardı.

   Aniden alev alan iş aracının olay yerine nasıl getirildiğini, tanıklardan ifade temin edeceğini de belirten tanık polis, serbest kalmaları halinde tahkikatına müdahale etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine mahkemeden 8 gün tutukluluk emri istedi.

   Tanık polis avukatın iddialarına cevaben de, “zanlılar aleyhine ve lehine olan tüm hususları araştıracağım” şeklinde cevaplar verdi.

   Huzurundaki talebi ve talebe yapılan itirazı değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, zanlıların tutukluluk süresini 4’er gün uzattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104