banner6

Görkemli açılış

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi’nin bin kişilik  İrfan Günsel Kongre Merkezi ile 10 katlı Sağlık Bilimleri Fakültesi binası düzenlenen törenle hizmete açıldı

Görkemli açılış
banner151 banner143

Yakın Doğu Üniversitesi’nin bin kişilik  İrfan Günsel Kongre Merkezi ile 10 katlı Sağlık Bilimleri Fakültesi binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

EROĞLU

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada,  “Biz açılış ve temel atma törenlerine  gelmekten yorulduk, Suat Bey bu yatırımlardan yorulmadı”  diyerek, YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’in eğitim ve sağlık alanındaki yatırımlarından övgüyle bahsetti.

 KKTC’de atılan her temelin devletin temellerini güçlendirdiğini kaydeden Eroğlu,  ülkedeki istihdam sorunun bu gibi yatırımlarla  çözüleceğini söyledi.
 
Yatırım olmadan  ekonominin büyümeyeceğini vurgulayan Eroğlu,  “Her yatırımcıyı alnından öpmek gerekir” dedi.

Üniversitelerin sadece bina olmadığını vurgulayan Eroğlu,  yılda binin  üzerinde bilimsel bilim yayımlayan YDÜ’yü kutlayarak, “Üniversiteyi üniversite yapan budur” diye konuştu. 

3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, hekimlik yaptığı ilk yıllardan örnek vererek KKTC’de sağlık hizmetlerinin bugün oldukça geliştiğine dikkat çekti.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konuşmasında,  ister kamu ister özel eliyle olsun  en temel kamu hizmetlerinden   birinin sağlık  olduğunu  ve niteliğinin değişemeyeceğini kaydetti.

Kamu hizmeti olan sağlıkta bazı şeylerin başarıldığını bazı şeylerin ise başarılamadığını belirten Erhürman,  devletin dışındaki alanlarda  üniversitede ve özelde sağlıkta ciddi yatırımlar ve ciddi gelişmeler yaratılabildiğini,  ancak  kamu, üniversiteler ve özel hastaneler arasında koordinasyonun sağlanamadığını söyledi.

Ülkede sağlık politikasının geliştirilmesi gerektiğini belirten Erhürman, bu politikanın kamu, üniversite ve özel sektör sağlık kuruluşlarının eşgüdümünü sağlaması gerektiğini ifade etti.

Erhürman,  sağlık ve eğitim politikalarının kalıcı  ve  vizyonel politikalar olarak ortaya konmasının  henüz başarılamadığının altını çizdi.

Erhürman,  Kıbrıs Türk halkının  adada daha fazla ve kaliteli üretmesi,    yatırımların  yapılması  ve  adaletin sağlanmasıyla birlikte  haysiyetli bir toplum yapısına kavuşacağını  kaydetti. 

SUCUOĞLU

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da,  KKTC’de  özellikle YDÜ’nün dominat rehberliğinde  sağlıkta  önemli adımlar atıldığını,  sağlıktaki kalitenin artmasının  direkt halka  yansıdığını ifade etti.

Özel ve kamu sağlık sisteminin ayrılmaz bir bütün olduğunu söyleyen Sucuoğlu,  bugün sağlıktaki gelişmeler ışığında  bir çok hastanın yurt dışına gitme zorunluğunun  kalktığını ve ülkedeki sağlık kuruluşlarında   tetkik ve tedavi gördüğünü dile getirdi.

Sucuoğlu,  1963’ten  beri devam eden alışkanlıkların  yerini  yavaş yavaş olması gereken sisteme  bıraktığını belirtti.

Sucuoğlu, sıkıntıların olacağını   çünkü büyük bir dönüşüm gerçekleşeceğini, bunun için  biraz zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sucuoğlu,  KKTC’nin iklim koşullarının  sağlık turizmine elverişli olduğuna vurgu yaparak alt yapı yatırımlarıyla sağlık turizminden ülkenin önemli gelir elde edebileceğine dikkat çekti.

GÜNSEL

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel de,  ülkeye kök salmak için 39 yıldır ülkeye yatırım yaptıklarının altını çizidi.

Günsel YDÜ olarak  milli değerleri korumayı görev bildiklerini ve  bu değerlerle ülkeyi  daha ileriye götürmeye çalıştıklarını kaydetti.

Günsel, devletin ambargolara rağmen güçlendiğini, YDÜ olarak  ülkenin ekonomik, kültür ve sağlık hayatına katkı koyduklarını vurguladı.
 
YÜCECAN 

YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak misyonlarının, uluslararası standartlarda vereceği eğitim-öğretim ve sunacağı araştırma olanakları ile, çağın gereksinmelerini karşılayacak bilgi ile donatılmış, evrensel değerlere sahip bireyler yetiştirmek, her alandaki birikimini toplum yararına sunmak olduğunu kaydetti.

Yücecan vizyonlarının ise ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, tercih edilen, yetiştirdiği sağlık profesyonelleri ve üreteceği bilgi ve teknoloji ile KKTC’nin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmasına katkıda bulunacak lider bir eğitim kurumu olmak olduğunu söyledi.

Yücecan , 2007 yılında kurulan fakültenin hızla büyüdüğünü bugün 16 bölüm ve  24 program yürüttüklerini söyledi.

HASSAN

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan da,  YDÜ’nün halkına ve milletine sadakat duygusuyla yeni sağlık külliyesini hayata geçirdiğini belirtti.

Hassan, kongre merkezinin de  KKTC’nin uluslararası  platformda  hak ettiği  yeri almasına katkı koyacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 20:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104