Görme engelliler için “gölge öğretmene” izin yok

banner37

Ülkede, 1 Ekim’de okullarda eğitimin başlaması hedeflenirken, bu okullarda kaynaştırma eğitimine katılacak görme engelli öğrenciler ise “gölge öğretmene” yani derslere kendileriyle girip, yardımcı olan aile ve yakınlarına pandemi nedeniyle izin verilmeyecek olmasından dolayı endişeli…

Görme engelliler için “gölge öğretmene” izin yok
banner99

“GÖLGE ÖĞRETMEN ŞART”… Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, görme engelli öğrencilerin Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Okulu dışındaki diğer okullarda da kaynaştırma eğitimine katıldığını kaydetti. Kaynaştırma eğitimlerinde görme engelli öğrencilerin yanında “gölge öğretmen” denilen ailelerinden ya da yakınlarından bir kişinin daha yer aldığını belirten Yücetürk, ancak bu yıl pandemi nedeniyle gölge öğretmene izin verilmeyeceğini söyledi. Yücetürk, “Gölge öğretmen olmazsa, görme engellilerin aldığı eğitim başarısız olur. Bu konuda ilgili bakanlıklarla görüşüyoruz” dedi

   Ülkemizde, 1 Ekim’de, Covid-19 için alınan tedbirler çerçevesinde okullarda eğitimin başlaması hedeflenirken, bu sürecin görme engelli öğrenciler için çok da kolay olmayacağı görülüyor.

   Yanlarında bulunan aile bireyleri ya da bir yakınlarıyla katılan görme engelli öğrenciler, Covid-19’a karşı alınan önlemler nedeniyle bu eğitimlere gölge öğretmenlerle katılamayacak.

   Dersleri sesli olarak takip eden görme engelli öğrencilerin eğitim almakta ciddi sıkıntı yaşayacağından endişe ediliyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, görme engellilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

   Yücetürk, gölge öğretmenler konusundaki sıkıntıların aşılması için çalışma yapıldığını ifade etti.

“Okulumuzda eğitim devam ediyor”

   Yücetürk, Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Okulu’nda eğitimin yüz yüze 1 Eylül’de başladığını anımsattı.

banner134
   Görme engellilerin alabileceği en uygun eğitimin yüz yüze olduğunu kaydeden Yücetürk, ancak derslerin teke tek yapıldığını ve okulda önlemlerin de alındığını söyledi.

   Yücetürk, okulda, görme engellilerin kullanımına uygun Avrupa ve dünya standartlarında araç ve gereçlerin olduğunu belirtti ve “Konuşan sistemlerimiz var. Görme engellilerin yeterli eğitimi alması için her türlü alt yapımız hazır” dedi.

“Pandemi dolayısıyla

gölge öğretmen olmayacak”

   Görme engelli öğrencilerin Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Okulu dışındaki diğer okullarda da kaynaştırma eğitimine katıldığını kaydeden Yücetürk, şöyle konuştu:

   “Kaynaştırma eğitimlerinde görme engelli öğrencilerin yanında gölge öğretmen denilen yani ailelerinden ya da yakınlarından bir kişi daha yer alıyordu ve onlara gerek tahtaya yazılanları anlamalarında, gerekse de diğer ihtiyaçları konusunda yardımcı oluyordu. Ancak pandemi nedeniyle artık bu olamayacak. Yani 1 Ekim’de başlayacak eğitim sistemine öğrenciler yanlarında gölge öğretmenlerle gidemeyecek. Bu da alacakları eğitimin başarılı olmasını engelleyecektir.”

“Her bölgeden öğrencimiz var”

   Görme engelliler okulunda hemen her bölgeden öğrenci olduğunu belirten Yücetürk, “Okulumuzun şu anda 9 öğrencisi var. Bunlar aileleri ile birlikte okula geliyor. Aileler okula alınmıyor. Dışarıda çocuklarını bekliyor, yol paraları bakanlık tarafından karşılanıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75