banner6

“Görme engelliler için trafikte ses sinyalizasyonu projesi pilot çalışmanın ötesine geçemedi”

banner37

“Görme engelliler için trafikte ses sinyalizasyonu projesi pilot  çalışmanın ötesine geçemedi”
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Toplumsal bilincin yeterince yükseltilemediği ülkemizde çoğu zaman aramızda yaşayan görme engelli bireyleri düşünmeden hareket ediyoruz.

   Yollarda, kaldırımlarda onlar için ayrılmış alanları işgal etmek bir yana, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak çalışmalar yapılmıyor, yapılan çalışmalarda da ne yazık ki pilot çalışma aşamasının ötesine geçilemiyor.

   KIBRIS’a konuşan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, ülkemizde görme duyusunu hiç kullanamayan yaklaşık 50 kişi, yüzde 40 ve üzeri görme yetersizliği raporu olan bireylerin sayısının da 500’e yakın olduğunu ifade etti. Suay, çocuklarının tek başına hareket etmesine fırsat vermeyen ailelerin tutumları nedeniyle birçok görme engelli çocuğun evlerinin dışına çıkmakta bile güçlük çektiğini anımsatarak, istemeden de olsa çocukların toplumdan soyutlandığını belirtti. Suay, görme engelli bireylerin tek başına hareket etmelerine imkân sağlayabilmek için “bağımsız hareket eğitimleri” verdiklerini ifade etti.

   Görme engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaşabileceği engellerin önüne geçebilmek için alınması gereken önlemlerden birinin ses sinyalizasyonu olduğunu vurgulayan Suay, bu çalışmanın ülkemizde pilot çalışma olarak başlatıldığını fakat bunun ötesine geçilemediğinin altını çizdi.

“Aileler istemeden de olsa çocuklarını toplumdan soyutluyor”

   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, görme engelli çocuğu olan ailelerin aşırı korumacı olduğunu, ailelerin ‘Ben senin yanındayım, o yüzden tek başına hareket etmek zorunda değilsin, yoksa düşebilirsin’ yaklaşımında bulunduğunu ifade etti.

   Görme engelli bireylerin geleceğine yön vermek için kişisel gelişimlerinin yeterli bir seviyeye ulaştırılması gerektiğini anlatan Suay, bu konuda ebeveyn tutumlarının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Suay, çocuklarının tek başına hareket etmesine fırsat vermeyen ailelerin tutumları nedeniyle birçok görme engelli çocuğun evlerinin dışına çıkmakta bile güçlük çektiğini anımsatarak, “Aileler istemeden de olsa çocuklarını toplumdan soyutluyor” dedi.

“Beyaz baston kullanımı yeterli seviyede değil”

   Engelliler Dayanışma Derneği olarak görme engelli bireylerin tek başına hareket etmelerine imkân sağlayabilmek için kurs düzenlediklerinin altını çizen Suay, bu konuda “bağımsız hareket eğitimleri” verdiklerini vurguladı. Suay, görme engellilerinin beyaz baston yardımı ile kimseden yardım almadan günlük yaşamlarında istedikleri yere gidebileceklerini hatırlatarak, ülkemizde beyaz baston kullanımının da yeterli bir seviyede olmadığını kaydetti.

Ses sinyalizasyonu çalışması

   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, görme engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaşabileceği engellerin önüne geçebilmek için alınması gereken önlemler olduğunu söyleyerek, ülkemizde iki dönem önceki hükümet döneminde Ulaştırma Bakanlığı ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde pilot bölgeler belirlenerek trafik sinyalizasyon sistemi başlatıldığını ifade etti.

   Girne kapısı ve fuar ışıklarında bu sistemin kurulduğunu söyleyen Suay, “Bu çalışma ne yazık ki pilot çalışmanın ötesine geçemedi. Var olan da aktif ve sağlıklı bir şekilde kullanılamıyor. Tamir gerektiği durumlarda erken müdahale edilemiyor” dedi. Suay, trafik sinyalizasyon sisteminin dünya standartlarında sosyal devlet anlayışına sahip her ülkede ön planda tutulması gerektiğinin altını çizdi.

“11 bin sesli kitap ve Braille baskı makinesi var”

   Engelliler Dayanışma Derneği bünyesinde 2014 yılında Görme Engelliler Kütüphanesi açıldığını söyleyen Suay, ‘Engelsiz Stüdyo Projesi’ oluşturduklarını belirtti. Suay, Türkiye’deki birçok kurum ve kuruluşun 9 bin sesli, dijital kitap desteği sağladığını anımsatarak, ülkemizdeki gönüllü insanların desteğiyle 2 bin sesli kitabın daha kitap arşivine kazandırıldığını vurguladı.

   Şu an kütüphane arşivinde 11 bin sesli kitap olduğuna dikkat çeken Suay, Braille kitaplarının sayısını arttırmak için ‘Braille Baskı Makinesi’ni kütüphanelerine kazandırdıklarını kaydetti.

Suay, baskı makinesinin MEB’in bünyesindeki okul kütüphanelerine katkı sağlayabilmek için de önemli bir adım olduğuna işaret ederek, ülke standartlarında bunun bir ilk olduğunu ifade etti.

   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, şu ana kadar 300 adet farklı kitap ve dergi baskısı yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

   “Basılan her kitap ve dergiden en az 4-5 adet daha basıyoruz. 2 tanesi kütüphanede kalıyor, geriye kalanlar da kütüphaneyi ziyaret eden misafirlerimize hediye olarak veriliyor. Bazen de ‘Azim Her Engeli Aşar’ adını verdiğimiz seminerlerde ziyaret ettiğimiz okul kütüphanelerine bağışlıyoruz.

   Engelliler Dayanışma Derneği olarak bunu bir tık öteye taşımak için çalışma yürütüyoruz. Tüm okul kütüphanelerine belirli temel kitapları kazandırmak için gönüllü olduğumuzu MEB’e ilettik ve ‘İş Birliği Protokolü’ çerçevesinde kitapların baskısını yaparak okul kütüphanelerine kazandırmayı hedefliyoruz.”

“Birçok göz ameliyatı ülkemizde yapılamıyor”

   Suay, ülkemizde diğer hastalıklarda olduğu gibi göz hastalılarının tedavisinde de ciddi problemler olduğunu söyleyerek, kontrol ve muayeneiçinsürekli göz doktoruna gittiğini ifade etti.

   Doktorların, ülkesine, vatandaşına katkı sağlayan, alanında uzman kişiler olduğunu ifade eden Suay,

ülkemizde ilaç ve ekipman noktasındaki eksikliklerden dolayı birçok göz ameliyatının ülkemizde yapılamadığının altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110