Görme engellileri gören yok…

banner37

Devlet tarafından görme engellilerin sorunlarını çözmek adına atılan adımlar parmakla sayılacak kadar az… Görme engelliler “Engelli Dairesi kurulması” ve “Engelli istihdamı yapılması” gibi devletten birçok beklentisi var

Görme engellileri gören yok…
banner87

Erol KANLIADA

Görme engelliler, ulaşımdan, eğitime, sağlığa kadar her konuda sorunlarla baş başa bırakılıyor. Ülkede yaşayan görme engelli bir kişi gerek yerleşim alanlarındaki yanlış yapılaşma, gerek alt yapı eksiklikleri, gerekse de görme engelliler için uygun toplu taşımacılık sistemi olmaması nedeniyle tek başına evinden çıkıp, hastaneye ya da okula gidemiyor.

Bir refakatçi yardımı ile hastane ya da okula ulaşabilen görme engelli de bu alanlar da görme engelli alfabesiyle hiçbir açıklama yazılı olmadığı için yine birinden yardım istemek zorunda kalıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, ülkemizde yaşayan görme engelli vatandaşların yaşadığı sıkıntıları hakkında bilgi verdi.

Ülkede yaklaşık olarak 500 görme engelli vatandaş bulunduğunu söyleyen Yücetürk, bunların 300’ünün kısmen görme engelli, geri kalan 200’nün ise tamamen görme engelli olduğunu ifade etti

“Ulaşım en büyük sorun”

Görme engeli vatandaşların en önemli sorunlarının başında ulaşımın geldiğini, kaldırımların ile yolların kendilerine uygun olmadığı kaydeden Yücetürk, görme engelliler için kabartmalı sarı bant çizgisi bulunan yerlerin de yetersiz ve eksik olduğunu belirtti.

Yücetürk, “ yürüdüğümüz yerlerde mutlaka karşımıza engel olarak elektrik direği veya ağaç gibi cisimler çıkıyor” dedi.

Girne ve Gönyeli’de kabartmalı sarı bant çizgili kaldırımlar yapıldığını ama bunların yetersiz olduğuna dikkat çeken Yücetürk, bu yüzden bir görme engelli vatandaşın rehbere veya refakatçiye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“Bir görme engelli vatandaşın özellikle yaşadığı önemli sorunun iş takibi için daireleri gezmek zorunda kalıyor olması” diyen Yücetürk, “vergi sorunu ve gümrük sorunu gibi işleri halledebilmek için daire daire gezmek zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Görme engelli veya başka bir engeli olan vatandaşın, işlerini daha rahat yapabilmesi için  “Engelli Dairesi” kurulmasının şart olduğunu söyleyen Yücetürk, en büyük sıkıntılardan birisinin de bu olduğunu belirtti.

“Dünya Engelliler Dayanışma Günü’nde bize Engelli Dairesi müjdesi versinler”

Dünya Engelliler Dayanışma Günü’nün, 3 Aralık Pazartesi günü kutlanacağını hatırlatan Yücetürk, en büyük isteklerinin Engelli Dairesi’nin kurulması olduğunu belirtti.

Görme engelli vatandaşlar için devlet tarafından yapılan sosyal konut da olmadığını söyleyen Derviş Yücetürk, ülkede 30 senedir sosyal konutun yapılmadığını ancak görme engellilere uygun evler yapılması gerektiğini kaydetti.

“Toplu taşımacılık bizim içinde büyük bir sorun”

Avrupa’da ve gelişmiş dünya ülkelerinde belediyelerin, engelli vatandaşları evinden alıp iş yerine bıraktığını ve iş çıkışı da yine iş yerinden alıp eve bıraktığını söyleyen Yücetürk, KKTC’de ise böyle bir sistemin olmamasının yanı sıra, toplu taşıma araçlarının bile engelliler için uygun olmadığını kaydetti.

Toplu taşımacılığın şart olduğunu ve yapılırken de engelli vatandaşlara daha duyarlı olunması gerektiğini söyleyen Yücetürk, engelliler için özel servislerin de olması gerektiğini vurguladı.

“Kabartma yazı tekniği her yerde kullanılmalı”

Görme engellilerin kullandıkları, kabartma altı noktanın kombinasyonları ile oluşan yazım şekli olan Braille Alfabesi’nin her yerde kullanılması gerektiğine dikkat çeken Yücetürk, görme engelli bir vatandaş için bu sistemin her yerde ve bütün sistem organlarında kullanılması gerektiğini belirtti.

Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu’nda 2 tane matbaa gibi çalışan yazıcının kabartmalı yazı ile çıkartma yaptığını söyleyen Yücetürk, dernek olarak bu cihazdan bir tane de kendilerinin aldıklarını ve bunların teknolojinin son ürünü olduklarını söyledi.

Yücetürk, “ilk etapta Görmezler Derneği olarak kendi çocuklarımızın kitaplarını basmaya başladık. Bir görme engelli bir restorana gittiğinde kendi siparişini kendisi verebilsin diye menülerini ücretsiz olarak hem Türkçe hem İngilizce olarak bastık” dedi.

Halka hizmet veren işyerlerinin menülerini görme engelliler dilinde istedikleri zaman ücretsiz olarak basacaklarını söyleyen Yücetürk, kâğıt parasını da almayacaklarını bildirdi.

Kağıt paralarının ve cihazların aslında çok ücretli olduğunu söyleyen Yücetürk, “biz yine de baskı yaptığımız kağıtları ücretsiz olarak gönderiyoruz, bir karşılık da beklemiyoruz, yeter ki istesinler” dedi.

“Görme engelli öğrencilere okul öncesi ders veriliyor”

Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu’nda okul öncesi eğitim alan 0-6 yaş arası 5 tane öğrenci olduğunu ifade eden Yücetürk, okulda bir de kreş bulunduğunu söyledi.

Okulda ayrıca öğrencilere okul öncesi ve okul sonrasına kadar eğitim verildiğini belirten Yücetürk, ortaokul ve lisedeki çocukları üniversiteye kadar desteklediklerini ifade etti.

Destek isteyen çocukların dışarıdan gelip, kütüphaneden ve yazıcı cihazlardan yararlanmasının da mümkün olduğunu söyleyen Yücetürk, “görme engelli olan herkese Avrupa standartlarında olan bu hizmeti sunuyoruz” dedi.

“26 tane eğitimli iş bekleyen görme engelli var”

Eğitimli olan ve eğitimini tamamlamış 26 görme engelinin iş beklediğini söyleyen Yücetürk, ülkede toplam olarak 653 engellinin iş beklediğini ifade etti.

Bu kişilerin işe alınmasının gerektiğini ve devletin bütün hepsini işe alacak gücü olduğunu savunan Yücetürk, yasanın emretmesine rağmen kamuya alınan bir tek engellinin bile olmadığını söyledi.

“Ne olursa olsun hayata küsmemek gerek”

İnsanların her türlü zorluğun, her şeyin üstesinden gelebileceğini ve bir şeyler başarmak için bir yerden başlamak gerektiğini vurgulayan Yücetürk, “her ne olursa olsun hayata küsmemek ve azimle kuvvetle çalışmak gerekir, bugüne kadar yaptığımız her şey başarıdır” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER