banner6

Görüşmeler devam etmeli

banner37

Meclis dışındaki partiler BKP, YKP ve SDP, Mont Pelerin’de yer alan birinci ve ikinci tur Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan çıkmazın bir an önce aşılmasını istedi.

Görüşmeler devam etmeli
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Meclis dışındaki bazı siyasi partiler, Kıbrıs müzakerelerinde Mont Pelerin’de yaşanan çıkmazın bir an önce aşılarak, görüşmelerin devamını istedi.

KIBRIS’a konuşan Bileşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu Üyesi Alpay Durduran ve Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Tözün Tunalı, Mont Pelerin’de yer alan birinci ve ikinci tur müzakereleri değerlendirdi.

Tüm siyasi parti temsilcileri, Mont Pelerin’de yaşanan çıkmazın en erken zamanda üstesinden gelineceğine ve tarafların yakın zamanda masaya döneceğine dair düşüncelerini ortaya koydu.

İzcan: Taraflar, çıkmazın aşılması yönünde her türlü çabayı ortaya koymalı

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, sürece en başından beridir iyimser ancak temkinli yaklaştıklarını belirterek, sorun büyük ve zor olduğu için zaman zaman süreç içerisinde birtakım sıkıntılar olabileceğini söyledi.  Bunların aşılamayacak sıkıntılar olmadığına işaret eden İzcan, “O yüzden bu görüşme sürecinin devam edeceğini görüyoruz ve devam etmesini de istiyoruz” dedi.

Mont Pelerin’de Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turunun tıkanmasında en önemli nedenlerden birinin Yunanistan olduğunun altını çizen İzcan, “Zirve yapılmadan, şartlarını dayatmaya kalkmıştır. Ortam gerilmiştir. Ortamın gerginleşmesi, iki görüşmeciyi de olumsuz etkilemiştir. Sonuçta, görüşme süreci yarım kalmıştır. Ancak ne BM, ne de ilgili iki taraf, görüşmelerin bittiğini açıklamıştır. Tam tersine liderlerin buraya geleceği ve durum değerlendirmesi yapacakları söylenmişti. Bu durum değerlendirmesi yapılmaktadır” diye konuştu.

İzcan, her iki taraftaki kamuoyundaki iradenin görüşmelerin devam etmesi yönünde olduğunu dile getirerek,  “Görüşmeler Lefkoşa’da devam etmelidir. Açıkta duran konular çapraz şekilde, birbiriyle bağlantılı konular irdelenmelidir. Bunun sonucunda çoklu konferansa gidilmelidir” önerisinde bulundu.

İzcan, müzakerelerde yaşanan çıkmazın, 4 Aralık tarihinde yapılması beklenen Türkiye - Yunanistan zirvesinin ardından aşılacağına inandıklarını belirterek, taraflara çıkmazın aşılması yönünde her türlü çabayı ortaya koymaları yönünde çağrı yaptı.

Durduran: Ciddi bir şekilde sorunu çözeceklerine inandıklarını sanmıyoruz

YKP Yürütme Kurulu Üyesi Alpay Durduran, görüşmelerin devamından yana olduklarını, görüşme oldukça ümidin de var olduğunu ve bu havanın da halka rahatlama verdiğini söyledi. Durduran, görüşmelerin devamıyla birlikte tarafların birbirlerine karşı iyi muameleye mecbur olduklarını, çünkü yabancıların gözü önünde uzlaşmaz taraf olmak istenmediklerini belirtti.

Durduran,  Mont Pelerin’deki birinci ve ikinci turun, bir suçlama oyununa kaynak hazırlama çabası olduğunu ifade ederek, “Ciddi bir şekilde sorunu çözeceklerine inandıklarını sanmıyoruz. Kırmızıçizgiler var ve bunları tekrar tekrar gündeme getirmeye başladılar. Bu kırmızıçizgiler bazı konularda birbirinin zıttı dır. Bu işin içinden çıkılamayacağı belliydi” dedi.

Durduran, Kıbrıs’la ilgili olarak dış menfaatlerle ilgili de gelişmeler olduğunu, doğalgazın bunda önemli bir rol oynadığını anlatarak, “Doğalgazın satışı için hatlar üzerinde ve doğalgazın çıkabileceği yerlerdeki sahipleri konusundaki tartışma da buna eklendi. Bunlar çözülmeden ve yabancı ülkelerin Kıbrıs üzerindeki hak ve çıkarları veyahut yükümlükleri dedikleri garantiler vs. çözülmeden, bu görüşmelerin meyve vermesi ne yazık ki mümkün değil. Bizim yönetim kendini onlara bağlı hissediyor. Bu bağlılığın derecesini görmek isteyenler, bugün meclisteki bütçe görüşmelerini izlesinler” diye konuştu.

Durduran müzakerelerin çok uzak bir zamana yayılmadan yeniden başlayacağı tahmininde bulunarak, bu işten çıkarları olanların sorunu çözmek yönünde bir gayret daha sarf etmek için geleceklerini kaydetti.

Tunalı:  Son kararı verecek olan garantör ülkelerdir

SDP Genel Başkanı Tözün Tunalı, Mont Pelerin’deki görüşmenin faturasını Rum tarafının ödemesi gerektiğini söyledi. Tunalı,  Rum tarafının masadan kaçtığını belirterek, “Bu kadar yıldır Rum tarafının uzlaşmaz politikaları nedeniyle Kıbrıs sorunu çözülmedi ancak hep suçlu bizi gösterdi. Diğer Avrupa ülkeleri de bizi suçlu gördü. Ancak şimdi gerçekler ortaya çıkmaya başladı ve Rum tarafı sıkıştı. Rum tarafı beşli görüşmeden kaçıyor. Daha önce sorunlar toprak konusuydu, şimdi başka büyük sorunlar ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.100 bin Rum’un aramıza gelip yerleşmesi ve burada yaşam sürdürmesini gündeme getiriyorlar” dedi.

Tunalı, Kıbrıs Türk insanının güvenlik ve garantiler konusunda hassas olduğuna dikkat çekerek, bu konunun mal konusundan daha çok önem taşıdığını kaydetti. Beşli görüşme yolunun açılması gerektiği yönündeki görüşünü ortaya koyan Tunalı, “Son kararı verecek olan ne Anastasiadis, ne de Akıncı’dır. Son kararı verecek olan garantör ülkelerdir. Bu toprakları kendilerinin sayıyorlar” diye konuştu.

Tunalı, bu çıkmazın yakın bir zamanda aşılacağı umudundan söz ederek, sürecin uzaması halinde çözümün tehlikeye gireceğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104