'Görüşmelerin sürekli olması kabul edilemez'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümet ortaklarıyla yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

'Görüşmelerin sürekli olması kabul edilemez'
banner90

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 16.00 sıralarında gerçekleşen basın toplantısında, Akıncı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yararlı bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Akıncı açıklamasında şunları ifade etti:

“Görüşme yapıldığı esnada geçici olarak görevlendirdiği Lute’un raporu henüz son şeklini almamıştı. O rapor çerçevesinde bir görüşme yapamadık. O raporun tamamlanmış olduğunu biliyoruz. 15 Ekim’de Güvenlik Konseyi’ne sunulacak bir rapor var. 15 Ekim’de durumu yeniden değerlendirme imkânımız olacak. Derinya ve Aplıç kapılarının bir an önce açılması yönünde son durumu değerlendirdik. Spehar güneyde de yapacağı temaslar sonrasında yeniden haberleşeceğiz. 2 lider olarak bir araya gelmemiz ilerleyen günlerde mümkündür.

15 Ekim’deki rapor da ortaya çıktıktan sonra çok uzak olmayan bir tarihte Anastasiadis’le bir araya gelmeyi arzuluyorum. Hem Derinya ve Aplıç’ın açılış gününü tespit edelim, bunu birlikte kamuoyuna duyuralım. Bu adanın geleceğine ilişkin 15 Ekim’de çıkacak raporu da değerlendirerek karşılıklı bir görüş alışverişinde bulunalım. Bu adanın geleceğinin nasıl şekilleneceğini bir daha kendisiyle konuşalım. Daha iyi bir gelecek yaratmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Yarın muhalefetle bu çalışmaları yapacağız.

“Spekülatif haberler var”

banner9
Son günlerde bu konuyla ilgili çeşitli spekülatif haberler var. Sayın Anastasiadis’le buluştuğumuzda konuya açıklık getirmesini bekleyeceğim. Şu anda varılan mutabakatlar, merkeze verilecek olan yetkilerin dışındaki tüm yetkilerin iki kurucu devlete ait olmasını zaten içeriyor. Artık yetkiler olayı kanatlardadır. Kurucu devletlerin yetki alanı içine giren konularda uluslararası anlaşma yetkisi de var. Merkezi yetkiler bakımından akla gelen dış politika, savunma, federal bütçe gibi konular var. Bunların da olması çok normaldir. Varılan mutabakatlarda öngörülen hangi alanlarda kanatlarda aktarımlarda bulunma düşüncesi var Anastasiadis’in bilmiyorum. Hazır buluşmuşken bunları da konuşacağız.

Klerides’in öteden beri bilinen görüşleri var. Merkezde yetkileri ne kadar fazla yaparsak, sürtüşme alanını o kadar artırırız diyordu. Bunun mümkün olduğu kadar az olmasını savunuyordu. Bu yanlış bir şey değil. Biz de müzakereler sürecinde bunları hep anlattık. Bizim sosyal içerikli ortamda bunları değerlendirme fırsatı bulmayı ümit ederim.

“Süreklilik arz ederse kabul edilemez”

Çavuşoğlu’nun bizimle buluşmasında, Anastasiadis ve Kiprianu ile gayrı resmi görüşme yapabileceğini bize iletmişti. Biz bunun çok mahsurlu olacağını değerlendirmedik. Niyet araştırması bakımından bir araya gelebilirsiniz. Benim itirazım, bu süreklilik arz eder hale gelirse ve TC ile Rum tarafı müzakere eder noktasına gelirse Kıbrıs Türk tarafı da rahatsız olur ben de rahatsız olurum.

Böyle bir şey yapılacaksa, 4 taraf arasında bir düşüncede uzlaşılırsa itirazım olmaz. Anastasiadis Ankara’yı ziyaret etmeyi arzu ederse ona da varız, ama Kıbrıs Türk lideri de Atina’yı ziyaret etsin. Bunlara dikkat edilmesi lazım... Bu süreklilik arz eder duruma gelirse, bu kabul edilemez.

“Diğer parti başkanlarıyla temasta yarar var”

Parti başkanlarının diğer partilerle temas etmesinde yarar var. Parti başkanlarının  düşüncelerini başkalarına anlatmasında yarar vardır. Averof’la da Kiprianu’yla da görüşülebilir. Bu konuda bir sıkıntı olmaz. Diğer partilerin de temasları olacaktır diye düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

banner88

banner96

banner107