banner6

Gotisis, Macaristan’dan izahat istendiğini ve konunun diplomatik yollardan ele alındığını belirtti

banner37

Gotisis, Macaristan’dan izahat istendiğini ve konunun diplomatik yollardan ele alındığını belirtti
banner90
banner99

Güney Kıbrıs, AB üyesi Macaristan’ın yetkililerinin de huzurunda Ankara’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı’nın olağanüstü toplantısında KKTC bayrağının kullanılmasından duyduğu hoşnutsuzluğu ifade etti. Macaristan’dan izahat istendi, GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos konuyu Macar muadilinin gündemine getirecek.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (CNA) konuyla ilgili sorusu üzerine GKRY Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Theodoros Gotsis, GKRY Dışişleri Bakanlığı’nın, KKTC’nin katılımı ile ilgili olarak üye devletler ve gözlemci devletler nezdinde önleyici girişimlerde bulunulduğunu ifade etti.  

Theodoros Gotsis, KKTC’nin sembollerinin Macar yetkililerin huzurunda kullanılmasının kabul edilemez olduğunu, bu nedenle diğer girişimlere ek olarak Güney Kıbrıs’ın yoğun rahatsızlığının Budapeşte’ye aktarıldığının altını çizdi.

Gotisis, Macaristan’dan izahat istendiğini ve konunun diplomatik yollardan ele alındığını belirtti.

Theodoros Gotsis aynı zamanda konunun, GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos tarafından, Macar muadili ile pazartesi günü Brüksel’de, AB Dışişleri Bakanları Konseyi çerçevesinde yapılacak görüşmede gündeme getirileceğini belirtti.

Teşkilat'a, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan üye devlet olarak, Türkmenistan ve Macaristan da gözlemci devlet olarak katılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104